EOD vernietigt munitie verzamelaar 4 '- m Burgervader Hulst wil einde aan gekibbel NATUURVERGUNNING GEWEIGERD rv De ontwikkeling van plan Brouwerseiland in de Grevelingen krijgt weer een tik nu de provincie Zeeland weigert een nieuwe natuurvergunning te verlenen. Ze keurt het uitgevoerde stikstofonderzoek af. onder die natuurver- 1 gunning kan het plan (315 vakantievilla's op 13 eilandjes) überhaupt I niet worden uitge voerd, nog los van het oordeel dat de gemeenteraad er over moet vel len. Einde verhaal is het echter niet. Brouwerseiland BV, de ontwik kelaar van het plan, krijgt de kans om een weerwoord te geven. Het gaat namelijk om een vóórgeno men besluit van de provincie. Een finaal oordeel wordt pas na 14 sep tember geveld. Tot die tijd kunnen er zienswijzen worden ingediend. En dat gaat de BV waarschijnlijk ook doen, zegt woordvoerder Ma- rijn Trouwborst. ,,Het is nog te vroeg om er een definitief ant woord op te geven, maar onze eer ste gedachte is dat we het kunnen herstellen." Stikstof Het voornemen om de natuurver gunning te weigeren heeft vooral te maken met stikstofdepositie die het project met zich meebrengt, .v>' legt provinciewoordvoerder Dick- Gert Smid uit. Brouwerseiland heeft daar weliswaar onderzoek naar laten doen, de provincie vindt dat alsnog niet is uitgesloten dat het project de Natura 2000-gebie- den in de omgeving aantast. Dat is een tegenvaller voor Brou werseiland. „We gingen er vanuit dat we wat stikstof betreft zouden voldoen aan de regels", zegt Trouwborst. ,,Maar stikstofdos siers zijn ingewikkeld. Niet alles is uitgekristalliseerd in de recht spraak, dus je kunt over bepaalde zaken twisten. Dat blijkt nu ook het geval te zijn. We zullen ons nader moeten beraden over de motivatie die de provincie geeft. De stukken liggen vanzelfspre kend bij onze adviseurs." De BV verwacht volgende week meer naar buiten te kunnen brengen. Zeehonden Het is niet de eerste tegenslag voor de ontwikkelaars van Brouwersei land; in 2019 vernietigde de Raad van State een toen al verleende na tuurvergunning. Op enkele pun ten vond de Raad van State zaken onvoldoende onderzocht, waaron der de gevolgen voor de zeehon den in het natuurgebied Voordelta en niet-broedvogels in het natuur gebied Grevelingen. ,,Die onder- zoeken heeft Brouwerseiland BV alsnog door gerenommeerde bu reaus laten uitvoeren", zegt Trouwborst. ,,En waar nodig zijn reeds eerder uitgevoerde onder zoeken geactualiseerd." Los van de natuurvergunning, die door de provincie verleend moet worden, speelt de kwestie ook nog in de gemeente Schou- wen-Duiveland. De raad buigt zich in oktober over de bijge werkte plannen, maar een meer derheid zag vorig jaar mei al geen heil meer in het plan. Dat stand punt staat nog steeds, bevestigde coalitieleider Robbert Lievense onlangs in deze krant. Mulder refereert aan het onbe grip voor de corona-aanpak aan weerszijden van de grens dat voor wrevel tussen de Zeeuws Vlamingen en Belgen zorgt. Op social media wordt veel geklaagd over Belgische bezoekers die hun eigen richtlijnen meene men over de grens. In zijn brief pleit de burgemeester voor een goede relatie met de zuiderbu ren. ,,Het gekibbel tussen Zeeuws-Vlamingen en Belgen dat ik links en rechts hoor en lees, is te triest voor woorden." Dat de onduidelijkheid over de verschillende regels aan weerszijden van de grens frus trerend werkt, ziet Mulder ook. ,,Niet de vinger wijzen, wel el kaar aanspreken op dingen die kunnen bijdragen aan de strijd tegen het virus. Er is maar één manier om dit virus het hoofd te bieden en dat is samen! Dat de corona-aanpak in beide landen niet hetzelfde is, is iets waar we het als grensbewoners mee moeten doen." Verslapping De Hulsterse