Pas na een dag komen we iemand tegen is verreweg de leegste provincie van ons land. En dan is de locatie van de hutten ook nog eens zorgvuldig gekersenplukt door de plaatselijke boswachters. Het voelt alsof moeder natuur haar vip-area speciaal voor ons heeft afgezet. Pas na een dag in de na tuur lopen we iemand tegen het lijf. ,,Wat is het schitterend, hè?'' zucht de dame die met haar hond langs een weids meer struint. ,,Ik ben begonnen met fotograferen en ik kan gewoon niet meer stoppen.'' Geef haar eens ongelijk. In het gastenboek in de hut had ik al gelezen over het azuur blauwe water van het Gasselterveld. Ik had schamper gelachen om de overdreven Cari bische kleurbeschrijving. Maar eenmaal aan de oevers van de voormalige zandafgraving blijken de leemdeeltjes in het water inder daad een opvallend tropische tint los te weken. De torenhoge dennen op het droge doen daarentegen aan Zweden of Finland denken. En langs de vennetjes kun je op zoek naar vleesetende planten. Met zijn kleverige tentakeltjes grijpt de zonnedauw vliegen uit de lucht. Droogtoilet Dag twee. Vandaag staat de bevoorrading op de parkeerplaats op het programma, gevolgd door vijf kilometer lopen naar hut C6. Mijn vrouw blijkt haar navigeertalent te hebben hervonden. Wel heeft de zon plaatsgemaakt voor een eindeloze stortbui. In een opwelling besluiten we bij de auto om zoon twee in zijn kinderwagen te ver voeren. Huttentocht per Bugaboo: avon tuurlijk klinkt het niet, maar een verlichte rug en (bijna) droge baby zijn ook wat waard. Om de banden door de drijfnatte zandpaden heen te ploegen is bovendien minstens zoveel spierkracht als doorzet tingsvermogen nodig. Al snel zijn we door weekt. Zoon één weerhoudt het er niet van om in slaap te sukkelen. C6 blijkt na een uur ploeteren een kopie van C5; zoals alle hutten in Het Hart van Drenthe er identiek uitzien. Toch worden we wederom getroffen door de schoonheid van het tafereel: één zo'n stijlvol spikkeltje, verstopt onder gracieuze houtnerven. ,,We wilden comfortabele hutten'', had Beek man uitgelegd. ,,Om de volgende dag weer fit op pad te kunnen, moet je gewoon lekker kunnen slapen en eten. Maar vergis je niet: comfort is iets anders dan luxe.'' Hij wil maar zeggen: het avontuur moet wel overeind blijven. De hutten zijn daarom niet aangesloten op het water-, noch elektriciteitsnet. Wie er warmpjes bij wil zitten, moet de handen uit de mouwen steken. Ik vind het prachtig. Een warme douche blijkt een stuk bevredigender nadat je het water met je blote mannenklauwen uit de grond omhoog hebt gepompt, hebt verwarmd met een kachel die je zelf hebt opgestookt, van hout dat je zelf met de huisbijl doormidden hebt gekliefd. Of de macho die vóór jou in de hut zat. Beekman: ,,Je moet er even handigheid in krijgen. In zo'n off-grid hut duurt het langer voordat de pan op het vuur is opgewarmd. Maar een goede planning hoort bij een huttentocht.'' Mocht je dat als een ongemak ervaren, dan maakt de omgeving veel goed. Drenthe 40 Uit in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120