Oss, politie en OM laten rol bij zelfmoord doorlichten NIEUWS 3 Duitse politie vermoedt dat Britse kleuter bij Hannover is begraven In een volkstuincomplex nabij Hannover hoopt de politie de verdwijning van Madeleine McCann op te lossen. Het Britse meisje dat in Portugal op vakantie was, wordt al dertien jaar vermist. Hannover Een complex vol rommelige volks tuintjes, ingeklemd tussen bos, een rivier en een b-weg. Typisch zo'n plek waar je nooit komt, als je er niet per se hoeft te zijn. Maar ineens staat dit rommelige ge biedje, aan de rafelrand van de stad Hannover, wereldwijd in de schijn werpers. Tientallen journalisten en came raploegen, vooral uit Duitsland en Groot-Brittannië, zoeken naar beelden en informatie. Want: wordt hier de grootste verdwij ningszaak uit de recente geschiede nis opgelost? Gisterochtend vroeg reden agen ten het terrein op, om een klein deel van het gebied af te zetten en er te gaan graven. Er zou serieuze informatie zijn dat hier de resten liggen van de Britse kleuter Made leine McCann. ,,We wisten van niks, ik schrok wakker van de herrie'', vertelt een wat oudere vrouw, die aan de rand van het volkstuincomplex woont. ,,Een paar minuten later stond een agent voor de deur. Toen waren ze al aan het graven. 'Heeft iemand hier z'n schoonmoeder begraven?' vroeg ik nog. 'Zoiets', zei die man. Een uur later zag ik op tv wat er aan de hand was.'' Wanhoop In de loop van de dag ontstaat een gat van een paar vierkante meter, zo diep dat agenten er bijna in kunnen verdwijnen. Voor zover bekend vinden ze niets. Maar 's avonds worden grote lampen op de plek gericht om door te zoeken. Madeleine McCann wordt vermist sinds 2007. De toen 3-jarige kleuter was met haar ouders op vakantie in het Portugese Praia da Luz, waar ze spoorloos verdween uit het huis waar ze met haar ouders verbleef. De wanhoop van de ouders trof heel Groot-Brittannië, en al snel de rest van de wereld. Britse profvoetballers en popster ren vroegen om aandacht voor het meisje, en dat had effect: de ver dwijning van McCann werd de meest besproken vermissingszaak in de recente geschiedenis. Maar een oplossing kwam er nooit. Dit voorjaar kwam plotseling de Duitser Christia Brückner in beeld. Hij werd eerder veroordeeld we gens kindermisbruik en zat al in hechtenis. In juni maakte de Duitse recherche bekend ervan uit te gaan P De Duitser Christia Brückner werd eerder veroordeeld wegens misbruik dat Madeleine McCann dood is en dat Christian Brückner wordt ver dacht van ontvoering en moord. Brückner verbleef tussen 1995 en 2007 regelmatig in Portugal. Hij huurde een woning vlakbij Praia da Luz. In die jaren verbleef hij óók in Hannover. Brückner werd tot twee keer toe veroor deeld in de stad, wegens vervalsing van docu menten en diefstal. Ook in 2010 zou hij enige tijd in de stad hebben gewoond, waarna hij vertrok naar Braun schweig. De Duitse politie heeft ondertus sen ruim achthonderd tips binnen gekregen na een tv-uitzending van begin juni over de 43-jarige Duitse verdachte. Of een van die tips heeft geresulteerd in het onderzoek in Hannover, is niet duidelijk. Een van de Duitse advocaten van Christian Brückner uitte naar aanleiding van de uitzending forse kritiek op het Openbaar Ministerie (OM) in Braunschweig dat het onderzoek voert. ,,De officier van justitie heeft het duidelijk gemunt op onze cliënt en probeert zijn bewijsnood nu koste wat kost te verhelpen'', verklaarde Friedrich Fülscher. Hij is zeer be nieuwd naar het 'op feiten geba seerde vermoeden van schuld' dat het OM naar eigen zeggen heeft. Misschien komen die feiten dus wel uit dit onooglijke gebiedje aan de rand van Hannover, waar in de loop van de dag steeds meer j ourna- listen arriveren, ook uit België en Nederland. Maar nieuws komt er niet. Moge lijk vandaag wel: de politie zet de zoekactie voort. Den Dekker lag al ruim anderhalf jaar overhoop met de gemeente, toen hij zichzelf maandag van het leven beroofde. Hij vond dat Oss te weinig deed om een nieuw huis voor hem te vinden, nadat hij als getuige van een misdaad ernstig werd bedreigd en zonder eigen wo ning kwam te zitten. Die frustraties leidden ertoe dat hij maandagochtend vroeg met een jerrycan naar het gemeentehuis kwam. Daar goot hij brandbare vloeistof over de tegels en zijn kle ding, waarna hij zichzelf in brand stak. Verschillende ambtenaren waren getuigen van de wanhoops daad. Den Dekker overleed later die middag aan zijn verwondingen. In opdracht van de gemeente, justitie en politie volgt een groot onderzoek naar de behandeling van de verbannen Ossenaar. Wanneer dat onderzoek start en welk bureau het gaat uitvoeren, is nu nog niet bekend. Burgemeester Wobine Buijs ziet het onderzoek met ver trouwen tegemoet. Ze zegt alles te hebben gedaan dat binnen haar mogelijkheden ligt om Den Dekker te helpen, al zijn er 'grenzen aan wat we kunnen doen'. Open en transparant ,,Als bestuurder moet je open en transparant handelen'', sprak Buijs gisteren tijdens een persconferen tie. ,,En ik vind dat mijn handelen dieper onderzocht moet worden, dieper dan antwoorden geven op vragen van journalisten of van de gemeenteraad. Ik vind dat de fami lie en ook burgers van Oss recht hebben op openheid van zaken.'' In aanvulling op het aangekondigde onderzoek wil de lokale fractie van GroenLinks dat de gemeenteraad terugkomt van zomerreces. ,,Er moet in de politiek in Oss stevig worden gesproken en verantwoor ding worden afgelegd'', stelt fractie leider Dolf Warris. Ook andere par tijen wachten met smart op ant woorden over de kwestie, die de voorbije jaren amper in de raad werd besproken. De Tweede Kamer wil ophelde ring van minister Grapperhaus van justitie. CDA, D66, GroenLinks, PVDA en SP hebben vragen gesteld over de dood van de Ossenaar, die volgens de indieners het gevolg lijkt van hoe de overheid hem behan delde. woensdag 29 juli 2020 GO De Duitse politie is de grond van een volkstuinencomplex aan het omspitten op zoek naar Maddie. fotos adr, ap Speuren naar Maddie McCann Caspar Naber Kate and Gerry McCann. fotoap Hebben de instanties genoeg gedaan om Arie den Dekker te helpen? Had de tragische zelf doding voorkomen kunnen wor den? Dat moet blijken uit een onafhankelijk onderzoek naar het handelen van de gemeente Oss, politie en justitie, waartoe zij zelf de opdracht geven. Roy van der Lee Oss 58 M Arie den Dekker, nadat hij uit zijn huis is gezet. foto peter van erp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3