IT 8 ZEELAND woensdag 29 juli 2020 NATUURJOURNAAL Als je een bijenhotel in de tuin hebt - en wie heeft dat tegenwoordig niet? - ver schijnt vroeg of laat de pottenbak kerswesp. Meestal hoefje daar niet lang op te wachten, want het is in bijenhotels één van de meest voorkomende bewoners. Maar veelal wordt het beestje niet her kend als wesp. Bij wespen denken de meeste mensen aan grote zwart-gele joekels met een ver vaarlijke angel, waarbij je maar be ter uit de buurt kunt blijven. De pottenbakkenwesp is een geheel zwart, dunlijvig insectje dat in niets aan onze beruchte limona dewespen doet denken. Net als bij verreweg de meeste andere wes pen die ons land rijk is, is haar an gel veel te zwak om de menselijke huid te doorboren. Dus niks in de weg om zo'n pottenbakkerswesp eens uitgebreid te bestuderen in zijn doen en laten. En dan blijken het fascinerende beestjes. De pottenbakkerswesp gaat naar binnen in een rietstengel of hol takje. Bij voorkeur moet de door snede van de opening rond de drie millimeter zijn. Al de stengel geïn specteerd en geschikt bevonden is gaat de wesp op zoek naar vochtige aarde. Dat wordt tussen de kaken vervoerd en in het inwendige van de stengel verwerkt. Eerst wordt er een achterwandje achterin de stengel gemetseld en dan begint de jacht op prooi. De pottenbak kerswesp vangt een stuk of zes kleine spinnetjes en die worden met een steek van de angel ver lamd. Ze worden binnengebracht in de stengel en dan wordt er bij de voorraad spinnetjes een eitje ge legd. Dan wordt er opnieuw een wandje gemetseld en het hele ri tueel begint weer van voor af aan. Weer spinnetjes vangen, weer een eitje leggen, weer een wandje bouwen enzovoort. Dat gaat door tot er vier tot zeven cellen achter elkaar in één stengel gebouwd zijn. Als de larve van een pottenbak kerswesp uit zijn eitje kruipt is er vers voer bij de hand. De spinne tjes zijn vers, omdat ze niet dood, maar verlamd zijn. Ze worden één voor één verorberd en als de voor raad op is, is de larve volgroeid tot een volwassen pottenbakkers wesp. Tenminste... als andere wes pen geen roet in het eten gooien. Soms dringt de blauwe goudwesp in het nest binnen en legt dan haar eitje naast dat van de pottenbak kerswesp. Die eet het eitje van haar gastvrouw op en groeit op van de voedselvoorraad die eigen lijk voor de larve van de rechtma tige eigenaar bedoeld was. En dat is nog maar één van de vele geva ren! BRIEVEN Coronavirus (31) In de krant (4 juli) stond een uit gebreid artikel over de steun die ziekenhuizen ontvangen van wege de extra uitgaven die ze hebben moeten doen in verband met de coronacrisis. Ik zal de laat ste zijn die het hier niet mee eens is. Er wordt echter voorbijgegaan aan de inzet van al het personeel in die zware weken. Het is mij be kend dat verzorgend en verple gend personeel hiervoor beloond wordt met een bonus, geheel te recht. Maar veel meer beroepsgroepen in een ziekenhuis hebben hun steentje bijgedragen (denk aan facilitaire diensten onder andere) en zij worden hiervoor niet extra beloond. Om maar te zwijgen van de hou ding van dit kabinet om voor de zoveelste keer te stemmen tegen het structureel verhogen van de salarissen in de sector zorg. Ik kan er met mijn verstand niet bij en vind het ongehoord! F. Visser, Vlissingen Veerse Meer De Dorpsvereniging Wolphaarts- dijk schrijft (15 juli): Maak einde lijk werk van recreatiezone Wol- phaartsdijk. De voorzitter verwijt de gemeente dat deze niet door zet en zich gedraagt als het braaf ste jongetje van de klas, doelend op buurgemeenten die haast ma ken met recreatieprojecten. Is de dorpsvereniging onwetend dat de Veerse Meer Visie in ontwikke ling is en dat de gemeenteraad van Goes burgerparticipatie seri eus neemt en de gemeenteraad daarom projecten 'on hold' heeft gezet? Zodra de kaders zijn vast gesteld kunnen projecten daaraan getoetst worden en niet eerder. Dat heeft niets te maken met het braafste jongetje maar met demo cratie. Dat zou mevrouw Huis- soon toch moeten weten? Tenslotte, het draagvlak voor nog meer vakantiehuisjes en apparte- menten is met alles dat al komt niet zo groot als de dorpsvereni ging wil doen geloven. Is het niet een keertje genoeg? Anco Luteijn, Wolphaartsdijk Zanddijk Volgens gedeputeerde Harry van der Maas is er bij het Rijk en de gemeente Kapelle (4 juli) geen draagvlak voor het oostelijk pol- als eerder geschreven zou de pro jectleider