I 7 CORONA REISADVIEZEN Een vakantie in coronatijd kan grote gevolgen hebben als het reisadvies van de vakantiebestemming ineens oranje kleurt. Zeven antwoorden op vragen over wat er kan gebeuren als u op vakantie gaat. Mondkapjes in Europa Nee. Aan het begin van de coronacri sis, toen reizigers werden overvallen doordat landen ineens het reizen on mogelijk maakten of het luchtruim sloten, gebeurde dat nog wel. Toen haalde het kabinet samen met lucht vaartmaatschappijen, verzekeraars en alarmcentrales zo'n tienduizend rei zigers uit alle hoeken van de wereld terug naar Nederland. Omdat ieder een nu weet wat er kan gebeuren, doet het kabinet dat niet meer. Vrijwel alle reizen buiten Eu ropa worden afgeraden, tenzij de reis noodzakelijk is. Veel Nederlandse va kantiegangers in Europa kiezen er voor om met de auto te gaan. Dat is geen gekke keus: toen landen aan het begin van de coronacrisis de grenzen sloten, slaagden mensen die per auto waren, er bijna altijd in om toch thuis te komen. Maar helemaal zonder ri sico is het niet, zo waarschuwt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. ,,Een lokale overheid kan bijvoorbeeld opeens een hotel afsluiten, waardoor je toch weer vast komt te zitten.'' Eind fe bruari ging een groot hotel op Tene- rife nog op slot nadat bij één gast het virus was geconstateerd. Dat ligt er aan hoe u de vakantie ge boekt hebt. Bij een pakketreis kan de reisorganisatie uw vakantie omboe- ken naar een vakantie in een 'veilig' land. ,,Wil een klant dat niet, dan wordt de reis kosteloos geannu leerd'', zegt directeur Frank Oostdam van de ANVR. Dat is niet zo als u op eigen houtje een reis hebt geboekt. Dan is de kans groot dat u uw geld kwijt bent. Be staande annuleringsverzekeringen dekken zelden annulering vanwege een pandemie, zegt een woordvoer der van het Verbond van Verzeke raars. ,,Check ook van uw reisverze kering de kleine lettertjes. Sommige verzekeraars keren nog wel uit bij schade die niets met het virus te ma ken heeft.'' De meeste reisverzeke ringen dekken echter niets meer zo dra het reisadvies van geel naar oranje is veranderd; dus ook verloren bagage of een kapotte camera niet. week gebeurde dat met Kroatië, eer gisteren met Barcelona en gisteren met Antwerpen. Het ministerie be paalt de kleur van het reisadvies op basis van informatie van het RIVM, zegt een woordvoerder. ,,Als dat zegt dat het virus in een bepaald land of regio niet goed onder controle is, dan gaat het advies naar oranje.'' Omdat een vakantie geen noodzakelijke reis is, wordt mensen aangeraden dan zo snel mogelijk naar huis te gaan. U krijgt dan het dringende ad vies om veertien dagen in quaran taine te gaan. Naar uw werk gaan mag dan niet meer. De baas hoeft dat niet altijd te betalen, zegt hoogleraar arbeidsrecht Evert Verhulp, verbon den aan de UvA. ,,Als een werknemer bewust op vakantie is gegaan naar een 'oranje' land, dan heeft de werk nemer geen recht op loondoorbeta ling.'' Dat wordt anders als het land gedurende de vakantie van kleur is veranderd. ,,Dan nam de werknemer geen risico.'' In dat geval is de werk gever automatisch de pineut, doordat de wet daarover op i januari 2020 is gewijzigd. Je psychiater kan in Kroatië zitten, of je minnares. Daarmee heeft je werkgever niets te maken - Evert Verhulp, hoogleraar Ti WiHHB I Jk w 1 Nee, zegt hoogleraar Verhulp. ,,De werkgever kan het je ontraden en hij kan je op de consequenties wijzen - bijvoorbeeld dat de quarantaine voor eigen rekening is - maar verbieden kan niet.'' Of u daarna toch naar het 'oranje' Kroatië afreist, is dan uw ei gen verantwoordelijkheid. ,,Werkne- mers hebben recht op vakantie en recht op privacy. Je behandelend psy chiater kan wel in Kroatië zitten, of je minnares. In beide gevallen heeft je werkgever daarmee helemaal niets te maken.'' Quarantaine geldt alleen voor ieder een ouder dan 12 jaar. Basisschool leerlingen mogen dus na thuiskomst sowieso naar school, al mogen ouders die in thuisisolatie moeten, hen niet naar school brengen. Middelbare scholieren die na een vakantie in een 'oranje' land niet direct naar school kunnen omdat ze nog in quarantaine zijn, overtreden de leerplichtwet. Hun ouders riskeren een boete we gens spijbelen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs moeten ouders er rekening mee houden dat de situatie in hun vakantieland plots kan veranderen en dat daarna dan quarantaine nodig kan zijn. ,,Als je pas thuiskomt in de laatste week van de vakantie, neem je daarmee een ri sico.'' Scholen zijn verplicht 'ongeoor loofd verzuim' te melden. De leer plichtambtenaar van de gemeente kan vervolgens een boete uitschrij ven van 100 euro per kind per dag, met een maximum van 900 euro per gezin per twee weken. woensdag 29 juli 2020 GO Op Noorwegen, Zweden en Dene marken na verplichten alle landen mondkapjes in het OV. Waar moet het nog meer? n® mondkapje verplicht e bij drukte niet verplicht Bulgarije Denemarken Duitsland Frankrijk Griekenland Gr-Brittannië Hongarije Kroatië Luxemburg Noorwegen Oostenrijk Polen Portugal Slovenië Spanje Zweden Tsjechië Niet, regionaal soms wel Zwitserland Niet, tenzij klachten Ierland toeristen niet welkom 290724 BRON: ANWB Hanneke Keultjes J Haalt de Nederlandse regering u terug als u strandt in uw va- I kantieland? 2 Wat kunt u doen om toch thuis te kunnen komen? 3 Krijgt u uw geld terug als u besluit niet meer op vakantie te gaan vanwege een oranje reisadvies? 4U bent op vakantie, het is er fantastisch, maar het reisad vies verandert ineens naar oranje - alleen noodzakelijke rei zen. Wat moet u dan doen? Dat reisadviezen ineens veranderen, is niet denkbeeldig. Lissabon en Porto verschoten al van kleur, vorige 5 Wat gebeurt er na thuiskomt uit een 'oranje' land? ▲Voor vakantiegan gers aan het strand bij Barcelona veranderde het reisadvies plotse ling. FOTO REUTERS arbeidsrecht Kinderen met mondkapjes op Schiphol. foto bart hoogveld 6 Kan uw werkgever u verbie den op vakantie te gaan naar een 'oranje' land? 7 En hoe zit het met de school van uw kinderen als u bij te rugkomst in quarantaine moet, terwijl de zomervakantie al voorbij is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7