LINDA AKKERMANS WHO: corona houdt van alle seizoenen Hm 6 woensdag 29 juli 2020 Column De burgemeester van Oss heeft een badpak met bloe men erop en ze speelt graag saxofoon. Dat deelde ze op sociale media, want Wobine Buijs deed mee aan de challenge #my- lifeinpictures. Het typeert Buijs. Een sociaal mens. Geliefd als burgemeester, helemaal sinds het ongeluk met de stint waarbij vier kinderen om kwamen. Toen Oss rouwde, was daar Buijs. Krachtig, kordaat en warm. Terecht werd ze daarna ge kozen tot beste lokale bestuurder van Nederland. Deze week was Buijs weer lan delijk nieuws, nadat Arie den Dekker zich voor haar stadhuis in brand had gestoken en overleed. Den Dekker was de man die onge wild getuige was van een liquida tie, zijn huis in vlammen zag op gaan, in een getui genbeschermings programma be landde en daarom weg moest uit Oss. Het leidde tot een stevig conflict met Buijs, de politie en het OM, want Den Dekker kon andere woonruim tes krijgen, maar hij wilde per se terug naar Oss. In zijn strijd smeet hij vissen- afval het stadhuis in, overgooide hij zich met koeienmest en kwam hij met talloze andere 'ludieke ac ties'. Hij joeg, kortom, iedereen te gen zich in het harnas. Ook ik vond van alles van Den Dekker, maar deze afloop is gru welijk en roept veel vragen op. Heeft de buitenwereld te snel ge oordeeld? Is hij inderdaad niet écht gehoord? Daarom was het ook niet handig dat Buijs eerst alleen reageerde in een filmpje van nog geen minuut, waarin ze nog net de nabestaanden condoleerde, maar vervolgens benadrukte dat er 'veel geld en tijd' in deze kwestie is gestoken. Gisteren kondigde ze dan tóch aan dat er een onafhankelijk on derzoek komt. Dat is de enige juiste beslissing, al is het maar om te voorkomen dat zo'n situatie, waar dan ook, nóg eens volledig escaleert en niemand zich straks meer bij de politie durft te melden als getuige. Deze afloop is gruwelijk en roept vragen op ANP Genève ,,Het seizoen lijkt de overdracht van dit virus niet te beïnvloeden'', zei WHO-woordvoerster Margaret Harris tegen journalisten in een virtuele briefing. Ze wees erop dat sommige van de zwaarst getroffen landen zich in verschillende seizoe nen bevinden. In de Verenigde Sta ten, met bijna 148.000 doden en bijna 4,3 miljoen coronagevallen het zwaarst getroffen land, is het nu zomer. In het op een na zwaarst ge troffen land, Brazilië met meer dan 87.000 doden, is het winter. ,,En toch'', zei Harris, ,,lijkt er een vast idee te zijn dat dit virus sei zoensgebonden is en dat Covid-19 in golven zal komen.'' Dit komt vol gens haar doordat mensen de pan- demie ten onrechte bekijken door 'een grieplens: want zo gedraagt de griep zich'. Volgens Harris is het onverstan dig te verwachten dat het virus zich gedraagt als andere bekende virus sen. ,,Mensen kunnen beter kijken naar wat bekend is over hoe de overdracht van Covid-19 kan wor den gestopt.'' Wat werkt, zei ze, is fysieke afstand houden, handen wassen, waar nodig een mondkapje dragen, altijd bedekt niezen en »In de VS met 148.000 doden is het zomer, in Brazilië met 87.000 doden winter hoesten, thuisblijven bij sympto men, het isoleren van gevallen en het in quarantaine plaatsen van contacten. Er lijkt volgens Harris een hard nekkig geloof te zijn dat de zomer geen probleem is. ,,De zomer is wel een probleem. Dit virus houdt van alle weersomstandigheden, maar vindt het vooral leuk om van de ene persoon naar de andere te springen als we in nauw contact komen.'' Na kritiek op de grote laksheid bij de versoepeling van coronamaatregelen, heeft België nu de strengste aanpak van Europa. 