asi-i ;aïw« t Burqhsluis 7 «ME we Ruud Hilhorst (59). Zijn vrouw Ellen is net even weg. Drie aan elkaar gebouwde woningen een veertig me ter van de weg af met een verwilderd grasveld voor de deur, de middelste is hun tweede woning. Hij werkt bij de gemeente Rotterdam als projectma nager. Ze wonen in de stad Utrecht. Dit huis kochten ze elf jaar geleden. Omdat zijn kantoor met het oog op de coro nacrisis geslo ten is, heeft hij de afgelopen weken vanuit Burghsluis ge werkt. Dat is geen straf: ,,Als je hier komt, zet je je auto neer. Die heb je niet meer nodig, want alles is op fietsafstand. Het is een gevoel als je uitstapt. Je ruikt het platteland, de zee, je ziet alle moge lijke soorten wad- en bosvogels. Het is een mooie plek waar alles samen komt. Ik denk dat je nergens in Ne derland dichter bij het water kunt wonen. Ik ga regelmatig zwemmen. Wacht je tot het vloed is, stap je zo qenvSchowen-DuNeland het water in." Wat zei Tonny-Lia daar ook weer over: ,,Mij krijg je niet meer de Oos- terschelde in. Scherpe schelpen, stukken glas, kwallen. En garnalen in mijn bikinibroek." Daarom heeft ze zo'n twintig jaar geleden een zwem bad in haar tuin laten aanleggen, 3,5 bij 7,5 meter. ,,Als het weer goed is, plonzen we er elke dag in." Viswinkeltje Aan de noordkant van de Suikerdijk zwaaien we naar Sam Uijl (68). Vijf enveertig jaar viste hij met twee bo ten in de Oosterschelde op kreeft en paling. Nu heeft hij nog een viswin- keltje aan huis, voor de hobby. Dertig jaar woont hij daar in het hoekje on deraan de dijk: ,,Een prachtig plekje." Toen twee jaar geleden de buur man overleed, kon hij er nog een lapje grond bijkopen. Hij heeft nu een perceel van drieduizend vier kante meter voor een stuk of acht schapen, tuin en een kasje vol toma- Ik denk dat je nergens in Nederland dichter bij het water kunt wonen. Ik ga regelmatig zwemmen. Wacht je tot het vloed is, stap je zo het water in Burghsluis ten, sla en kool. Bij de ingang van zijn erf staan twee metershoge palen met takels waaraan hij zijn grote fuiken te drogen hing. Hij zal ze niet wegha len: ,,Dat is toch leuk, een beetje nos talgie." Als hij ooit weg moet, kiest hij voor zijn geboorteplaats Zierik- zee, op de Kaai met zicht op de mos- selboten. We mogen niet vergeten het nieu were deel van Burghsluis aan de Nieuwe Havenweg aan te doen. Op nummer 5 is Addy van der Vlugt (80) paraat. Rotterdamse, laat ze trots we ten. Haar man Auke heeft net zijn 83ste verjaardag gevierd. Hij komt uit Friesland, een groot gezin met twaalf kinderen op een boerderij. Na zijn militaire dienst is hij - zoals hij het noemt - 'uit armoede' bij de politie terecht gekomen. Hij werd inspec teur van de criminele inlichtingen eenheid in Rotterdam. Vakantiebestemming In die stad leerde hij Addy kennen. Haar moeder kwam uit Yerseke, er was meer Zeeuwse familie. Daardoor werd Zeeland voor hen een vakantie- bestemming. Ze huurden een huisje achterin de tuin van wat nu hun buurhuis is. Auke raakte verslingerd aan Burghsluis: ,,Ik ben een Wadden freak, ik heb elk eiland wel vijf keer bezocht. Doe je hier je ogen dicht, dan zit je op de Wadden." Veertig jaar geleden kochten ze hun vrijstaande huis onderaan de dijk. Met het idee dat ze er vanuit Rotterdam definitief naartoe zouden verhuizen als Auke met pensioen ging. Toen het zover was, zag Addy het niet zitten. De zomers vond ze geen punt, dan is het gezellig en druk in Burghsluis. ,,Maar 's winters", zegt ze, ,,vind ik het hier eenzaam en mis ik Rotterdam." Pas twee jaar geleden maakten ze de overstap. ,,Onze zonen zeiden dat we het maar moesten doen", zegt Auke, ,,omdat we hier alles drempel loos en gelijkvloers hebben." Op de gevel prijkt een houten bord. 'Vlugt Burgh' staat erop. ,,Ik heet Van der Vlugt, we wonen in Burghsluis", legt hij uit. ,,Misschien hadden we er een t achter moeten zetten." woensdag 29 juli 2020 GOITIE tv- M Het 'oude' Burghsluis: een pittoresk straatje, net Anton Pieck, zeggen de bewoners. FOTO'S RUBEN OREEL Addy en Auke van der Vlugt: een Rotterdamse en een Waddenfreak thuis in Burghsluis. Oud-kreeften- en palingvisser Sam Uijl: ,,Een beetje nostalgie." 'ty,' j ;'j t M Ruud Hilhorst: ,,Het is hier een mooie plek waar alles samen komt." - Ruud Hilhorst Westenschouwe Nieuw-Haamste Serooskerke Burgh-Haamst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35