van o.a. de Sluiskiltun nel (Wim van de Linde) een plan binnen budget kunnen maken van tracé Rood. Doe het! J. L. van Gastel, Kruiningen Windmolens De Statenfractie van GroenLinks weet dat kerncentrales niet zo- Jan Duin, Burgh-Haamstede Boulevard Het besluit van B en W Vlissin- gen voor een studie naar afsluiten boulevards, met aandacht voor verkeersstromen bij verder gaande sluiting is een wijs be sluit. Tenminste, als het pro bleem hoogbouw in combinatie itgezond dertracé. Hebben de bewoners en de bedrijven die een veilige route voorstaan veel draagvlak bij de ei gen gemeente en provincie? Bin nen vijf jaar werd het knooppunt 'Drie Klauwen' in de tunnelroute aangelegd. Ieder jaar meer zal voor de Zanddijk zeer kostenver hogend zijn. Binnen twee maan den werden er voor het sluizen- project bij Terneuzen twee roton des aangelegd en binnen twee weken was er een fietstunnel voor Dow gereed! Het laatste voorbeeld zou zeer ge schikt zijn voor de Zanddijk. Alle huidige lapmiddelen bij de over steek zijn een slecht voorbeeld voor het toekomstige project. Zo- maar kunnen worden uitgezet als plotsklaps (door weersinvloeden) te veel windstroom wordt gele verd (17 juli). Dan moet deze frac tie weten dat bij onverwachte windtekorten een kerncentrale óók niet direct stroom kan leve ren? Dus beste fractie wat moeten we met windparkstroom wat al leen onvoorspelbaar geleverd kan worden? Véél logischer is dan toch de subsidie besteed aan windparken voor de aanleg van kerncentrales en/of (in de nabije toekomst) Thoriumcentrales te gebruiken? Dan is groene stroom altijd leverbaar! Ende conventi onele centrales zijn dan óók over bodig. Dat is toch de bedoeling? met (geluids)overlast, nu eens wordt onderkend. Boulevardbewoners praten over 'oase van rust' in coronatijd ter wijl de woonwijken achter de Boulevard (en op hoek Coosje Busken/Spuikomweg) nog nooit zo'n herrie hebben meegemaakt. Het was echt verschrikkelijk. Kern: rijden op de Boulevard of er achterlangs, hoogbouw versterkt en kaatst geluid terug. Algemeen bekend. Al het verkeer leiden via Kenau Hasselaarstraat (achter langs) veroorzaakt dezelfde pro blemen alleen bij anderen. Er wordt gereden met open uitla ten en veel te hard. Maar dat is een kwestie van handhaven: Bij afsluiting verplaatst het pro bleem zich immers. Keuze hoog bouw is gemaakt. Eerst de voor spelbare problemen aanpakken: Handhaven! Lukt dat niet en ga je de boulevards afsluiten? Ja, dan een studie zodat je het probleem niet verplaatst. J. J. F. van der Vlugt, Vlissingen Kruispunt Wat een argumentatie van wet houder Stroosnijder van Vlissin gen (16 juli). Er is nog geen geld voor rigoureuze maatregelen, daarom wacht hij plannen af met de hoop dat daardoor extra geld komt. Geduld, nog zeker een jaar. In deze tijd blijft het dus zoals het nu is. Het gaat erom dat de breedte van de Paauwenburgweg automobilisten uitnodigt tot har der rijden, het kruispunt met de Van Woelderenlaan waar vorige maand een dodelijk ongeluk plaatsvond en nog twee wegen, straatracebaan en snelheid be ter handhaven. De auto die ik vandaag over de Paauwenburgweg zag scheuren, scheurt hier binnenkort weer over. Maar niet bij verkeersdrem pels, flitsapparaten met bij over treding forse boete en plaatsen van korte stukjes wegversmal ling. Dit lijken mij goedkope, ef fectieve oplossingen die Vlissin- gen kan betalen. Wethouder Stroosnijder, hou op met dat gepraat van u en doe iets. Willem Osterman, huisarts, Vlissingen Campers (3) Een camper die ergens wil over nachten of zomaar ergens wil staan, heeft maar één ding nodig. Een camperplaats. Meer niet. De moderne camper heeft alles aan boord en kan wel even zonder voorzieningen. Wie die wel no dig heeft, kan naar de camping. Wil de overheid toch iets doen, dan is een stortput voor het toilet voldoende. Met een zelfsluitende kraan erbij kan dan tevens drink water getankt worden. Tegen be taling van een klein bedrag kan tegen de avond even iemand langskomen. Waarom kansen la ten liggen in een groeiende markt, door weer zo moeilijk te doen? N. van der Wekken, Brouwershaven GO Pottenbakkerswesp in een bijenhotel Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Pottenbakkerswesp U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 De afsluiting van de Boulevard in Vlissingen tijdens het paasweekeinde afgelopen april. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36