SLOW mm LAKE DAYS MM RECENSIE Lichtvoetige stijl, zware thema's QPURIIlfER I CCQT tekst peter sierksma uuliniJVCn Lttul foto annaleen louwes 'Lezers laten lachen is veel moeilijker dan ze te laten huilen' DEMOCRACY WOBEGON Van Bert Wagendorp (63) verscheen onlangs de verhalenbundel Hoe Peter Sagan mijn geliefde verleidde. Ik lees nu Verslonden in mijn jeugdjaren DE Het boek dat mijn leven heeft veranderd Het boek dat ik zou willen herlezen Gelachen om Het was een dubieus experi ment: decennia geleden poogde de Amerikaanse spermabank Repository for Germinal Choice met zaad van super slimme donoren geniale kin deren voort te brengen. Dat gegeven inspireerde de Duitse schrijver Benedict Wells - be kend van Het einde van de een zaamheid - tot Op het geniale af (Meulenhoff, €21). De 17-jarige Francis woont met zijn moeder op een trailer park, bevolkt door 'gekken, lo sers of gebroken gezinnen'. Al vroeg in een mensenleven zijn de kaarten geschud, beseft hij: 'Hij zou ook zo worden, hoe hij zich er ook tegen verzette. Hier kwam hij nooit meer vandaan.' Maar als Francis ontdekt dat hij het resultaat is van dit genieën- experiment en zijn biologische vader slim en succesvol is, gloort er een kans op een beter leven. Met vriend Grover en soort-van-vriendinnetje Anne- May gaat hij op roadtrip om zijn pa op te sporen. Stilistisch gezien baart Op het geniale af geen opzien, maar Wells is een uitstekende vertel ler; je leest de meeslepende roman in één ruk uit. Op licht voetige wijze snijdt hij thema's aan als armoede, ongelijkheid en de invloed van het verleden. Wells weet waar hij het over heeft; ook hij groeide op met een zieke ouder en geldproble men, en hij was veel op zichzelf aangewezen. Zo ontdekte hij al vroeg dat hij alleen op zijn wil kon vertrouwen om zijn toe komst vorm te geven. Precies daarom draait ook de zoektocht van Francis. Slow Democracy David Djaïz ,,De schrijver, een jonge top ambtenaar op het Franse ministerie van Financiën, wijt de crisis in de westerse democra tieën aan de globalisering. Die verklaart volgens hem de boos heid van de burger, want die heeft daar niet van geprofi teerd. Hij is geen euroscepti cus, maar ziet de oplossing toch in een nieuwe, sterkere rol van de oude natiestaten." De smokkelaars van de Schans Siebe van Aangium „Derde klas lagere school, de meester las het voor. De avon turen spelen zich af in het noor den van Friesland, in de Franse tijd, rond 1810. Omdat er niet gehandeld mag worden met de Engelsen, wordt er gesmok keld. Misschien is dit boek het begin van mijn voorliefde voor verhalende literatuur." Een man Oriana Fallaci ,,Wat ik altijd in Fallaci bewon derd heb is haar engagement. De roman gaat over haar ge liefde Alexandros Panagoulis, die zich verzette tegen het Griekse kolonelsregime in de jaren 70 en na zijn gevangen schap moest toezien hoe er na het herstel van de democratie in wezen niets veranderd was. Dat was op mijn 22ste werkelijk een eyeopener. Sindsdien kijk ik anders naar de wereld.'' De renner Tim Krabbé ,,Ik herlees zelden een boek, maar De renner heb ik al min stens vijf keer gelezen. Het lijkt een wedstrijdverslag, maar is zoveel meer. Ik reken het tot de beste boeken uit de Nederlandse literatuur. Je zit in het hoofd van iemand die maar één ding wil: winnen. Feit en fictie worden meester lijk vermengd. Mijn journalis tieke benadering van het wielrennen is sterk beïnvloed door Krabbé en dit boek.'' Lake Wobegon Days Garrison Keillor ,,Ik kwam regelmatig in Ame rika en luisterde dan op zater dag naar het radioprogramma A Prairie Home Companion, met daarin een feuilleton van Keillor over Lake Wobegon, een fictief dorpje in Minne sota. Ik kan het boek niet lezen zonder de slappe lach te krijgen. Geniaal, lezers laten lachen is veel moeilijker dan ze te laten huilen.'' LITERATUUR Benedict Wells Op het geniale af - Vivian de Gier ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113