10 NIEUWS Archeologe en SP-Kamerlid Sandra Beckerman droomt van een linkse golf in de tijdgeest. ,,Ik denk dat we daar klaar voor moeten zijn.'' We lopen het Noorder- strand van Schevenin gen op en zetten de hengels in elkaar. Voor zichtig pols ik of SP- Kamerlid Sandra Bec- kerman (37) een hengel wil uitgooien. ,,Hmmm... Ik wil wel de zee inlo pen...'' Ze trapt haar sneakers uit en loopt in haar vuurrode jurk de zee in. Fotograaf Guus Schoo- newille rent met schoeisel en al achter haar aan, haalt haar in en begint foto's te schieten. Even later haalt ze een hengel binnen. Met vis sen heeft ze ongeveer niets. Wel met het gevoel. Beckerman: ,,Wat ik heel herkenbaar vind, is dat de emotie identiek is aan mijn beroep als arche oloog. Je weet als archeoloog en visser niet wat er gaat gebeuren, je weet ook niet wat je vangt. Het kan iets groots zijn en je kunt ook dagenlang pech hebben. Je bent buiten, tussen de elemen ten, je moet het zelf doen. Het is altijd weer bij zonder.'' ,,Mensen denken vaak dat het om goud of bij zondere dingen gaat. Wat het voor mij bijzonder maakt, is het vinden van alledaagse dingen. We hebben een keer een kindergraf opgegraven bij Swifterbant, dat ligt in Flevoland. Daar vestigden zich de eerste boeren in dat deel van Nederland. Het maakte indruk omdat je geen grafmarkering zag, dat is opmerkelijk. Een kind dat toen over leed, zal ook veel emotie hebben losgemaakt. Pas in het lab vonden we zwanenpennen. Het kind is waarschijnlijk begraven op zwanenvleugels. Dat was heel symbolisch. Juist dat soort kleine dingen kunnen een enorme indruk maken. Ze woonden op duinen en rivierruggen en ze had den een dynamisch systeem van vissen, jagen verzamelen, landbouw.'' ,,Ja, maar de magie van archeologie is dat je iets vindt waarvan je nooit wist dat je het kwijt was. Je vindt continu dingen waarvan je nooit ver wacht dat je ze vindt. We weten dat mensen ja ger-verzamelaar zijn, maar ook visser. Dat is in teressant, dat past hierbij. Waar liggen dan die fuiken, waar hebben ze mee gevist? We vinden wel die visresten.'' ,,Als je iets wilt leren van archeologie, is het wel dat de menselijke geschiedenis er een is van aan passing aan veranderende omstandigheden. Ik was al die oude beschavingen aan het bestude ren en toen zag ik onze eigen beschaving in Gro ningen afbrokkelen met het aardgas. Die combi natie: je bestudeert heel precies de oude bescha ving, en dan kijk je naar buiten en zie je in Gro ningen door de gaswinning je eigen beschaving afbrokkelen. Maar het kan altijd twee kanten op, de goede en de slechte. Dat wordt altijd door mensen in gang gezet. We zijn geen speelbal van Het naïeve was er bij mij snel vanaf na de aansla gen op de Twin Towers en de moord op Pim For- tuyn. Als je het anders wilt, kun je boos worden op wat je op tv ziet, maar dat gaat je echt niet verder helpen.'' ,,Ik was al tien jaar Gronings Statenlid geweest. En toch schrok ik heel erg hoe alle clichés over de Tweede Kamer kloppen. De waan van de dag, daar moet je echt aan wennen. De desinteresse in elkaar, het alleen maar bezig zijn met quootjes in de media komen en niet echt luisteren. Dat fundamentelere debat ontbreekt, dat steekt me echt heel erg. Je merkt het ook in de samenle ving: wij worden niet gehoord, doen we er wel toe in Den Haag? Een hot issue is even in de me dia, en dan vlakt het weer af.'' ,,Ha! Eigenlijk niets! Het gaat heel goed. We heb ben elkaar ontmoet bij de partij. Hij was Staten lid in Zuid-Holland en ik in Groningen. En dat is gecompliceerd, ik was net begonnen aan een promotieonderzoek en hij was leraar. Het idee was toen: in 2020 samenwonen. Maar nu is het zo dat ik doordeweeks bij hem in Leiden ben en in het weekend in Groningen. Doordat hij in Leiden is gebleven, zien we elkaar toch veel.'' ,,Nee. Ik ben controlerende macht. Ik moet dit kabinet controleren. In die zin zijn vragen een middel. Maar zeg me dan: welke vraag was on nozel? Wat was geen goede vraag. Prima als ie mand dat kan aanwijzen, maar ik vind het alle maal terechte vragen.'' de geschiedenis, het zijn altijd menselijke keu zes geweest.'' MEISJESDROOM ,,Ik heb daar echt een heel gelukkige jeugd gehad in een samenleving vol contrasten. Dat leidde ook wel tot gekke dingen. Ik kan me het EK voet bal van '88 heel goed herinneren, 5 jaar was ik. We hadden tv, nog niet zo heel lang. Kinderen uit de buurt die geen tv hadden om geloofsrede nen stonden met hun neus bij ons tegen het raam. Wat doe je dan? Laat je ze dan binnen? Maar hun ouders willen dat niet. Mijn ouders kwamen in tweestrijd.'' ,,Mijn vader was een actieve PvdA'er. Ik ben op gegroeid met het besef dat als je iets wilt veran deren, je dat niet alleen maar bij anderen kunt neerleggen. Je zult ook zelf iets moeten doen. zaterdag 1 augustus 2020 Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Guus Schoonewille. Scheveningen Wanneer hebt u echt beet gehad als archeo loog? Hebt u weleens op iets gejaagd als archeoloog wat u nooit vond? Wat hebt u als politicus aan archeoloog zijn? Jan Hoedeman Wat zag u in 2017 als nieuw Tweede Kamerlid? In 2015 zei u: ik zou weleens willen samenwo nen over vijf jaar. Uw geliefde woont nog in Lei den en u in Groningen. Wat is er misgegaan? U stelt de meeste Kamervragen van iedereen. Zit er geen rem op? U groeide op in Veenendaal. Hoe keek u als on gelovig meisje naar de gelovigen? Politiek is u met de paplepel ingegoten. „Archeoloog worden! Dat was echt absoluut de allergrootste wens. Mijn vader was historicus dus hij nam me mee naar het Rijksmuseum van Oudheden. Ik moest mee toen hij studenten rond leidde, want mijn moeder werkte op zaterdag in een huisartsenpraktijk. Zo raakte ik geïnteres seerd in archeologie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10