Tweede ontsluitingsroute transferium is te gevaarlijk Goederenhub ontlast het centrum 5 CAFE BOMMENEDE HOTELAPPARTEMENTEN Ontelbaar veel borrels schonk Cees van Doorn (86). Hij beleefde gouden tijden in de 28 jaar dat hij eigenaar was van café Bommenede in Zonnemaire. Nu is dat voorbij. Op de plek waar ooit de dorpspraatjes klonken, komen drie hotelappartemen ten. Esm Soesman oem café Bomme nede geen kroeg. Dat vindt Van Doorn he lemaal niets. ,,Dat is geen mooi woord. Een kroeg is iets waar slechte mensen naar toe gaan." Het eta blissement waar Van Doorn in 1974 zijn slagersmessen voor aan de wilgen hing, was van een heel andere orde. Een mannenplek, dat wel. Maar dan zo eentje waar ge zelligheid de boventoon voerde. ,,Een toptijd was het. Ik durf ge rust te zeggen: het waren gouden jaren. 's Ochtends om een uur of tien kwamen de eerste klanten al binnen. Boeren, die even een bor reltje kwamen drinken. Om één uur 's middags had ik al een leuke omzet gedraaid." Het waren onvergelijkbaar an dere tijden. Waar je in een café nog tussen de rookwolken door moest gluren. En waar niemand gek opkeek als een gast na een avondje pimpelen achter het stuur kroop: ,,Er belandde er een keer één in de sloot nadat hij hier was vertrokken. We hebben z'n auto er met twee andere auto's uit staan trekken. Ik kom hier terug en sta dat verhaal te doen, komt die klant weer binnenlopen: ,,Hé Cees. Doe me nóg maar een borrel dan." Andere tijden Hoe anders maakte de huidige café-eigenaar Tonie van der Hulle (47) het mee. Tussentijds waren er nog andere eigenaren, maar hij zit er sinds januari 2011 in. Rookver bod, alcoholgrens, digitalisering: ze maken het leven van een hore caondernemer niet makkelijker: ,,En dan heb je nog de concurren- tie van kantines, dorpshuizen en kerkzaaltjes. Het zijn op zich alle maal kruimeltjes, maar verdwij- Ik heb echt van alles bedacht, maar toen kwam ook nog de coronacrisis nen er weer wat kruimeltjes, dan verlies je wéér mensen. Los van de omzet heb je die drukte ook wel nodig voor de gezelligheid." Van der Hulle, die ook een cate- ringbedrijf heeft, zette meer en meer in op een eetcafé. Hij was van plan het 'all you can eat'-con- cept in Zonnemaire te introduce ren. Hij overwoog zelfs nog (,,Het is nu geen sexy bedrijf') om de he leboel op te knappen, met een mooie glazen pui en frisse kleu ren. ,,Ik heb écht van alles bedacht. Maar toen kwam de corona en knapte er wat in mijn hoofd." Sociale dieren Want een café in een anderhalve- meter-samenleving? Van der Hulle ziet het niet voor zich. „Ca févolk springt elkaar om de hals. Dat zijn sociale dieren. Die hou je niet uit elkaar. Ik heb het er echt wel moeilijk mee gehad. Ik ben ook een maatschappelijk onderne mer en vind het zonde voor het dorp. Maar ik heb de knoop toch doorgehakt." Eerder maakte hij al twee hotel appartementen in de voormalige feestzaal in de kelder. Nu komen er nog drie bij. Het cafetaria er naast houdt hij in stand en wil hij gaan verhuren. Die appartementen lopen wel, denkt Van der Hulle - die met zijn gezin ook eigenaar is van B&B Oostmolenhoeve in Goes. ,,De wereld is héél klein geworden, door partners als booking.com en airbnb. Iemand uit China die naar de Brouwersdam wil en je appar tement leuk vindt, weet je zo te vinden." RENESSE Een tweede ont sluiting van het transferium in Renesse via de Stoofweg is vragen om ongelukken, denkt Margot van der Aart van pen sion 't Huys Grol. Via die weg fietsen veel toeristen met kleine kinderen het dorp in. Wordt het daar nog drukker, dan is het ronduit gevaarlijk. De pensionhouder reageert op het pleidooi vorige week van dorpsraadsvoorzitter Frans Prins voor een snelle aanleg van een tweede ontsluitings route naar het transferium. Veel te veel automobilisten zwerven nu door het dorp op zoek naar een plekje, omdat ze de afslag naar het gratis par keerterrein hebben gemist. Van der Aart denkt dat een duidelijkere bebording een be tere en bovendien goedkopere oplossing is: ,,Zorg er voor dat men bij de rotonde afslaat!" Voor aanleg van de tweede ontsluiting heeft de gemeente 300.000 euro gereserveerd, maar Van der Aart wij st er op dat zij niet als enige maar dat in totaal 183 bewoners van de Stoofweg en de achterliggende straten vorig jaar bezwaar aan tekenden tegen het plan van de gemeente. Vrachtwagens rijden zich regelma tig vast in de smalle straatjes van de binnenstad. Ze veroorzaken daarbij schade en zorgen voor onveilige si tuaties. GroenLinks stelde deze praktijk meermaals aan de kaak en burgemeester en wethouders lijken nu bereid tot actie. In samenspraak met de stichting Schouwen-Duiveland Op Weg komt er onderzoek naar de opzet van een centraal overlaadstation. Vrachtwagens brengen hun goede ren naar dat punt en met kleinere (elektrische) wagens worden de spullen naar de klant in de binnen stad gebracht. De ondernemersver eniging InZzee kan binnenkort een brief verwachten met informatie over dit project, schrijft het college in de beantwoording van vragen van GroenLinks. Met de ondernemers wordt geke ken naar de ontheffingen voor vrachtwagens tot een lengte van tien meter, die nu nog standaard worden afgegeven door de ge meente. Het college wil deze grote jongens voortaan het liefst mijden uit de binnenstad. Negen jaar gele- den liep de opzet van het Stads Dis tributie Centrum van transportbe drijf Biene-Velde stuk op het hand haven van die ontheffingen. Schouwen-Duiveland kijkt met een schuin oog naar Goeree-Over- flakkee, waar in januari een goede- renhub werd begonnen. Die be perkt zich vooralsnog tot pakket ten, zegt Rien Buth van Goederen hub GO. Het overladen van vracht goederen komt daar lastig van de grond. ,,Alles is hier in principe nog té goed bereikbaar om dat interes sant te maken voor ondernemers. Maar ik kan me heel goed voorstel len dat de binnenstad van Zierikzee daar wel degelijk belang bij heeft." Oude Tonge zou volgens Buth een logisch knooppunt zijn als overlaadstation voor Schouwen- woensdag 29 juli 2020 SD Sluiting is het einde van een tijdperk Zonnemaire N - Tonie van der Hulle De plannen voor een overlaad- station voor vrachtvervoer op Schouwen-Duiveland krijgt een tweede kans. Aanleiding voor een onderzoek naar de haal baarheid van zo'n goederenhub, zijn de herhaaldelijke problemen bij het bevoorraden van winkels en horeca in het centrum van Zierikzee. Marcel Modde Zierikzee Duiveland Vi d> v; De huidige eigenaar Tonie van der Hulle (l) en oud-eigenaar Cees van Doorn bij de ingang van café Bommenede. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57