'Ik heb ook nog nooit tegen mijn kinderen gezegd dat ik van ze hou' mijn tiende dat ik met een donker vriendje ging spelen, Edgar, als ik me niet vergis. Omdat mijn moeder vond dat ik met allerlei medemensen moest omgaan. Een goede gedachte, nog steeds.'' Er is wel meer van toen, van mijn jongste jaren, dat nog steeds doorwerkt. Zo ben ik helemaal niet aan- rakerig en knuffelig. Dat heeft misschien te maken met mijn tante. We gingen met ons zevenen - wij en mijn oom en tante - in de auto op vakantie. Mijn vader was de enige die reed en harder dan 80 kilometer ging hij niet, en hij rookte er een sigaar bij. Mijn tante had handschoenen aan, wegens smetvrees, en kriebelde dan tijdens de rit de hele tijd met die handen aan mijn nek. Ze was kinderloos, misschien had dat er iets mee te maken. Ik vond dat gekriebel verschrikkelijk, en die herinnering zit nog steeds in mijn lichaam. Ik kan trou wens ook helemaal niet tegen betutteling, maar ik weet niet of dat ook iets met vroeger te maken heeft.'' ,,Wat ik ook heb opgepikt in mijn jeugd: een achter docht, die altijd actief is. Ik stel altijd nog wat extra vragen, omdat ik het niet helemaal vertrouw. Toch iets van die Joodse cultuur meegepikt, waarin het de gewoonte is de hele tijd vragen te blijven stellen. Ik vraag in mijn documentaires ook altijd net zo lang door tot ik het begrijp - en ik begrijp het pas als ik echt met de ander mee kan voelen. Dat is de rode draad in mijn werk, en misschien ook het succes van van mijn serie Buren (waarin buren hun ongenoegen over elkaar uit ten, een groot tv-succes in de jaren 90, red.). Pas als ik het ook voel, ben ik uitgevraagd. Ik voelde me nooit zo Joods, want mijn moeder was het niet, en we deden er bijna niks aan thuis. Toch is dat Joodse een belangrijk motief geworden in mijn werk. Dat begon ermee dat ik midden jaren 80 voor het eerst in Israël was, en ik wist niet wat me overkwam. Alsof ik er al veel meer van afwist dan ik wist, veel meer mee te maken had dan ik dacht. Het kwam me daar allemaal al zó bekend voor. Ik moet veel van de Joodse sfeer en cultuur hebben ingeademd via Rachel en via de Joodse vrienden die mijn vader aan het werkkamp had over gehouden, waar hij in de oorlog was beland. Hoe zich dat uit? Vooral doordat die ingewikkelde materie van Joden en Israël me nooit meer heeft los gelaten. Ik voel me betrokken en ik schaam me kapot voor wat er in naam van het Jodendom gebeurt. Die grove schendingen van de mensenrechten in Israël vind ik verschrikkelijk en dat moet de wereld weten. Dat móet ik vertellen, dat doe ik ook.'' ,,Een groot verlies in mijn leven heb ik niet gekend. Mijn vader stierf redelijk jong en onverwachts, maar ik kan nou niet zeggen dat ik hem ben gaan missen. Wat me wel heeft aangegrepen, is dat ik een jaar of 25 geleden door de VPRO werd gedumpt. Zo stiekem, zo onuitgesproken. Mijn omroep, waar ik iedereen kende, waar ik zo lang gewoon mijn gang mocht gaan. En toen mocht ik niks meer maken, zonder dat ik hoorde waarom. Ik wilde een tijd niets meer met ze te maken hebben, maar ja... toen mocht ik een serie over biblio theken maken van ze. Dan zet ik het allemaal maar weer opzij. Zo met de jaren verdwijnen dan ook de meeste nega tieve gevoelens. Met de buren naast ons kantoor praat ik al twintig jaar niet. Het gevolg van een scène die we hier draaiden op het balkon, waarop te zien was hoe de buurvrouw een puistje boven haar borst uitkneep. Daar is het misgegaan, want we namen dat op en zonden het uit. De buren des duivels, en ze haalden hun gelijk en een schadevergoeding bij omroep AT5. Sindsdien heb ben we geen contact meer. Niet normaal, maar ook niet heel belangrijk. Verder vind ik het niet zo lastig om Frans Bromet te zijn, op het omgaan met vrouwen na. Soms zit in ont moetingen een soort erotische component die ik echt niet uit kan zetten, elke gezonde heteroman zal dat her kennen. Maar het komt op mij over alsof die erotische lading tegenwoordig iets heel slechts is - in de ogen van vrouwen. Gezien MeToo natuurlijk. Ik heb het idee dat we haast geen man meer kunnen zijn vandaag, omdat we, zonder het te weten of kwaad in de zin hebben, over een grens heen kunnen gaan.'' ,,In de liefde schiet ik tekort. Ik ben me ervan bewust dat ik niet genoeg aandacht geef, dat ik me niet genoeg verdiep in de ander. Maar ja, liefde is bij vrouwen ook een veel groter ding dan bij mannen. Ik heb ook nog nooit tegen mijn kinderen gezegd dat ik van ze hou, net zoals mijn vader dat nooit tegen mij heeft gezegd. Ach ja. Het moet maar uit mijn doen en laten blijken. Het expliciet zeggen vind ik niet nodig. Waarom? Dat weet ik niet. Misschien wil ik er een ander niet mee belasten, want het klinkt vaak alsof ik er iets voor terug wil hebben. Mijn enige angst nu is dat ik de geestelijke controle verlies, dat ik dement word. Ik merk al dat ik me moei lijker kan concentreren en ik ben bang dat het erger wordt. Dat ik ga denken: wat dacht ik net ook al weer? Dan kan ik niet meer werken, want als ik interview, blijven er altijd dingen hangen waar ik later op terug kom. Als ik meteen vergeet, houdt dat op. En werk is voor mij essentieel, ook nu ik 75 ben. Het is voor mij de manier om contact te maken met de wereld.'' ZATERDAG 1 AUGUSTUS 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 105