II 8 ONTDEKKING LAATSTE DOEK In 1890 schilderde Vincent Van Gogh zijn laatste doek. Nu pas, na 130 jaar, is onthuld waar hij dat precies deed: in Auvers-sur-Oise. ,,Als klein kind huppelde ik hier al door de straat. En ik wist van niks.'' Vincent van Gogh heeft 130 jaar geleden hier dus praktisch voor de deur gestaan De Rue Daubigny is een charmant, kronkelend weggetje door het bos en de heuvels van Au vers-sur-Oise. Er staan wat huizen, soms verstopt tussen de bomen. Een ijzeren hek dat is verroest en overwoekerd met onkruid doet verwoede pogingen overeind te blijven. En in dat straatje staat een gezel schap bejaarde bomen dat plotse ling wereldberoemd is geworden. Gisteren werd onthuld dat deze bomen, en vooral de knoestige wortels, te zien zijn op het aller laatste schilderij van Vincent van Gogh: Boomwortels. Van Gogh schilderde het doek in juli 1890, kort voor zijn dood. Maar wSSr hij het schilderde bleef altijd onbekend. Van Gogh ging met zijn kwasten vooral op pad rondóm Auvers-sur-Oise, waar hij woonde. 'Ik ben geabsorbeerd in de onafzienbare vlakte met koren velden tegen de heuvels, groot als een zee', schreef hij die maand aan zijn broer. De boomwortels zijn tot veler verrassing juist te vinden m het dorp, op een steenworp afstand van de herberg waar Van Gogh lo geerde. Hij hoefde maar 150 meter te lopen om het tafereel vast te leggen. Camera's ,,We kwamen toevallig net aanlo pen en zagen ineens allemaal ca mera's en genodigden op straat voor die bomen staan'', vertelt Jaap Stoks, lopend in het straatje. Zijn vriendin Merel Kerseboom: ,,We zijn op vakantie en wilden ge woon een Van Goghtour doen in Auvers. We wisten helemaal niets van die bomen!'' In de Rue Daubigny werd giste ren in een select gezelschap en voor het allereerst de locatie van de boomwortels onthuld. De cul tureel attaché van Nederland stond erbij en een achterkleinneef van Van Gogh keek ernaar. ,,En wij stonden er ook bovenop! Hoe leuk is dat?'', glundert Merel. ,,We wisten niet wat we zagen!'', zegt Jaap. Op hun telefoon laten ze de foto's en filmpjes zien die ze maakten van zichzelf, poserend tussen de vip's en voor de woeste wortels. Ze werden, zonder het te beseffen, 's werelds eerste toeris ten op deze gloednieuwe Van Gogh-hotspot. De ontdekking is te danken aan Van Goghspecialist Wouter van der Veen. ,,In januari kreeg ik een oude briefkaart in handen. Die da teerde uit de periode 1900-1910. Zwart-wit, met daarop een straatje en wat bomen. Ik sloeg er niet echt acht op'', vertelt Van der Veen. Een paar maanden later viel zijn oog er, tijdens een oninteressant tele foongesprek, nog eens op. ,,Toen zag ik ineens een detail: één boom had een soort verdikking. En ik dacht, terwijl ik zat te bellen: die verdikking ken ik! Dat lijkt precies op een boom op dat laatste schil derij van Van Gogh!'' Hij kon het eerst niet geloven, maar de gelijkenis was treffend. Auvers-sur-Oise IUio Diuibiiun Van der Veen bestudeerde de foto, vergeleek 'm met het doek, ver grootte de foto en vergeleek op nieuw. ,,De heuvelrand, twee an dere bomen, alles klopte! Toen wist ik het: dit is een bijzondere vondst.'' Op de ansichtkaart stond een straatnaam: Rue Daubigny. Van der Veen ging zoeken en vond de locatie. ,,Daar stond de boom, dis creet en een beetje uit het zicht. Een monument dat de tand des tijds had doorstaan, als een mum mie overwoekerd met klimop.'' Maar hij ging niet over één nacht ijs. Van der Veen schakelde specia listen in van het Van Gogh Mu seum in Amsterdam. Die beaam den de vermoedens. Hij bena- derde zelfs een dendroloog. ,,Ik kende dat woord niet eens!'', zegt Van der Veen nu lachend. ,,Maar dat is een boomspecialist. En ook hij constateerde: het is zeer aanne melijk dat het straatje op de oude ansichtkaart hetzelfde is als op het schilderij van Van Gogh.'' Hij lacht als hij het vertelt. ,,Ik ben niet trots. Ik ben vooral ver eerd.'' Bedevaartsoord Auvers-sur-Oise, ten noorden van Parijs, is al vele jaren een bede vaartsoord voor fans van de Ne derlandse schilder. Van Gogh kwam hier eind mei 1890 aan. Hij had net een tumultueus verblijf in de Zuid-Franse Provence achter de woensdag 29 juli 2020 GO De woeste wortels van Vincent van Gogh Frank Renout Auvers-sur-Oise Wouter van der Veen met de ansichtkaart. foto frank renout - Delphine, inwoonster van Auvers-sur-Oise Een compositie waarin de oude ansichtkaart en Van Goghs schil derij van de boomwortels samenvloeien. foto van gogh museum De plek waar Vincent van Gogh zijn laatste schilderij maakte. FOTOFRANKRENOUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8