Einde verhaal voor Middelburgse voedselkast 5 Gewelven Westpoort: afdalen naar een uniek stukje Sluise geschiedenis De klaprozen sparen kost te veel geld FLAMINGO'S TERNEUZEN Hftijfir*- In de Steenen Beer, een deel van de Sluise verdedigingswerken, zaten ooit een manschappenzaal, een wa penzaal, een wenteltrap, opslag ruimte en kruitmagazijn. Tegen woordig huisvesten de eeuwen oude gewelven vleermuizen. Zij waren er ook mede de oorzaak van dat de Westpoort niet te bezichti gen was; de beestjes mogen niet worden gestoord. Bovendien waren de gewelven slecht te bereiken door het gemis van een trap en was het er door het ontbreken van verlich ting aardedonker. Dit alles is nu op gelost. Openstelling Het was oud-raadslid Frank Gijsel die ruim drie jaar geleden bij de ge meente een balletje opgooide over de openstelling van de gewelfruim tes onder de Steenen Beer. Ook lo kale heemkundigen hadden hier wel oren naar, aangezien het een mooie aanvulling is op het toeris tisch aanbod van de stad. De West- poort maakte deel uit van de in de tweede helft van de elfde eeuw aan gelegde verdedigingswerken. Ze werd verwoest in 1437 en daarna weer herbouwd. Paartijd vleermuizen Eind maart vorig jaar verleende de provincie de benodigde ontheffing en ook de monumentencommissie ging akkoord met het plaatsen van een trap en het aanleggen van ver lichting. Die trap, van metaal, is vo rige week geplaatst. Toch is het niet mogelijk nu al naar de gewelven te gaan kijken. Er huizen in totaal en kele tientallen gewone dwergvleer muizen, gewone grootoorvleer- muizen, watervleermuizen en de baardvleermuis Ze mogen niet ge- stoord worden in hun winterslaap, en ook in de paartijd mogen er geen pottenkijkers bij. De vleermuizen ontwaken in mei uit hun winter- We gaan de bezichtigingen koppelen aan een thema-wandeling slaap en vanaf augustus begint de paartijd. De bezichtiging kan dus alleen in die drie maanden plaats vinden. Hoewel alles nu gereed is, vindt de gemeente het de moeite niet meer om voor die paar dagen nog bezoekers toe te laten. ,,We gaan de bezichtiging van de gewelven koppelen aan een thema wandeling rond de vestingwer ken", zegt Nathalie de Schepper van de gemeente Sluis. Twintig bezoekers ,,Er mogen per keer maximaal twintig mensen mee afdalen, onder begeleiding van een gids die de be zoekers ook het nodige kan vertel len over de gewelven onder de Westpoort. Bovendien moeten we ook nog bepalen op welke dagen we die wandelingen gaan houden. Daar willen we ons nu over buigen, zodat we volgend jaar mei echt kunnen starten." Boeken, schoenen, een puzzel boekje uit 1984 waarvan de puzzels al waren ingevuld, veel spullen waar Verbeem niets mee kon maar waar ze wel veel werk aan had. Ook belden mensen geregeld aan met de vraag of ze wat van haar konden le nen. Naar de stort Maandag stond er weer een doos met 'zooi' voor haar deur die regel recht naar de stort kon. Dat was vol gens haar de druppel. Ze besloot daarop de kast met alles weg te ha len. ,,Want ik trek dit niet meer. Ik heb een drukke fulltimebaan. Het kost zoveel tijd en energie om mij ook met zulke zaken nog eens bezig te houden." Bijna drie jaar geleden begon ze met die kast om op die manier buurtbewoners te steunen die het financieel moeilijk hebben. Het idee voor zo'n gratis voorraadkast kwam uit Amerika. Onder het motto 'pak wat je nodig hebt, geef wat je kan missen' zorgde het vanaf het begin