Q vl m 1 PÜ Hotels bieden overspeligen goedkope kamer 5 We vragen mensen niet een steen van 10 kilo om hun nek te hangen. Het is maar een mondmasker II opduiken, moetje de regels alsnog aanpassen, of ben je misschien al te laat. Bij ons in de Ardennen zijn ook dorpen waar geen coronabe smettingen zijn, maar waar je toch een mondkapje op moet bij de bakker. Kijk, we vragen mensen niet om een steen van 10 kilo om hun nek te dragen. Het is maar een mondmasker. Natuurlijk, er is niemand die het prettig vindt om daarmee rond te lopen, zeker niet in de zomer. Maar het went. Vergeet niet dat de discussie over mondkapjes begon in een tijd dat ze nog amper ver krijgbaar waren en er een lock- down was; er waren amper men sen op straat. Inmiddels is de situ atie anders. Mondkapjes zijn overal verkrijgbaar. In België ver spreiden supermarkten ze tegen kostprijs, als er winst is gaat die naar een goed doel. Er is een pa troontje gepubliceerd, door mij goedgekeurd, dat door miljoenen mensen is gebruikt om zelf een mondkapje te maken. Overal zijn mondkapjes met een opdruk ver krijgbaar. Als je in bepaalde mode winkels een jurkje koopt, krijg je er een bijpassend mondkapje bij." ,,Ja, we zijn beslist niet de Ver enigde Staten van Europa. Ander zijds: zo best werkt de bestrijding van corona in de Verenigde Staten van Amerika ook niet. En zo enorm verschillen de maatregelen per land ook weer niet. Overal geldt het advies om handen te wassen, afstand te houden. Ja, bij jullie in het straatbeeld zie je nog weinig mondkapjes. Maar die ko men er ook aan.'' De helft van de hotels riskeert zelfs definitieve sluiting 100 miljoen De branchevereniging van hotelei genaren in Rome schat het verlies voor de sector op zo'n 100 miljoen euro per maand en gezien de reis- restricties voor Rome's belangrijk ste klanten, Amerikanen en Chine zen, is de weg naar verbetering nog lang. ,,Pas in 2023 verwachten we weer op het niveau van 2019 te zit ten'', denkt Giuseppe Roscioli. ,,Als er tenminste een vaccin is.'' De Romeinse hoteliers hopen dat het toerisme in het najaar weer wat aantrekt, september en oktober zijn traditioneel drukke maanden. woensdag 29 juli 2020 GO N I n FOTO OLIVIER POLET/ANP - Marc van Ranst, viroloog De lockdown in Nederland was minder streng dan in België, maar werkte minstens zo goed. Wij hadden en hebben aanzien lijk minder besmettingen dan jul lie. Hoe verklaart u dat? ,,Een deel van het verschil wordt verklaard doordat wij veel meer testen. In België zijn tot nu toe 1.560.000 testen gedaan; één op de zeven Belgen heeft een coronatest gehad. In Nederland gaat het om 852.000 testen, ofwel één op de twintig Nederlanders. Wij testen drie keer zo veel en vinden drie keer zo veel gevallen. Ik wil niet zeggen dat het virus in beide lan den even ver is verspreid; in België is het wel iets verder. Wij hebben veel meer introducties van het vi rus gehad uit Noord-Italië. Onze voorjaarsvakantie viel eerder, toen we nog niet wisten dat corona in Europa was. Veel Belgen gingen op skivakantie. In Nederland is 1 pro cent van de geteste mensen posi tief, in sommige wijken van Ant werpen is dat 13 procent.'' U riep mensen op om Antwer pen voorlopig te mijden. Doet u dat ook voor Rotterdam, waar maandag een vijfde van alle be smettingen in Nederland plaats vond? ,,Nee, ik hoef geen Nederlandse rechtszaken aan mijn broek! (De Antwerpse horeca wil een rechts zaak aanspannen tegen Van Ranst omdat hun restaurants en cafés na zijn oproep leeg bleven, red.) Ik ga ook geen raad geven aan Neder land. Ik heb mijn handen vol aan België en jullie hebben zelf gewel dig goede virologen.'' Spreekt u die wel eens? ,,Te weinig. Iedereen is gepreoccu peerd met zijn eigen land.'' En dat resulteert in de huidige wirwar van regels in de EU? Italiaanse hotels hebben een 'pi kante' oplossing gevonden om hun door de coronacrisis sterk gedaalde bezettingsgraad op te krikken. In Rome worden nu ook kamers per middag of zelfs per uur aangeboden, handig voor minnaars die op zoek zijn naar een liefdesnestje. Angelo van Schaik Rome Een chique suite in een vijfsterren hotel op de Via Veneto, de straat die beroemd werd door de film La Dolce Vita, kost minder dan 100 euro voor een middag. Als je genoe gen wil nemen met een ster minder dan kan je al voor rond de 60 euro terecht. Na maanden verplicht bij de huwelijkspartner op de bank, kunnen heimelijke minnaars nu hun passie voor elkaar weer uitle ven. Dat doen ze vaak in een hotel kamer tijdens de lunchpauze, een derde van de Italianen die zijn of haar partner bedriegt doet dat met een collega. En Romeinse hotels proberen die geheime stelletjes ter wille te zijn en verhuren hun ka mers ook overdag. Daarnaast belo ven ze ook nog eens maximale dis cretie. Deze 'eerste hulp bij overspel' is voor de zieltogende Romeinse ho telbranche een manier om te over leven. De situatie is namelijk dra matisch. Van de 1200 hotels in Rome, zijn er duizend dicht en -Giuseppe Roscioli, hotelbranche hebben de overige tweehonderd gemiddeld vier gasten. Zo'n 150.000 mensen zitten op dit mo ment thuis. ,,De helft van de hotels riskeert zelfs definitieve sluiting'', zegt voorzitter van de branchever eniging van hoteleigenaren in Rome Giuseppe Roscioli aan de te lefoon. ,,Als je elke maand duizen- De hotels in Rome zijn blij met iedere klant. foto shutterstock den euro's huur moet betalen en er komt niets binnen, dan wordt het zwaar.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5