II II ZEELAND 17 VERZAMELING BERGFLORA Marijn van den Brink uit Acht bij Eindhoven is een natuurfreak, zoals hij zichzelf noemt. Zijn passie voor bergen en bergplanten is terug te vinden in zijn tuin. Marijn van den Brink heeft in zijn tuin de bergen nagebouwd. Hij verzamelt planten uit heel de wereld. fotos jean pierre reijnen /dci media Trek je bergschoenen maar aan als je op be zoek gaat in de tuin van Marijn van den Brink in kerkdorp Acht. J e kunt er rondwandelen op smalle berg paadjes tussen kabbelend water en watervalletjes en ondertussen ge nieten van zijn botanische plan- tenverzameling. Van den Brink is gek op bergbe klimmen, hij heeft al heel wat vierduizenders (bergtoppen hoger dan 4000 meter) verzameld. Als hij thuis was dan miste hij de ber gen, dus bracht hij de bergen naar Acht door in zijn eigen tuin een berglandschap te creëren. Van den Brink: ,,Als ik in de tuin zit, wil ik het idee hebben dat ik in de ber gen zit. Ik hou van een uitdaging en heb mijn huis en tuin zelf ge bouwd." De enorme rotspartijen heeft hij gemaakt van hypertufa, een mengsel van metselzand, cement en turf. Voor nog meer dieptewer- king ligt de vijver een stuk lager dan het huis. ,,Hier ben ik wel een paar jaar mee bezig geweest. De tuin is nu dertig jaar oud. Er is aan de architectuur niks veranderd, ik heb wel zaken toegevoegd, zoals rotsen in de vijver." Met zijn liefde voor de bergsport is ook zijn liefde ontstaan voor hooggebergteplanten. Toen zijn eerste vrouw twintig jaar geleden overleed, is Van den Brink gaan reizen. ,,Mijn reizen hebben een dubbele functie. Ik ga bergbeklim men en planten zoeken. Voor mijn tuin neem ik niet de planten mee, maar verzamel ik het zaad. Samen met andere 'florafreaks' maak ik ook foto's van planten in allerlei Als ik in de tuin zit, wil ik het idee hebben dat ik in de bergen zit habitats (leefgebieden)." Zijn foto's van tuin en reizen zijn te zien op zijn website: photos.v-d-brink.eu. In zijn tuin heeft hij rekening gehouden met de verschillende biotopen (natuurlijke leefruimtes) waar planten groeien. ,,Hierdoor kan ik veel verschillende planten houden." ,,Er ligt alkalische grond, leem- houdende zandgrond, zure grond met veel turf of neutrale grond", vervolgt hij. ,,Ik heb eerst coni- Er zitten planten tussen die in de natuur al zeldzaam zijn feertjes gezet, die blijven heel het jaar mooi en bepalen de structuur van de tuin." De eerste plantjes kwamen uit zijn vorige tuin, waar hij al kleine hoekjes maakten met planten uit de Alpen. Gaandeweg heeft hij soorten verzameld uit onder an dere China, Iran, Nepal en Europa. Voor de liefhebbers zijn er ver koopdagen. In het circuit wordt er veel geruild en soms gaat het via internet. ,,Ik weet zeker dat ik soorten heb die niemand heeft. Er zitten planten tussen die in de na tuur al zeldzaam zijn." In zijn tuin staan een blauwe brem uit de Sierra Nevada, een primula-soort uit Iran, een genti aan uit Tibet en zonneroosjes uit de Apennijnen (Italië). En het onderhoud? ,,Dat valt wel mee. Het is meer kijken en genie ten. Ik laat de natuur z'n gang gaan, maar ik moet het wel een beetje in toom houden anders gaat het woekeren en het Nederlandse onkruid moet eruit", zegt hij la chend. zaterdag 1 augustus 2020 Geen bergen? Dan maakt hij ze! Karin Rosendaal Eindhoven —Marijn van den Brink Voor meer dieptewerking ligt de vijver een stuk lager dan het huis. —Marijn van den Brink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 135