'Politici luisteren weer naar de wetenschappers', klinkt het. In België zijn de ogen nu gericht op Antwerpen. De havenstad en zijn omgeving registreren plotse ling de helft van alle besmettin gen in heel België. Dus volgden daar gisteren extra coronabeper kingen, bovenop de toch al niet misselijke nationale maatregelen. De eergisteren aangekondigde instelling van een avondklok in Antwerpen en omgeving trok de meeste aandacht. Dat was niet meer vertoond sinds de Tweede Wereldoorlog, stelde de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Met het risico anders te worden beboet, zou iedereen in het gebied tussen 23.30 en 06.00 uur thuis moeten blijven. Op de valreep werd de avondklok gisteravond opge schort. De Belgische wetgeving is er nog niet op ingericht, zodat de politie geen mogelijkheden heeft die te handhaven. De Belgische corona-aanpak behoort al tot de strengste in Eu ropa. Geen enkel land kent een 'sociale bubbel' van familie en vrienden waarin iemand elke maand alleen nog contact mag hebben met maximaal vijf (de zelfde mensen) buiten het huis houden. Eerder was het nog toe gestaan wekelijks vijftien mensen te zien en dat mochten na een week ook weer vijftien anderen zijn. Het aantal van zestig moge lijke contacten per maand is nu teruggeschroefd naar vijf. De gouverneur van Antwerpen, Cathy Berx, benadrukte de nood zaak de coronamaatregelen heel serieus te nemen. Alleen zo kan de regio hopen de nieuwe be smettingshaarden te hebben ge doofd voordat de scholen weer gaan beginnen, in september. ,,Laten we zeer creatief zijn in het gezamenlijk verslaan van het vi rus en niet in het omzeilen van maatregelen. Het is verboden om te feesten. De feestzalen gaan dicht. Alsjeblief, verlaat de stad niet om elders te gaan feesten. Omgekeerd raden we mensen echt aan nu niet naar de provincie Antwerpen te komen, in het be lang van uw eigen gezondheid en in het belang van alleen die u dierbaar zijn'', aldus Berx Volgens menige commentator betekent de verscherping van het beleid dat politici weer luisterden naar wetenschappers. Er was kri tiek geweest op de politici, omdat die, toen de coronacijfers de goede kant op gingen, in hun en thousiasme om te versoepelen hadden verzuimd advies te vra gen bij gedragswetenschappers. ,,Hadden ze dat gedaan, dan was hun veel misère gespaard geble ven'', aldus een van de kranten. Gedragswetenschappers voor spelden twee maanden geleden al dat veel Belgen een te snelle af bouw van de beperkingen zou den opvatten als een signaal dat zij hun oude leventje weer kon den oppakken: met familiefeest jes, bijeenkomsten van bedrijven en andere evenementen waar het virus verzot op is. Mopperen De wetenschappers pleitten ook direct voor minder dan vijftien contacten per week, maar veel politici wilden daar niet aan. Het is dus niet verwonderlijk dat de meest geciteerde Belgische we tenschappers gisteren weinig te mopperen hadden. Microbioloog Herman Goossens prees op Twit ter de 'moedige beslissingen van onze politici'. ,,Als iedereen zich hieraan houdt, zullen we het vi rus in vier weken opnieuw onder controle krijgen'', aldus epidemi oloog Pierre Van Damme. Dat de aangescherpte maatre gelen zeker vier weken van kracht blijven was ook besloten op ad vies van de experts, schreven Vlaamse media. Volgens de krant De Standaard 'grijpen virologen opnieuw de macht'. Mondkapjes in het straatbeeld van Antwerpen... foto robin utrecht GO Arie Seizoensinvloeden lijken geen effect te hebben op de versprei ding van het coronavirus. Dat heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) gisteren ge zegd. De organisatie waar schuwde daarmee tegen valse overtuigingen dat het in de zomer veiliger is. Belgen onder de plak van coronaregime Bob van Huët Antwerpen ISMHSHag ...en in dat van de Belgische grensplaats Essen. foto pixs4profs Gouverneur Cathy Berx: ,,La- ten we creatief zijn in het ver slaan van het virus.'' foto belga De (Jichtibiuijnde hèUenstollifMjer/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6