deeltuinen.nl tuinbezitters heten tuinlozen welkom m m IN DE REGIO 4 Wmm Veere bekijkt veiligheid kitesurfers en badgasten woensdag 29 juli 2020 Met 4500 vierkante meter kun je met recht spreken van een tuin van het formaat half voetbalveld. ,,Een park zeggen mensen weleens die onze tuin zien." Groot genoeg voor Bram en Anneke Langen om te delen met anderen. Het echtpaar Langen in Axel is de eerste en tot nu toe enige Zeeuwse deelnemer aan Deel- tuinen.nl. Het jonge en nog niet breed bekende initia tief heeft inmiddels dik honderd tuineigenaren die hun tuin open stellen voor anderen. De Axelse tuin is tot dusver de enige in Zee land. ,,We zagen toevallig een klein stukje in de krant en vonden het direct een sympathiek idee." Bram Langen maakt een breed armgebaar in zijn enorme achter tuin: „Genoeg plekjes waar men sen zich kunnen ontspannen, waar we niet eens zouden zien dat ze er waren. Een eind verderop wonen ouderen in flatjes in Axel. Die zouden het mogelijk heel fijn vinden om hier een paar uurtjes te kunnen genieten." Deeltuinen is een gratis initia tief. Via de site worden er afspra ken voor bezoeken gemaakt. Zo- m "'77J wel tuineigenaren als -bezoekers betalen niks. Voor Bram en An neke Langen wel een belangrijk punt. „Mensen moeten ook vooral niet aankomen met wijn of bloe men. Dat is echt niet de bedoe ling." Tuinbehoefte Martijn Neuvel uit het Noord-Hol landse Hoorn is een van de initia tiefnemers van Deeltuinen.nl. ,,Mensen met een tuinbehoefte koppelen aan mensen met een tuin", vat hij zijn idee kort samen. ,,Bij mij ontstond het in de corona- tijd. Ik zat zo fijn in mijn eigen tuin dat ik dacht dat ik dat eigen- lijk best zou kunnen delen met mensen die geen tuin hebben en de drukte willen vermijden van wege corona." Wie ervoor kiest zijn tuin te de len, doet dat bij Deeltuinen om di verse redenen. Neuvel heeft vijf categorieën waar potentiële tuin- delers aan kunnen denken. ,,Bij- voorbeeld mensen voor wie het onderhoud van de tuin te veel werk is. Zij zouden hulp kunnen krijgen van mensen die wel graag in de tuin bezig zijn, maar geen tuin hebben. Anderen willen juist kinderen de kans geven in het groen te spelen, ouderen een plekje te bieden, een plek om te lo- geren of gewoon ontspanning en rust. Een van de deelnemers is een oud-burgemeester in Drenthe die zijn tuin aanbiedt aan mensen in de Randstad om te laten zien hoe mooi Drenthe is." Helpen is niet de insteek Bram en Anneke Langen richten zich vooral op ontspannen in hun oase. ,,Natuurlijk, als iemand een stukje onkruid plukt is dat geen probleem maar helpen in de tuin is niet onze insteek. Kom, ga zitten en lees een boek. Als het gaat rege nen, is er de kas om te zitten. Dat is ons idee. Een beetje als een park, maar dan zonder de drukte." VROUWENPOLDER De ge meente Veere laat onderzoeken of kitesurfen bij Vrouwenpolder en Domburg veilig is. ,,Dat doen we preventief", aldus burge meester Rob van der Zwaag. ,,We hebben nog geen signalen dat er gevaarlijke situaties ont staan. Die willen we juist voor komen." Kitesurfers mogen op twee plaatsen langs de Veerse kust het water op. Dat is bij Vrouwenpol der en tussen Domburg en Westkapelle bij Noordduine. Die stranddelen zijn echter niet exclusief voor hen. Er komen daar ook strandgasten die zwemmen of in het water spe len. Bij Vrouwenpolder staan er wel borden waarmee gewaar schuwd wordt dat daar kitesur- fers