Voor 'haastklusje' van Rembrandt wordt niet langer neus opgehaald II 9 Die verdikking, de heuvelrand, andere bomen. Alles klopte! rug, waar hij zijn oor afsneed en aan psychische klachten leed. ,,lk heb een herberg gevonden waar ik 3,50 francs per dag ga beta len'', schreef hij aan zijn broer Theo, kort na zijn aankomst in Au- vers-sur-Oise. „Gisteren heeft het hier geregend en gestormd.'' De plaatselijke krant Le Régional merkte hem ook op: 'Sinds kort woont hier, in een hotel naast het stadhuis, een schilder van Ne derlandse oor sprong, de heer Van Gogg', schreef de krant in 1890, met de verkeerde spelling van zijn naam. 'Hij wekt een kalme indruk maar werkt koortsachtig.' Jaarlijks bezoeken nu zo'n 200.000 toeristen de herberg waar hij woonde, de Auberge Ravoux, en de begraafplaats waar Van Gogh naast zijn broer Theo ligt. Het zijn - naast de kerk - twee van de trekpleisters in het verder zo rustige dorp. ,,Nu blijk ik zelf ook naast zo'n iconisch plek te wonen'', vertelt Delphine lachend. Haar char mante huis met oude houten lui ken ligt in de Rue Daubigny naast de 'boomwortels'. Als klein kind huppelde ik hier al door de straat. Nu loop ik hier vaak gewoon met de boodschap pen. En ik wist van niks! Héél vreemd om nu te weten dat dit ei genlijk een heel belangrijke plek is'', vertelt ze, staand bij de voor deur. ,,Ik wist natuurlijk dat Van Gogh de korenvelden in de omgeving schilderde. Maar hij heeft hier dus ook 130 jaar geleden praktisch voor de deur gestaan!'' De ontdekking van de locatie van de boomwortels heeft ook een tragische kant. Van Gogh schil derde het doek vrijwel zeker op 27 juli 1890. Hij was toen 37 jaar oud. Het was een zondag, het was warm, en de Ne derlander trok er op uit. Die avond kwam hij niet op zijn vaste tijd te rug in de herberg, voor het diner. Pas 's avonds laat stond hij weer voor de deur. Met zijn hand op zijn borst. Daar zat een kogelgat. ,,Ik wilde mezelf doden'', vertelde hij aan eigenaren van de herberg, het echtpaar Ravoux. Kort erna stierf Van Gogh. Mislukt 'Ik voel me mislukt', had hij in mei geschreven aan zijn broer. 'Boomwortels' werd zijn geschil derde afscheidsbrief. Opgetekend in de Rue Daubigny, op 150 meter van het bed waar hij sliep. Van Gogh was depressief en eenzaam. Wouter van der Veen: ,,Het is heel goed mogelijk dat hij de hele ochtend heeft gewerkt aan dit doek, als een afspiegeling van zijn eigen melancholie. Hij moet het daarna naar de herberg hebben gebracht om daar vervolgens weer te vertrekken met een revolver in zijn zak.'' Als het pronkstuk van een inter nationale veiling van Sotheby's ging het zelfportret van Rem brandt van Rijn voor 16 miljoen euro - 14 miljoen verkoopprijs, plus bijkomende kosten - naar een anonieme verzamelaar. Het werk van de Hollandse meester, afkomstig uit een privécollectie, werd in Londen bestempeld als een 'kans uit duizenden'. Met de verkoop kreeg het schil derij uit 1632, nog geen kwart eeuw geleden als een matige imi tatie gezien, eindelijk erken ning. Aan de keukenmuur van een flat aan Avenue Kléber in Parijs dreigde het werk van Rembrandt in de vergetelheid te raken. De haastklus van de schilder om zijn schoonouders te imponeren ver zamelde vooral stof. Experts haal den één voor één hun neus op voor de afbeelding van de kun stenaar op 26-jarige leeftijd. Meer dan een aardige wandversiering zag niemand erin. Sotheby's verkocht het topstuk in 1970 voor slechts een paar dui zend euro. De Franse verzamelaar J.O. Leegenhoek nam het over van een Britse aristocrate, als een ge schenk voor zijn vrouw. Met zijn kennersoog meende hij de hand van de geboren Leidenaar te her kennen. Ondanks verwoede po- W Matig schilderij van Rembrandt hing jarenlang stof te happen aan de keukenmuur in een Parijs' flatje. Niemand zag er een meesterwerk in gingen lukte het hem niet om des kundigen van de echtheid ervan te overtuigen. Leegenhoek had de hoop al bijna opgegeven om zijn gelijk nog tij dens zijn leven te krijgen, toen hij de Duitser Peter Klein benaderde. Na grondig onderzoek conclu deerde de houtexpert dat de inmid dels bejaarde man op een goudmijn zat. Het gebruikte paneel kwam van dezelfde eikenboom als het wereld beroemde portret van Rembrandts vriend Maurits Huygens, dat in de Hamburg Kunsthalle hangt. De experts keerden snel op hun schreden terug. De authenticiteit werd bevestigd door het Neder landse Rembrandt Research Project (RRP). Het schilderij kwam uit het Amsterdamse atelier van de schil der uit de Gouden Eeuw. De hand tekening 'Rembrant', met een 't' in plaats van 'dt', gebruikte hij alleen in 1632. Ook het formele kostuum met de witte kraag en de zwarte hoed paste bij nader inzien bij zijn werkwijze in die periode. Leegenhoek noch zijn kinderen maakten een financiële klapper. Een handige verzamelaar troggelde hen het werk afvoor een fractie van de werkelijke waarde. Gisteren kreeg een anonieme verkoper wél waar voor zijn of haar geld. Uit zicht In Nederland hebben weinig men sen de Rembrandt kunnen aan schouwen. Het hing in de jaren 90 kortstondig in het Rijksmuseum en het Mauritshuis. In 1999 vormde het onderdeel van een tentoonstel ling in de National Gallery in Lon den. Daarna verdween het uit zicht, in de persoonlijke verzameling van een steenrijke liefhebber. Of het publiek nu de kans krijgt het te be wonderen, blijft de vraag. Wereldwijd zijn er slechts twee andere vergelijkbare werken die in privébezit zijn. Het recordbedrag dat voor een Rembrandt is be taald staat op 20,2 miljoen pond. Het 'Portret van een man met de handen in de zij' ging in 2009 bij veilinghuis Christie's naar de Amerikaan Steve Wynn, eigenaar van de Mirage Re sorts in Las Vegas. woensdag 29 juli 2020 -Wouter van der Veen Een zeldzaam zelfportret van Rembrandt van Rijn, lang als een matige imitatie gezien, is gisteren bij het Londense vei linghuis Sotheby's voor 16 mil joen euro afgehamerd. Geert Langendorff Londen Het zelfportet van Rembrandt leverde gisteren op een veiling in Londen, inclusief veilingkosten, 16 miljoen euro op. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9