II Doek valt voor gratis voedselkast Poort Campveerse Toren dicht wegens de drukte 5 ALWIN BAART DOCENT FOTOGRAFEERT HET BUITENLAND IN MIDDELBURG/ Wie deze zomer niet op reis kan en snakt naareen moment in het buitenland, kan iets leren van de Middelburgse docent aardrijkskunde Alwin Baart. Myrthe Prins t 'buitenland' in Middelburg. foto lex de meester op ons landgoed?" Deze speelse ma nier van kijken bracht de docent aardrijkskunde aan Nehalennia SSG te Middelburg op het idee van een fotoserie. Die deelt hij als Het buitenland in Middelburg op zijn Fa- cebookpagina. Hij zoekt naar plek ken die iets weg hebben van loca ties in het buitenland. Dan foto grafeert hij ze op een manier die de illusie benadrukt. ,,Je kan een weiland met een boom fotograferen en zeggen: dat zou Frankrijk kunnen zijn. Maar dat is me te makkelijk. Er moet echt een verrassend element in de foto zitten. Iets waardoor mensen verbaasd zijn dat dit in Middel burg bestaat." Wandelend door de stad vond hij inspiratie alom. De Oostkerk zou niet misstaan aan een plein in Italië. Een opvallend houten gebouw aan het Veersebol- werk - ,,Ik vond dat echt zo'n Pippi Er moet een verrassend element in de foto zitten, zodat je verbaasd bent dat dit hier bestaat Langkous-huis." - doet denken aan Zweden. De kloostergangen in het Middelburgse Abdijcomplex brachten Baart in Spanje. En in het water bij de Seissingel zag hij de perfecte setting voor een afleve ring van de Engelse detectiveserie Midsomer Murders. Duitsland, België en Noorwegen kwamen ook aan bod; zo reisde hij in coronatijd toch een beetje door Europa. Tot nu toe krijgt Baart po sitieve reacties op de foto's, maar zo af en toe is er iemand die het niet begrijpt. ,,Soms hoor ik: het is toch gewoon Zeeland? Waarom moet je daar 'buitenland' van maken?" Het is niet zo dat hij probeert de werkelijkheid te ontvluchten, be nadrukt hij. ,,Het gaat er niet om dat ik niet in Middelburg wil zijn, want ik ben hier graag en vind het heerlijk de zomer in Zeeland door te brengen. Het gaat erom dat ik het leuk vind te zien welke associ- aties kunnen ontstaan als je je fan tasie de vrije loop laat." Het vinden van beetjes 'buiten land' in Middelburg is een uitda ging, merkte Baart. ,,Ik werd me ervan bewust dat het lastig is om in Middelburg een foto te maken die niet typisch Nederlands is." Hier en daar mag dan ook wel wat gesmokkeld worden. ,,De middeleeuwse gewelven in de kloostergangen van de Abdij zijn gemaakt met rode bakstenen. In Spanje zou dat natuursteen zijn." Voorlopig kan hij wel even vooruit in Middelburg, maar wat als de inspiratie stokt? Baart lacht: „Iemand vroeg of ik als volgende project het omge keerde ga doen: in het buitenland foto's maken van plekken die juist lijken op Middelburg. Wie weet!" Tijdens de co ronacrisis besloot Al win Baart (55) zijn woonplaats eens door een compleet andere lens te bekijken. Wat blijkt? Soms is het buitenland dichterbij dan je denkt. „Mijn vriendin en ik zitten 's avonds wel eens op de bank en kijken dan naar bui ten", vertelt hij, wijzend naar de bloemen in zijn voortuin en de groene glooiingen van het Bol werk daarachter. ,,Dan zeggen we voor de grap: het is net of we op een Brits landgoed wonen." Illusie benadrukken Er ligt weliswaar een weg tussen zijn voortuin en het Bolwerk, maar die is vanaf de bank niet te zien. Met een beetje fantasie zou je je dus inderdaad kunnen inbeel den dat de grasheuvels en bomen onderdeel zijn van een enorme tuin. Heel eventjes dan - de illu sie wordt abrupt doorbroken zo dra een fietser over de Noordsingel voorbijkomt. Baart lacht: ,,Wat doet die fietser VEERE De poort in de Camp- veerse Toren in Veere gaat vanaf vandaag voor onbe paalde tijd dicht. Dat gebeurt omdat mensen er te veel door heen en weer lopen zonder voldoende afstand van elkaar te houden. De pijlen die in de poort op de grond zijn geplakt, hebben te weinig effect. Door het sluiten van de poort in het monumentale pand hoopt de gemeente dat het daar veili ger wordt en er minder risico is dat mensen te dicht bij elkaar komen. Het moet er ook voor zorgen dat het publiek dat gebruik- maakt van het veerpontje naar Kamperland elkaar niet in de weg loopt. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het bij het op en afstappen van het veer- pontje nog wel eens mis. Daarom wordt het publiek dat van het pontje gebruikmaakt vanafvandaag via een route van en naar de steiger geleid. Wie mee wil varen naar Kam perland moet vanaf de Kaai, buitenom de Jachtclub, naar de steiger lopen. De mensen die met het pontje arriveren moe ten, zodra ze op de steiger staan, via de Torenwal lopen. Boeken, schoenen, een puzzel boekje uit 1984 waarvan de puzzels al waren ingevuld. Ook belden mensen geregeld aan met de vraag of ze wat van haar konden lenen. Maandag stond er weer een doos met 'zooi' voor haar deur die regel recht naar de stort kon. Dat was vol gens haar de druppel. Ze besloot daarop de kast met alles weg te ha- Het kost mij zoveel tijd en energie om de spullen uit te zoeken len. ,,Want ik trek dit niet meer. Ik heb een drukke fulltimebaan. Het kost zoveel tijd en energie om mij ook met zulke zaken nog eens bezig te houden." Bijna drie jaar geleden begon ze met die kast om op die manier buurtbewoners te steunen die het financieel moeilijk hebben. Het idee voor zo'n gratis voorraadkast kwam uit Amerika. Onder het motto 'pak wat je nodig hebt, geef wat je kan missen' zorgde het vanaf het begin voor redelijk wat aanloop. Ze vulde de kist aan met spullen die ze kreeg. Maar ook heel wat men sen kwamen langs om de lege schappen te vullen. Er waren ook momenten dat er misbruik van werd gemaakt. Zo merkte ze eens dat de hele voorraad binnen een paar minuten was verdwenen toen ze even niet thuis was. Ze vindt het jammer om te stop pen. ,,Want sinds de corona was het weer een stuk drukker." Maar ze sluit niet uit dat ze misschien ooit nog eens opnieuw die kast voor haar huis zet. ,,Zeg nooit nooit." woensdag 29 juli 2020 'Kijk en laat je fantasie de vrije loop' -huis. FOTO ALWIN BAART Alwin Baart fotografeert hel A Het Zweedse Pipi Langkous - Alwin Baart Middelburg Bewoners van de Middelburgse Edelstenenbuurt en anderen kunnen niet meer voor gratis voedsel terecht bij de Little Free Pantry aan de Robijn. Eigena resse Joan Verbeem heeft maandagavond de kast met alle spullen voor haar huis wegge haald. Ze was veel tijd kwijt met het uitzoeken van spullen die werden aangeboden maar waar ze niets mee kon. Emile Calon Middelburg -Joan Verbeem, Little Free Pantry

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33