zomer Hoe leer ik mijn kinderen een deel van hun zakgeld te sparen? s l Stadsmens Het Deventer van zanger Rob HOE DAN? O co cr cr cr Voor zijn vrienden buiten de stad neemt hij Deventer Koek mee, zijn tatoeages zet hij bij de mannen van Mana Ink en in de Broederenkerk komt Rob Dekay tot rust. 't HET FINANCIËLE PLAATJE 'Geef liefst munten als zakgeld met daarbij een doorzichtige spaarpot' lil N „Geld en sparen is iets abstracts, zeker voor kleine kinderen. Het helpt om het zo zichtbaar mogelijk te maken. Geef munten als zakgeld en een doorzichtige spaarpot. Dan zien kinderen hun vermogen daadwerkelijk groeien. Maak met je kind een concreet spaardoel. Bereken samen hoelang het duurt voordat dit doel bereikt is als je de helft of bijvoorbeeld een derde van je zak geld spaart. Knip een plaatje uit van dit doel en hang het op de kast, dan kan je kind elke dag zien waarvoor het spaart. 'Zakgeld is leergeld', zegt het Nibud en daar ben ik het helemaal mee eens. Gebruik zakgeld niet om te straffen en te belonen, maar om te leren met geld om te gaan. Het is belangrijk om met kinderen in gesprek te gaan over geld, sparen en wat er gebeurt als je toch je spaarpot open maakt om iets anders te kopen. In dat geval zal het langer duren voordat het spaardoel bereikt is. Ga als ouder dan geen geld lenen aan je kind. Alleen zo ervaart je kind dat de consequentie van geld uitgeven is dat je langer moet sparen. Vanaf 10 jaar is het ver standig een eigen reke ning te openen voor je kind. Bespreek samen de afschriften. Waar is geld naartoe gegaan? Wat is er nog over en waar spaart hij of zij voor? Veel ou dere kinderen sparen voor een nieuwe tele foon. Je kunt daar samen een plan voor opstellen. Bijvoorbeeld dat je kind met bijbaantjes de ene helft bij elkaar spaart en dat jij de rest bijlegt. Op vakantie is het leuk om je kind iets extra's te geven. Bijvoorbeeld 2 euro per dag. Maar be spreek wat je ervan verwacht. Mag je kind elke dag een ijsje kopen, of is het geld voor een souve nir of een kaart voor oma. En blijf je deze zomer thuis? Dan kun je zoon of dochter klusjes laten doen om geld te verdienen.'' LU N LU LU CD z LU LU ^1 Ié Rob', klinkt het om de paar minuten als Rob Dekay door de binnenstad van zijn Deventer wandelt. Soms zijn het bekenden, maar steeds vaker fans die met hem op de foto willen. „Vroeger was Deventer een soort re servaat voor mij'', zegt hij. ,,Als mensen me herkenden, zeiden vrienden wel- eens: ach laat hem, Rob is hier thuis. Maar sinds ik meedeed aan Wie is de Mol? word ik constant herkend. Dat blijft surrealistisch, want ik ben een nuchtere guy. Maar ik ben er ook dank baar voor, want diezelfde mensen luis teren naar mijn muziek en komen naar shows.'' Dat juist in het jaar van zijn grote doorbraak alle optredens werden afge zegd, is zuur. ,,Maar laatst is een kame raad van mij overleden. Dat zijn de echte problemen. Dan ga ik niet zeuren over wat minder werk, hoe jammer het ook is.'' Zijn plannen om vanuit zijn huurhuis te vertrekken naar een koop huis heeft hij uitgesteld. ,,Maar ik wil nog steeds een huis in Deventer ko pen'', zegt hij. ,,Ik ben hier geboren en getogen. Heb veel van de wereld gezien, maar ben altijd weer teruggekomen." Als Rob door Deventer loopt, wijst hij trots op de mooie oude panden en zwaait vrolijk naar tal van horeca-on- dernemers. Dan laat hij de binnenkant van zijn hand zien. ,,Kijk, de skyline van Deventer. Het zetten deed veel pijn, maar ik kijk er graag naar. De mensen, de rijke historie en de kroegen; ik hou van deze stad.'' - I Brink 37 en 29 ,,Als ik thuis ben loop ik bijna elke dag wel even de Brink op, want ik woon hier om de hoek. Regelmatig drink ik koffie bij Zus, een superleuk café van twee zussen waar je ook lekker kunt eten. In The Irish Elk ben ik ook vaak te vinden. Als je goed genoeg in de olie zit, geloof je hier echt dat je in Ierland bent.'' ,,Als ik met iemand van buiten de stad afspreek, neem ik standaard een paar dozen Deventer Koek mee. Ik houd er zelf niet van, maar vind het wel mooie reclame. Al is deze winkel van zichzelf natuurlijk al beroemd genoeg. Dat dit huisje uit 1593 stamt vind ik zo bijzon der. Het is toch een tof idee dat het er al stond toen hier nog ridders en paarden Klusjes die maar bleven liggen pak je nu aan. Pedagoge en opvoedcoach Ingeborg Dijkstra (49) over kinderen leren sparen. -MARJOLEIN KOOYMAN MORGEN: Zo krijg je een opgeruimde e-mail inbox. WOENSDAG 29 JULI 2020 GO z Zomerhit: Heatwave van Wiley en Ms D. (2012) Perle Fleskens (25) krijgt vlinders in haar buik als ze het num mer Heatwave hoort. „Puur om alle herin neringen die ik erdoor herbeleef. In 2013 verbleef ik namelijk voor vijf maanden op Mal- lorca, voor een enter tainment-stage van uit mijn mbo-oplei- ding leisure hospi tality executive aan Cosmo Academy in Den Bosch. Ik woonde met vijftien andere animatoren in een appartementen complex. Iedereen werkte in een animatieteam, verspreid over hotels over het eiland. Na het werk vertrok ik met collega Imke naar de Engelse kroeg King's Head, in de kustplaats Sa Coma. Dit nummer was een hit in Enge land, dus het werd in die pub platgedraaid. Meerdere keren per avond vroegen we deze plaat lallend aan bij de dj. Dan gingen onze handen in de lucht, onze gouden keeltjes open en onze heupen soepel- tjes heen en weer. Het voelde alsof ik de tijd van mijn leven had.'' RIANNE VAN DER MOLEN 'Zo'n oude stad, dat vind ik tof' O Zus en The Irish Elk, Deventer Koekwinkel, Brink 84

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42