burgemeester sig naleert een verslapping van de coronamores. „Ondertussen zijn we echter door het virus weer met beide voeten op de grond gezet. Het mag dan wel zomer seizoen zijn, het virus is niet met vakantie. De afgelopen weken gaan de cijfers weer de verkeerde kant op. Dat vraagt van ons alle maal - zeker ook van onze on dernemers - weer extra inzet en voorzichtigheid; ook al zijn ve len van ons ondertussen 'coro namoe'." Guido van der Heijden Axel Volgens politiewoordvoerder Chri stel Willems had de Steense verza melaar uit eigen beweging de poli tie benaderd met het verzoek hem te verlossen van de granaten. ,,Wij hebben de zaak verder doorgegeven aan de EOD die voor het vervoer zorgde, dat is niet een zaak voor de politie om op te pakken." ,,Granaten worden nog dagelijks gevonden en onschadelijk ge maakt", volgens kapitein Maarten Grendel, woordvoerder van de EOD. ,,Meestal worden ze door boeren gevonden bij het ploegen. Nu betrof het granaten die door een verzamelaar van militaria in een woonhuis werden bewaard. Ver- Het waren geen reguliere granaten met een gevaarlijke lading springstoffen moedelijk zijn het echt oude grana ten geweest, ze waren in ieder geval ook in de Tweede Wereldoorlog in gebruik en hij had ze al een hele tijd in zijn bezit. Nu wilde hij er van af." De zeven brisant oefengranaten, veertig millimeter in doorsnee werden volgens de EOD-zegsman gebruikt door luchtdoelafweerge- schut. Het waren geen reguliere granaten met een gevaarlijke lading springstoffen. Niettemin niet iets om in een woonhuis te bewaren volgens hem. Speelgoedgranaat ,,Er was geen sprake van een groot explosiegevaar maar de granaten bevatten wel een ontvlambare stof omdat het lichtspoormunitie was. Het advies is altijd contact op te ne men met de politie, die neemt ver volgens met ons contact op. Laatst hadden we zelfs een speelgoedgra naat die op het eerste gezicht nau welijks van echt te onderscheiden was. Je kunt niet voorzichtig ge noeg zijn." MIJN DORP, MIJN STAD ZATERDAG Zondag zaterdag 1 augustus 2020 Brouwerseiland: nieuwe tik voor ontwikkelaars Michiel Bouwman Scharendijke V i*- - jf rj v Provincie Zeeland weigert een nieuwe natuurvergunning af te geven voor Brouwerseiland. BRON ZEELENBERG ARCHITECTUUR VL Burgemeester Jan-Frans Mul der van Hulst vindt het onder linge gekibbel tussen Belgen en Zeeuws-Vlamingen te triest voor woorden. In een open brief aan zijn inwoners roept hij op tot samenwerking in de strijd tegen corona. Guido van der Heijden Hulst De EOD heeft donderdag zeven granaten onschadelijk gemaakt door ze aan de Liniedijk bij Axel tot ontploffing te brengen. Ze bleken van een verzamelaar uit Sint Jansteen die er vanaf wilde. GROEDE Groede Po dium, 10.00 uur: Spring in 't Park fes tijn; (ook zondag); SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open SINT - JANSTEEN Voormalige kerk, 10.00-13.00 uur: Streekproducten- markt; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 10.00-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: rondleiding en rond vaart; Porgy Bess, 19.30 en 22.00 uur: Concert bluegrass duo Jongsma Joënsen; AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 13.00-17.00 uur: Open; St.Baafs- kerk, 16.00 uur: Or gelconcert; EMMADORP Bezoe kerscentrum Saef- tinghe, 13.00-17.00 uur: Open; OSSENISSE 't Schal- lemaaj, 15.00 uur: Concert bluegrass duo Jongsma Joënsen; SLUIS Carillon Bel fort, 15.30 uur: To renconcert beiaar dier Ludo Geloen; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen 10.00-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: rondleiding en rond vaart; IJZENDIJKE Valke niershof, 15.00 uur: Roofvogeldemon stratie; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133