actief zijn. Ook ligt er een boeienlijn, haaks op het strand, om het einde van de kitesurf- zone te markeren. Surfers mo gen die lijn niet passeren omdat het deel aan de westkant exclu sief voor badgasten is bestemd. In 2009 zijn er regels ingesteld voor kitesurfen bij Vrouwenpol der om het in goede banen te lei den. De boeienlijn is toen ge legd, er zijn waarschuwingsbor den geplaatst en er wordt gecon troleerd of de surfers zich aan de bepalingen houden. Windkracht vier Bij Noordduine is sinds 2020 een kitesurfzone. Daar staan geen waarschuwingsborden. Wel wordt het gedrag van de surfers in de gaten gehouden door eigen 'kapiteins'. De burgemeester wijst er ook op dat kitesurfers vaak actief zijn als het te hard waait om lekker in het water te zwemmen. ,,Het moet toch zeker windkracht vier waaien en dan gaan maar weinig mensen nog de zee in." Hij ver wacht dat het onderzoek door het Nederlands Instituut Veilig heid Zwemlocaties (NIVZ) bin nen enkele maanden klaar is. Online college Orgelconcert Gerard Boot verzorgt vandaag om 20.00 uur een orgelconcert in de Middelburgse Oostkerk. De organist heeft een programma samenge steld met werken van Heron, Handel, Coupe- rin, Raick en Bach. Het concert begint om 20.00 uur. Reserveren kan via deoostkerk.nl. De opbrengst gaat naar de Stichting de Oost- Boekenmarkt MIJN DORP, MIJN STAD WA Axels stel deelt z'n groene oase met andere mensen Guido van der Heijden Axel - _-_v A De tuin van Bram en Anneke Langen in Axel is een paradijsje dat ze graag met anderen willen delen. FOTO PETER NICOLAI MIDDELBURG De Zeeuwse Bibliotheek en UCR houden van daag weer een online Kids College. Het thema van dit college is: Ieder een gelijk? De grondwet zegt dat iedereen gelijk is, maar zien mensen dat ook zo? Hoe je dit herkent en hier iets aan kunt doen, leren de kin deren tijdens het Kids College, met onderzoe ker Lisenne Delgado en professor Barbara Oomen. Het college vindt online plaats om 15.00 uur. Deelnemen kan door te mailen naar junior@ucr.nl. Er wordt dan een link toege- stuurd waarmee het col lege te volgen is. De webcam en microfoon worden niet gebruikt en vragen kunnen via chat gesteld worden. MIDDELBURG Boekenmarkt. foto boaz timmermans kerk. MIDDELBURG In de Middelburgse Koorkerk wordt vrijdag de laatste editie van de plaatselijke boeken markt gehouden. Van 10.30 tot 17.00 uur worden er duizenden boeken te koop aange boden, in tachtig rubrie ken. Boeken kosten twee euro per stuk. ARNEMUIDEN Museum Arnemuiden, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling Honderd jaar geleden op de Werf, GOES Historisch museum de Bevelanden, 11.00 17.00 uur: Diverse ex posities, MIDDELBURG Koudekerkseweg 139, 14.00-17.00 uur: Gastspelers welkom bij Jeu de Boules, Cinema Middelburg, 15.00 uur: Vertoning Lassie, Oostkerk, 20.00 uur: Orgelcon cert door Gerard Boot, OOSTKAPELLE Terra Maris, Duinvlietweg 6, 10.30-12.30 en 13.30 15.30 uur: Scharrel- kidsclub met als thema Van potvis naar petfles SEROOSKERKE Het oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Brandweeractivitei ten voor de jeugd en expositie Brandweer veteranen, WESTKAPELLE Polderhuis, 10.00 17.00 uur: mogelijk heid om speurtoch ten te doen: Het gou den ei van kapitein Ivo, (voor kinderen t/m 9 jaar) en Leer Westka- pelle kennen op een andere manier (voor iedereen vanaf 10 jaar). Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32