RIVM vindt sporen corona in rioolwater ZEELAND 3 Ik ga liever naar het strand Het lukt mensen niet om afstand te houden Even een ijsje en weer weg Winkelen voelt niet lekker Anja van Maasdam en Beatrice van der Lubbe Barbara en Rudi Thomas en John van Gestel De familie Stout uit Nieuw- Beijerland viert drie weken va kantie in een chalet op mini- camping Duinzicht in Dom burg. ,,Ik vind het te druk in het centrum", zegt vader Cornel. „Uitgebreid winkelen doen we niet. We eten even een ijsje en gaan dan snel weer naar de camping. Het is goed dat er co- ronacoaches rondlopen, maar ik vraag me af of ze echt iets toe voegen. Het is moeilijk om er voor te zorgen dat mensen af stand houden." Een maximum aantal toeristen dan? ,,Tja, ik vind het lastig om te zeggen dat andere mensen thuis moeten blijven. Want dan had ik zelf ook niet moeten komen." Anja van Maasdam en Be atrice van der Lubbe uit Zaandam vieren met hun ge zinnen vakantie in Seroos- kerke (W). ,,We hebben be wust gekozen voor een ruim, landelijk huis zonder directe buren. Een bungalowpark vinden we nu niet prettig", zegt Van Maasdam. Winkelen in de drukke hoofdstraat van Domburg vindt ze geen succes. ,,Ik was net in een winkel, maar dat voelde niet lekker. Het is mij te vol en te druk. Bij de deur stond dat er maar tien perso nen naar binnen mochten, maar er waren echt meer mensen. Ik ben liever in de frisse buitenlucht." Van der Lubbe zet een mondkapje op als ze een winkel in gaat. ,,Dat voelt veiliger." Cornel Stout met kinderen Arne, Harmjan, Corinda en Jantine Voor het RIVM is het rioolwater één van de manieren om de verspreiding van het coronavirus te onderzoeken. Ziekteverwekkers zoals bacteriën en virussen, ook van mensen die nog niet ziek zijn, komen via de ontlas ting in het riool terecht. Door regel matig te meten, kan snel blijken of een ziekteverwekker in een gebied met een opmars bezig is. Het RIVM doet al standaard me tingen voor het poliovirus en bacte riën die bestand zijn tegen antibio tica. Sinds april worden op 29 van de 352 rioolwaterzuiveringen in het land ook monsters genomen om sporen van het coronavirus te trace ren. In Zeeland gebeurt dat bij de zuiveringen in Ritthem en Terneu- zen. Daarbij zijn daadwerkelijk spo ren van het coronavirus gevonden. Alle zuiveringen Het systeem blijkt goed te werken. Minister Hugo de Jonge heeft daarom het RIVM vorige maand ge vraagd bij alle zuiveringen dagelijks te meten op corona. Dat zou voor 1 september geregeld moeten zijn. In middels gebeurt het op 79 zuiverin gen. In Zeeland is daar deze week de zuivering Westerschouwen bij Burgh-Haamstede bijgekomen. Wa terschap Brabantse Delta neemt ook monsters bij de zuivering bij Bath. Of het lukt om op alle vijftien Zeeuwse zuiveringen dagelijks te meten, zoals de minister wilde, is nog maar de vraag. ,,Alle water schappen kijken op dit moment sa- men naar wat daarvan praktisch uit voerbaar is", zegt een woordvoerster van waterschap Scheldestromen. ,,Dat is dus nog niet zeker. Het pro bleem is dat niet alle zuiveringen be mand zijn en dat je speciale appara tuur hebt die niet op die zuiveringen aanwezig is." Over de uitkomst van de metin gen doet Scheldestromen geen me dedelingen. ,,Dat is aan het RIVM. Wij leveren de monsters alleen aan." ,,Het is hier veel te vol", vindt Rudi uit Keu len. Hij wacht voor de winkels, terwijl zijn vrouw Barbara binnen is. ,,Als het zo druk is, dan is er niks aan om te win kelen. Ik ga lie ver naar het strand, want daar is ruimte. Het is goed dat er mensen zijn die erop letten dat het publiek afstand houdt. Die coaches zijn erg vriendelijk." Barbara vindt het ook moeilijk om afstand te houden. ,,Ik draag daarom een mondmasker als ik ergens binnen ben. Dat voelt vertrouwd." Thomas en John van Gestel uit Tilburg wandelen met hond Coco door de Dom- burgse winkelstraat, maar het liefst ko men ze er zo min mogelijk. De twee huren een camping plaats op Hof Dom burg, met eigen sani tair. Dat vinden ze wel zo fijn in corona- tijd. ,,We komen al leen in het centrum voor de noodzake lijke boodschappen. Het lukt mensen niet om afstand te houden. Dat is jammer. Zo'n corona- coach kan daar in zijn eentje ook niet voor zorgen. Zo'n hesje zou ook niet nodig moeten zijn. Mensen zijn zelf verantwoordelijk." woensdag 29 juli 2020 Het is hier veel te vol Ook het Schouwse afvalwater wordt sinds deze week gecon troleerd op sporen van het coro navirus. Waterschap Schelde- stromen neemt op verzoek van het RIVM regelmatig monsters. Dat gebeurt al langer op Wal cheren en bij Terneuzen. Rolf Bosboom Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31