Zelfs Napoleon liep over de stadswallen Verlegen? Word levend standbeeld Provinciemedewerkers veiliger zonder afvalbak 5 TENTOONSTELLING VESTINGWERKEN SLUIS Zes eeuwen lang waren de vestingwerken van Sluis getuige van belegeringen, veroveringen, beschietingen en schermutselingen. In de Raadskelder van het bel fort is een hele tentoonstel ling gewijd aan het ontstaan en de ontwikkeling van de Sluise vestingwerken. ,,We zijn daarbij redelijk diep gegaan", zegt historicus Arco Willeboordse van de gemeente Sluis. Er is dan ook veel te vertellen. ,,Het strate gisch belang van Sluis was groot." Sluis lag gunstig aan de zeearm van het Zwin, vanuit Sluis kon de vaarweg van en naar han delsstad Brugge geblokkeerd wor den. Na een eerste omwalling in de veertiende eeuw zie je Sluis daarom langzaam uitgroeien tot de krachtigste vesting van Zuid West-Nederland. Terwijl de ves tingstad in de loop der geschiede nis in verschillende handen valt, en zucht onder belegeringen of beschietingen. Het accent van de tentoonstelling ligt vooral op de zeventiende en achttiende eeuw. Toen zorgde vestingbouwer Menno van Coehoorn voor be langrijke uitbreidingen en ont wikkelingen, nadat de vestingwer ken eerder al door de Spanjaarden (tijdens de Tachtigjarige Oorlog) en onder leiding van Prins Maurits (1604) werden aangepast en ge moderniseerd. ,,Het huidige uiter lijk van de vestingwerken is aan Menno van Coehoorn te danken." Zo verbond hij de bestaande ver sterkingen met elkaar. Doordat Sluis zo gewild was bij krijgsheren, liepen er in het verle den heel wat historische beroemd heden over de stadswallen. Daar horen ook sappige anekdotes bij: Napoleon kwam vanuit Brugge de wallen inspecteren in 1810, vertelt Arco. Hij was druk in gesprek met een adjudant. ,,En hij liep door een groepje knikkerende kinderen heen." Die hadden geen idee wie Napoleon was en scholden de machtigste man van Europa uit: 'Beroerde kerel, gij hebt ons spel bedorven!' Napoleon liep gewoon door. ,,Want hij verstond geen Ne derlands." Na de Franse tijd wordt Napoleon liep door een groepje knikkerende kinderen heen de vesting Sluis opgeheven, in 1816. De tentoonstelling maakt deel uit van een groter geheel. Onder de naam Bastions zonder Grenzen zijn er ook exposities in het Stad huismuseum Damme en museum Het Bolwerk in IJzendijke. In IJ- zendijke is de tentoonstelling sinds eind mei te zien. Daar ligt het accent op de vestingwerken, forten, schansen en linies in de Zwinstreek. Sluis en Damme zijn vanaf nu te bekijken. In Damme staat de zevenhoekige omwalling centraal. De drie vestingsteden hebben één grote overeenkomst: ,,In de zeventiende en achttiende eeuw zijn de meeste vestingbouw kundige werkzaamheden uitge voerd." Er hoort ook een gelijknamig boek bij Bastions zonder Grenzen en in alle drie de musea is een educa tief pakket voor kinderen beschik baar. ,,Daarbij gaan kinderen ook naar buiten in Sluis, Damme en IJ zendijke. Er is een speurtocht uit gezet waarbij ze zelf voor vesting bouwer spelen." In een zaaltje van Toonbeeld kre gen ze gisteren de basisvaardighe den aangeleerd door niemand min der dan wereldkampioenen Amber Houtzager (15) en haar moeder Mo- nika van de Ree uit Groede. Levend standbeeld zijn, is niet supersaai, vertellen zij. ,,Mensen denken dat je de hele tijd stil moet staan, maar je mag gerust bewegen. Dat is het mooie: jij bepaalt het helemaal zelf." En het leuke is, ook verlegen mensen kunnen het. ,,Jij hebt de re- Evi (10) slaagt glansrijk voor de lachtest waabij je mensen moet negeren gie. Mensen worden juist een beetj e verlegen van j ou", weet Am ber, die al vanaf haar achtste op di verse festivals staat. Het is net toneelspelen, laten ze zien. Als ze een propje papier de kring rond gooien, verandert dat opeens in een steen, hoed, voetbal, glazen bol of iets engs - bedenk het maar. En als een muntje in het geld potje wordt gegooid, komt het le vende standbeeld plotseling tot le ven. Lachtest Evi (10) moest wel een beetje over gehaald worden door haar vader Floris de Jonge. Maar nu ze er is, vindt ze het heel leuk. Ze slaagt dan ook glansrijk voor de lachtest, een oefening waarbij de deelnemers ginnegappende voorbijgangers moeten negeren. Morgen, zaterdag, gaan Tygo (11), Anne (11), Tieme, Levi (beiden 8), Hailey (12) en de anderen aan de slag met hun kos tuums. Woensdag vanaf 13.30 uur gaan ze echt de straat op. Het afvalprobleem speelt niet al leen bij Sint Philipsland. Ook op de carpoolplaats aan de Zierikzeese kant van de Zeelandbrug zijn de bakken weggehaald. ,,We hebben dat gedaan om de medewerkers te beschermen." Want in en rond de bakken ligt van alles. Niet alleen lege flesjes of half opgegeten boterhammen, maar ook bebloed materiaal, andere me dische middelen of mondkapjes. ,,En dat geeft risico's voor de mede werkers." Nu alle bakken weg zijn, is de kans wel groot dat er veel zwerfvuil komt te liggen. Daarom rijden de medewerkers van de provincie met grote regelmaat langs de terreinen om het eventuele zwerfafval op te ruimen. Tot nu toe blijkt dat geluk kig mee te vallen, er wordt aan zienlijk minder afval gevonden dan toen de bakken er nog stonden. Hoe lang de bakken wegblijven is nog niet bekend. zaterdag 1 augustus 2020 VL Sophie Stockman Sluis - Arco Willeboordse, historicus De tentoonstelling in de Raads- kelder is nog te zien tot en met 13 september. Op maandag tot en met zaterdag van 10.00 16.30 uur en op zondag van 13.00-16.30 uur. Woensdag staan ze op een sok kel in het centrum van Terneu- zen en op de Scheldeboulevard: negen levende standbeelden, ofwel living statues. Het wordt de vuurdoop voor de cursisten van de speciale zomerworkshop van Toonbeeld. ,,Het stond al lang op mijn bucketlist", motive ren deelneemsters Nicole en Anouschka. Pascalle Cappetti Terneuzen De prullenbakken op de car poolplaats Philipsdam zijn weg gehaald. De reden: in en naast de prullenbakken wordt veel huishoudelijk vuil gestort. ,,En daar zit ook medisch materiaal tussen", zegt een woordvoerder van de provincie Zeeland. Melita Lanting Sint Philipsland Arco Willeboordse wijst in het belfort naar een print van een gravure van Sluis uit het archief van het Rijksmuseum. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134