Eerste gezamenlijke zonnedak Goes Provinciemedewerkers veiliger zonder afvalbak Verlegen? Word levend standbeeld 5 PUUR ZON Gezinsmaatjes gezochtvoor extra hulp GEEFT ENERGIE Op wat zo'n beetje de zonnigste dag van het jaar moet zijn geweest, is aan de Dirk Dron- kersweg gistermiddag het eerste gezamenlijke zonnedak van Goes in gebruik genomen. Op het dak van garagebedrijf Bosch Car Service liggen nu 368 zonnepanelen, betaald met het geld van ruim vijftig particulie ren. Het gaat om een zogeheten postcoderoos-project. Dat houdt kort gezegd in dat mensen die willen investeren in zonnepane len, maar zelf bijvoorbeeld geen geschikt dak hebben, een ge schikte plek zoeken om samen een groot aantal panelen neer te leggen. Deelnemers krijgen ver volgens vijftien jaar lang vrijstel ling van energiebelasting over de stroom die ze samen opwekken. Geduld In Goes was Klaas van der Woude één van de initiatiefnemers. ,,We zijn in februari 2018 begonnen, dus het kost aardig wat tijd om een project als dit van de grond te krijgen'', vertelt hij. ,,In Bosch Car Service hebben we gelukkig een bedrijf gevonden dat wilde mee werken om ons project mogelijk te maken.'' Van der Woude roemt de deelnemers voor hun geduld. ,,We hebben ze een half jaar gele den al om geld gevraagd en nu pas liggen de panelen hier op het dak.'' Dat in China bestelde pane len vanwege corona niet konden worden geleverd, zorgde voor wat vertraging. Brandweerkazerne De initiatiefgroep in Goes ope reert onder de naam Energie Col lectief Puur. Er is een coöperatie opgericht die het project gaat be heren. Als het aan de initiatiefne mers ligt, blijft het niet bij dit ene dak. Het dak van de Goese brand weerkazerne is serieus in beeld om als tweede te worden vol ge legd met panelen die door particu lieren worden betaald. Daar zullen dan weer nieuwe deelnemers voor nodig zijn, want iemand mag niet eindeloos zonnepanelen blijven aanleggen in postcoderoos-projec ten. Ze mogen maximaal voorzien in het eigen gebruik. In het najaar willen de initiatiefnemers weer informatieavonden beleggen voor belangstellenden. In een zaaltje van Toonbeeld kregen ze gisteren de basisvaar digheden aangeleerd door nie mand minder dan wereldkam pioenen Amber Houtzager (15) en haar moeder Monika van de Ree uit Groede. Levend stand beeld zijn, is niet supersaai, ver tellen zij. ,,Mensen denken dat je de hele tijd stil moet staan, maar je mag gerust bewegen. Dat is het mooie: jij bepaalt het hele maal zelf." En het leuke is, ook verlegen mensen kunnen het. ,,Jij hebt de regie. Mensen wor den juist een beetje verlegen van jou", weet Amber, die al vanaf haar achtste op diverse festivals staat. Het is net toneelspelen, laten ze zien. Als ze een propje papier de kring rond gooien, verandert dat opeens in een steen, hoed, voetbal, glazen bol of iets engs - bedenk het maar. En als een muntje in het geldpotje wordt gegooid, komt het levende standbeeld plotseling tot leven. Lachtest Evi (10) moest wel een beetje overgehaald worden door haar vader Floris de Jonge. Maar nu ze er is, vindt ze het heel leuk. Ze slaagt dan ook glansrijk voor de lachtest, een oefening waarbij de deelnemers ginnegappende voorbijgangers moeten negeren. Vandaag gaan Tygo (11), Anne (11), Tieme, Levi (beiden 8), Hai- ley (12) en de anderen aan de slag met hun kostuums. Woensdag vanaf 13.30 uur gaan ze echt de straat op. GOES Veel ouders stuiten bij het opvoeden van hun kinderen wel eens op problemen. Wie daarmee niet in zijn netwerk te- rechtkan, kan een beroep doen op een gezinsmaatje van wel zijnsorganisatie SMWO in Goes. In september beginnen weer gratis trainingen voor nieuwe maatjes. Het gaat om in totaal zes bijeenkomsten. De gezinsmaat jes worden ingezet in de ge meenten Goes, Noord-Beveland, Borsele en Schouwen-Duive- land. Wie een gezinsmaatje wil worden, moet rekening houden met een beschikbaarheid van vijf uur per week. Aanmelden kan via 0113-277111. Het afvalprobleem speelt niet al leen bij Sint Philipsland. Ook op de carpoolplaats aan de Zierikzeese kant van de Zeelandbrug zijn de bakken weggehaald. ,,We hebben dat gedaan om de medewerkers te beschermen." Want in en rond de bakken ligt van alles. Niet alleen lege flesjes of half opgegeten boterhammen, maar ook bebloed materiaal, andere medi sche middelen of mondkapjes. ,,En dat geeft risico's voor de medewer kers." Nu alle bakken weg zijn, is de kans wel groot dat er veel zwerfvuil komt te liggen. Daarom rijden de medewerkers van de provincie met grote regelmaat langs de terreinen om het eventuele zwerfafval op te ruimen. Tot nu toe blijkt dat geluk kig mee te vallen, er wordt aan zienlijk minder afval gevonden dan toen de bakken er nog stonden. Hoe lang de bakken wegblijven is nog niet bekend. zaterdag 1 augustus 2020 Woensdag staan ze op een sokkel in het centrum van Terneuzen en op de Schelde- boulevard: negen levende standbeelden, ofwel living statues. Het wordt de vuur doop voor de cursisten van de speciale zomerworkshop van Toonbeeld. ,,Het stond al lang op mijn bucketlist'', moti veren deelneemsters Nicole en Anouschka. Pascalle Cappetti Terneuzen Coöperatievoorzitter Piet van Holsteijn, initiatiefnemer Klaas van der Woude en wethouder Joost de Goffau proosten alcoholvrij op de ingebruikname van het zonnedak. foto johan van der heijden Rob Paardekam Goes Een vrouw rijdt voorbij de plek waar prullenbak heeft gestaan. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De prullenbakken op de carpool plaats Philipsdam zijn wegge haald. De reden: in en naast de prullenbakken wordt veel huis houdelijk vuil gestort. ,,En daar zit ook medisch materiaal tus sen", zegt een woordvoerder van de provincie Zeeland. Melita Lanting Sint Philipsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132