zomer Digitaal lezen, waar moet je op letten? Alsjeblieft, een VANDAAG Ik ga op reis en neem mee... een complete bibliotheek. Want die past met gemak op een e-reader. Een scherm met elektronische inkt dat leest als een trein, of het nu superzonnig of pikkedonker is. Waar let je op bij aanschaf? Licht in de duisternis 1. Wandelen in Middelburg 2. Van Gogh herdenken 3. Een Poolse film kijken 4. Een chocoladestad zien WAT TE DOEN? De zomervakantie is het uit gelezen moment om eens eh... lekker te lezen. En dit jaar zijn de koffers kilo's lichter, want door de lock- down kreeg de opmars van de e-reader een flinke impuls. E-readerfabrikant Kobo zag tussen maart en juli de lees tijd wereldwijd met een dikke 90 pro cent stijgen ten opzichte van het jaar daarvoor. De onlinetak van de Neder landse bibliotheken leende vorig jaar anderhalf miljoen e-books uit; de teller voor 2020 staat nu al op 1,2 miljoen. Ook op je tablet kun je lezen. Alleen geeft elke willekeurige e-reader die het nakijken qua leescomfort én accuduur. Die zwart-witte elektronische inkt is niet alleen energiezuinig, maar ook rus tiger voor het oog. Tegenwoordig heeft praktisch elk model achtergrondver lichting. Bij chiquere varianten is de kleurtemperatuur instelbaar, waardoor de pagina niet per se hagelwit is. Vooral in bed is dat een fijne optie. Knoppen Merk het merk op Een aan-uitknop hebben ze allemaal. Maar wil je met één hand lezen (dat met een fysiek boek nooit lukt), kies dan voor een model dat ook knoppen heeft om terug en vooruit te bladeren. Dat scheelt tevens vieze vingers op het aanraakscherm. Lees je graag in bad of aan het strand, dan is het verstandig om te investeren in een waterproof model. Dat overleeft ook dat omgestoten glas frisdrank. Boekwinkel Een e-reader is meer dan een boek het portaal van een boekwinkel. Draadloos een boek afrekenen en binnenhalen is een fluitje van een cent. Datzelfde boek op een e-reader van een ander merk zet- Qua e-readers lijkt de wereld verdeeld in twee kampen: Kobo versus Kindle. Kobo werkt met het meest gebruikte bestandsformaat (epub), Kindle heeft een eigen systeem. Koop je een Kobo, dan zit je in Nederland automatisch aan de winkel van bol.com vast, terwijl Kindle van Amazon is. Kindle's zijn door de bank genomen ietsje goedkoper dan Kobo's. Qua specificaties gaan de diverse modellen nagenoeg gelijk op. In de keuze kun je zeker meewegen of je het liefst Nederlands of Engelstalig leest. In het eerste geval heeft Kobo de voorkeur, in het tweede Kindle. Overi gens zijn er meer smaken op de markt. Zo bieden Pocketbook en Tolino prima alternatieven. 'Inmiddels zijn 26.000 bibliotheekboeken al geschikt voor e-readers.' Kadovan vandaag WATEen spookachtige rondleiding WAAROM: Schrijver Jan Kuipers is een literaire machine die even makkelijk over de geschiedenis schrijft als zijn eigen fantasie gebruikt. Kortom, deze geboren Zeeuw is de perfecte gids voor een spooktocht door de stad Middelburg. Bereid je voor op brute moorden, vreselijke ziek tes en bovennatuurlijke verschijningen. WAAR: De wandeltocht Mysterieus Middelburg boek je op vvvzeeland.nl. WATDe sterfdag van Vin cent van Gogh WAAROM: Vandaag is het precies 130 jaar geleden dat Vincent van Gogh overleed in Zuid-Frankrijk. Na duistere dronken dagen vol absint schoot de schil der zichzelf in de borst. Enkele dagen later sterft hij aan zijn verwonding. WAAR: Van Goghs werk bekijk je natuurlijk in het Amsterdamse Van Gogh Museum, maar wie wil feesten als Van Gogh kan ook 's avonds tussen vijf en zeven bij de Rijneveen Branderij in Dor drecht langskomen voor een absintproeverij. WAT: Internettrollen uit Polen WAAROM: Hoe ziet het leven van een internettrol eruit? In de Poolse film The Hater volgen we Tomasz Giemza, een voormalig student wiens werk bij een pr-bureau al snel ontaart in het ver spreiden van nepnieuws en voeren van digitale lastercampagnes. Het is slechts een kwestie van tijd voordat Giemza zijn macht voor persoonlijk gewin gebruikt, met rampzalige gevolgen. WAAR: The Hater is vanaf vandaag te zien op Netflix. WATZomerse shows bezoeken WAAROM: Ooit was Studio de Bakkerij een cho coladefabriek. Nu is het een theater, en vandaag opent het opnieuw de deuren met de Ook van Jou Zomerweken. Verwacht iedere woensdag, vrijdag en zondag een programma met optre dens, workshops en buitenbioscopen. Of bezoek de expositie Na honderd jaar weer chocola, waar Rotterdam-Noord in chocola is nagebouwd. WAAR: Studio de Bakkerij, Bergweg 283, Rotter dam. Informatie, schema en kaartverkoop op studiodebakkerij.nl. WOENSDAG 29 JULI 2020 PC E-readers boeken succes ANTON DAMEN -ERIC DAAMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40