'Alles heeft twee kanten, dat is de essentie van mijn boek' RECENSIE Woordenboek vol schreiffouten tfSfc altijd te horen krijgt dat de moslims zoveel slechts hebben gedaan, ik geef maar een voorbeeld, dan zet dat beeld zich in je vast. Tegelijk is het zo dat verhalen, romans zoals de mijne, bepaalde zaken aan het licht kun nen brengen. Het is een manier om het toch over gevoelige onderwerpen te kunnen hebben.'' 'Vertellen kan niets van wat verloren is gegaan, terughalen. Maar het kan het verlorene toegankelijk maken.' Een kernzin in het boek. Is dat wat u nastreeft met uw schrijverschap? ,,Een doel heb ik niet; als mijn lezers zich vermaken met het verhaal en het gevoel hebben dat ze een wereld hebben bezocht die ze nog niet kenden, ben ik tevreden. Maar ik hoop natuurlijk dat ze hun eigen gedachten vormen over dit soort kwesties en zich er misschien wat meer in verdiepen. Daarom is het ook belangrijk dat het een meeslepende vertelling is, want dan lezen mensen het boek uit. Mijn roman laat een tragische, verontrustende kant zien van Libanon, maar óók dat dit niet het enige is wat het land definieert, of het Midden Oosten als geheel. Alles heeft twee kanten, donker én licht. Dat is de essentie van mijn boek en ik hoop dat lezers dat oppikken. En ik hoop ze wat mee te geven van de schoonheid van het landschap.'' ,,Mijn ouders waren het land ontvlucht vanwege de oorlog, daarom ben ik in Jorda nië geboren en vervolgens vanaf mijn derde in Duitsland opgegroeid. Van jongs af aan gingen we naar Libanon terug tijdens de zomervakantie. De zon, de zee, het eten... het was voor mij een magische plek. Gek genoeg kan ik me van de bezoeken aan Beiroet niets herinneren van de verwoes ting van die stad. Ik móét dat gezien heb ben, maar die beelden zijn niet blijven hangen. Dat moet haast wel het gevolg zijn van hoe de bewoners er zelf mee omgingen: alsof het normaal was. Er werd geen aan dacht aan besteed.'' ,,Dat zat er wel achter, denk ik, maar het is ook een kwestie van gewenning. De eerste keer dat ik er met mijn vrouw was, was ze geschokt. Overal zag ze kogelgaten in de huizen. Maar na drie of vier dagen viel het ook haar al niet meer op. Mensen die daar leven zien het niet meer, en al helemaal niet waar die kogelgaten voor staan. Op het platteland volgen veel mensen gewoon hun religieuze leider en stellen verder geen vragen over het verleden. Maar er lijkt een kentering op komst. Sinds vorig jaar september zijn er voor het eerst grote demonstraties geweest. Gevoed door de economische crisis en corruptie in het land lijken veel burgers het zat te worden. Een miljoen mensen ging de straat op; niet om over het verleden of hun geloofsovertuiging te discussiëren, maar om aan te geven dat ze in deze omstandigheden geen toekomst hebben. Daardoor had de demonstratie een verbindende kracht. Helaas maakte corona een einde aan die protesten, omdat ook Libanon een lockdown had. Maar ik ben benieuwd wat de toekomst brengt.'' Vos en Haas: gezworen vijan den zou je denken, maar bij Sylvia Vanden Heede zijn het dikke vrienden. Ze wonen in het bos, met nog een zwikje andere dieren: leatherboy Ever het zwijn, nufje Pluim de eek hoorn op haar hakjes, Ping Wing de pinguïn. Uil doet deftig en geleerd, maar maakt alteid schreiffouten. Ze beleven avonturen voor kinderen van allerlei leeftijden en leesniveaus. Veel (rustig) wit met GROTE en kleine letters. Om nadruk te leggen, of omdat het een nieuw woord is. Vos en Haas worden getekend door Thé Tjong-Khing (bijna 87!); grote platen waarop veel is te zien, afgewisseld met subtiele illustratietjes. Nieuw is Het kijkwoordenboek van Vos en Haas (6+; Lannoo, €20), een kloek boek met zes verse verhalen. Alle gebruikte woorden worden in het woor denboekgedeelte uitgelegd, in tekst en beeld. De omschrijvin gen zijn niet uitputtend, wat een extraatje biedt voor de (voor)lezer: bedenk nóg meer betekenissen. Ook voor ervaren lezers valt veel lol te beleven aan de taal grapjes: 'Jacht is gemeen!' vindt Vos, maar Rob de zeerob be doelt: een zeiljacht. 'Kattig is het omgekeerde van poeslief.' 'Niemand krijgt graag een prik van de dokter. Maar een glaasje prik is lekker!' En, nooit bij stil gestaan, maar 'holst' van 'in het holst van de nacht' is de over treffende trap van 'hol'. Tüür- lijk! Weer wat geleerd. - Annet de Groot 32 Lezen Wat herinnert u zich nog van de eerste bezoeken aan het land van uw vader? Was dat ook een manier om het verle den te negeren? Lied voor de vermisten verschijnt bij uitgeverij HarperCollins (€23). 5 s vSy Het kijkwoordenboek JEUGD Sylvia Vanden Heede, Het kijk woordenboek van Vos en Haas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112