'IK HOEF NIET IN HET MIDDELPUN TE STAAN' I I Iris Schut (44), altviolist ,,In het geweld van een orkest vallen altviolen niet meteen op. De klank zit in het middenregister. Lager dan de viool, hoger dan de cello. Je mist ze pas als ze er niet zijn. Ik ben op vijfjarige leeftijd begon nen met viool, maar rond mijn tiende ben ik overgestapt op de altviool. Vanwege de klank, dat sonore. Een altviool is groter dan een gewone viool, maar te klein om ermee te kunnen doen wat je er mee zou willen doen. Het is ook een lastig instrument, want je moet hard werken om alles eruit te halen wat erin zit. Soms heeft de altviool een solo, maar over het algemeen is het ondersteunend aan het orkest. Dat geldt vaak ook voor de altvio list. Het archetype is tevreden met zijn dienende rol en hoeft niet zo nodig in het middelpunt te staan. Mijn instrument heb ik gekocht bij de instrumentenbouwers Finni- gan en Klaembt in Duitsland. Het is niet speciaal gemaakt, maar wel op mij aangepast. Daardoor ligt hij lekker in de hand en past hij per fect bij me. Door zijn wat dunnere hals speelt hij makkelijk. De klank is fantastisch. Je merkt aan alles dat hij met ontzettend veel kennis en liefde is gemaakt. Ik vind het een prachtig instrument. Mijn vriend wees me er laatst op dat ik 'hij' zei toen ik het over mijn altviool had. Maar ik zie mijn alt viool niet als mannelijk of vrouwe lijk. Ik ben vooral dankbaar dat ik op zo'n mooi en bijzonder instrument mag spelen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100