voor redelijk wat aanloop. Ze vulde de kist aan met spullen die ze kreeg. Maar ook heel wat men sen kwamen langs om de lege schappen te vullen. Er waren ook momenten dat er misbruik van werd gemaakt. Zo merkte ze eens dat de hele voorraad binnen een paar minuten was verdwenen toen ze even niet thuis was. Drukker Ze vindt het jammer om te stoppen. ,,Want sinds de corona was het weer een stuk drukker." Maar ze sluit niet uit dat ze misschien ooit nog eens opnieuw die kast voor haar huis zet. ,,Want zeg nooit nooit." KERKWERVE Het waterschap kan onmogelijk iedereen tevre den stellen met het maaibeleid. ,,Voor de één maaien we te vroeg en de ander vindt het weer te laat", reageert dagelijks bestuur der Marien Weststrate van Scheldestromen op de ludieke protestactie van Oosje. Oosje, het jongste zusje van Loesje, plaatste vorig week gele bordjes met plantennamen en een poster op de Oosterschelde- dijk bij de Heerenkeet. Uit pro test tegen het (te vroeg) maaien van talrijke bloemsoorten. Ook zouden volgens Oosje vogels en eieren de dupe zijn geworden van de maaimachine. Vogelnesten Weststrate benadrukt dat het waterschap met aannemers heeft afgesproken dat ze altijd even de dijk langs lopen om te kijken of er vogelnesten in het gras schuil gaan. ,,Als dat zo is, wordt er niet gemaaid. Ik moet zeggen dat ze er niet allemaal even zorgvuldig mee omgaan, maar over het algemeen wordt daar toch goed op gelet." De waterschapsbestuurder heeft beplanting en biodiversi teit in zijn portefeuille. ,,Om ook aan te geven dat Scheldestromen daar serieus mee bezig is. Maar iedereen tevreden stellen is écht onmogelijk. Het dijkvak bij de Heerenkeet heeft geen hoge bi- odiversiteitswaarde. Pal achter dat stuk ligt een natuurgebied waarvoor dat wél geldt. Het zou kunnen zijn dat bloemzaad daar vandaan op de dijk terecht is ge komen en er zo wat bloemetjes zijn verschenen." Dijkvakken met een lagere na tuurwaarde worden gewoon ge maaid, legt Weststrate uit. ,,Zou je stukken overslaan omdat hier en daar een klaproos staat, dan ontstaat er een slagveld. Zo'n maaimethode jaagt de kosten op waardoor de waterschapslasten omhoog zouden moeten." 'f. woensdag 29 juli 2020 VL Steenen Beer volgend jaar open Al twee jaar werd de openstel ling van de gewelven onder de Westpoort, oftewel de Steenen Beer, in Sluis op de lange baan geschoven. Volgend jaar is het dan eindelijk zover, dan kunnen bezoekers afdalen naar een uniek stukje Sluise geschiede nis. Sheila van Doorsselaer Sluis - Nathalie de Schepper Bewoners van de Middelburgse Edelstenenbuurt kunnen niet meer voor gratis voedsel terecht bij de Little Free Pantry. Eigena resse Joan Verbeem heeft maandagavond de kast voor haar huis weggehaald. Ze was veel tijd kwijt met het uitzoeken van de aangeboden spullen. Emile Calon Middelburg TERNEUZEN Wie langs de Nieuwe Blikstraat bij Terneu- zen rijdt, ziet een tropisch tafe reel vanuit zijn ooghoek: fla mingo's zijn neergestreken in Zeeuws-Vlaanderen. Althans, zo lijkt het. Deze roze watervo gels blijken bij nadere inspectie van plastic te zijn en staan in een waterpartij richting de Sluiskiltunnel. Wie ze daar heeft neergezet en waarom, is niet duidelijk. Zomers is het wel. Flamingo's in Zeeland zijn overigens niet helemaal onge- woon; zo zijn er in het Grevelin- genmeer jaarlijks wél echte fla mingo's te zien. FOTO'S PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59