Zandkastee Ontruiming terecht: 'Zonnewende was illegaal evenement' TenneT voorziet files op Zeeuwse stroomnet Ontsnapte tbs'er werd gezien in Zoutelande 2 JAN VAN DAMME Column Ik had over Zeeuws zomeren willen schrijven. Onder aan het duin van Biggekerke, langs het uitwateringskanaal bij Cadzand, op het terras van 't Oliegeultje bij Burghsluis. Zon, zand en door een frisse bries gerimpeld Ooster- scheldewater. Ontspannen, lui eren, het hoofd leeg maken, de accu opladen, een zandkasteel bouwen. Het lukt niet. Elke ochtend als ik de krant op sla, de wekkerradio aanzet of een willekeurige nieuwssite aanklik, drukt het coronaspook alle ge dachten aan een ongedwongen, ontspannen dag de kop in. Stij gende besmettingscijfers, tekort aan testmateriaal, verwisselde testuitslagen, paniek in Marokko, avondklok in Antwerpen, gesloten cafés in Middelburg. En niet te vergeten, een burgemeester Lip pens van Knokke die over zijn landsgrens in Knokke-Noord een bandeloze bende ziet. Hier zit ik dan, achter het toet senbord in mijn tuinkamer in Middelburg-Noord. In mijn beeld scherm weerspiegelen de scha penwolken die vanaf Westkapelle komen aandrijven. Op de redactie in Vlissingen ben ik alleen onder voorwaarden welkom. Ik moet me melden, word geadviseerd de trap leuning niet aan te raken, moet de op de vloer aangebrachte looprou tes volgen en mag met het oog op de anderhalve meter niet achter het bureau gaan zitten waar ik normaal gesproken mijn compu tertje inplug. Heel goed allemaal. Maar dan zit ik toch liever in mijn tuinkamer. waarin niet al mijn mede-Zeeu wen tot potentiële besmettings haarden worden bestempeld. Dat dacht ik bij het opslaan van de Zeeuwse voorpagina afgelopen maandag. Bouw tussen Vlissingen en Middelburg duizend huizen voor Antwerpse gezinnen. Politi coloog Lenny Vulperhorst lan ceerde het idee. Noord. Dat bevalt best goed als ik de bewoners van Cadzand mag ge loven. Dus Antwerpen-Noord, waarom niet? Antwerpenaren, vooruit, kom maar zandkastelen bouwen. Antwerpen-Noord, waarom niet? DE STELLING Vandaag: Thuiswerken is geweldig Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Vallende sterren te zien tijdens komende nacht Coronacoaches en looprichting MIDDELBURG Gratis muziekweb via bibliotheken Die bewuste zaterdag maakten agenten en boa's 's avonds een einde aan de zonnewende op het strandje. Al dertig jaar lang komt een groep mensen, onder wie kunstenaars, daar samen op de langste dag van het jaar, voor gezelligheid, om mu ziek te maken en om te genieten van de zonsopkomst. Tot hun ontstelte nis werd de bijeenkomst echter abrupt beëindigd. 'Ik ben m'n kerk uitgestuurd. Mag het leven en de langste dag van het jaar niet vieren', liet één van de deelnemers destijds weten op Facebook. Zij en andere deelnemers van de zonnewende za gen geen kwaad in wat ze deden. Daar denken burgemeester en wethouders van Goes anders over, zo blijkt uit antwoorden op vragen die over de kwestie waren gesteld door D66 en GroenLinks. B en W stellen dat er simpelweg sprake was van een illegaal evenement, onder meer omdat mensen via Facebook werden opgeroepen naar het strandje te komen. Er zouden onge veer zestig mensen aanwezig zijn geweest. Dat wordt door de deelne mers overigens ontkend. Het zou slechts om pakweg dertig mensen gaan. Onvoldoende afstand Volgens B en W hielden niet alle deelnemers voldoende afstand van elkaar en bovendien zouden tegen de afspraak in (boa's waren ook 's middags al langs geweest) toch pal lets en een grote vuurschaal naar het strandje zijn gebracht. Dat de deelnemers zouden zijn ingesloten, zoals ze zelf beweerden, is volgens het dagelijks gemeentebestuur niet waar. B en W zeggen dat er geen boetes zijn uitgedeeld of mensen zijn aangehouden. Landelijk netbeheerder TenneT voorziet tot eind 2022 files op het Zeeuwse stroomnetwerk. TenneT onderzoekt nu hoe ze dat kan ma nagen, kondigt de netbeheerder aan. Momenteel komt al energie van windpark Borssele, 23 kilometer uit de Zeeuwse kust, aan land. Eind dit jaar levert het windpark zijn volle productie. Het kan stroom produ ceren voor bijna twee miljoen huis houdens. Ook nieuwe windmolen parken op land, zonneparken en de toename van zonnepanelen op da ken zorgen ervoor dat het elektrici- teitsnetwerk in Zeeland overvol raakt. Het aantal noodsituaties is recent toegenomen, waarbij met name het i50kV-netwerk onder druk staat. Eind juni, begin juli was het vier keer raak. Op 27, 28 en 29 juni en 9 juli moest TenneT ingrijpen, omdat het hoogspanningsnet dreigde over te lopen. Toen zijn conventionele energiecentrales maar ook wind molenparken en zonneweides af geschakeld om regionale uitval te voorkomen. TenneT bouwt een nieuwe 38okV-snelweg door Zeeland, die pas eind 2022 klaar is. Ook een aan tal investeringen in het 150kV-net- werk staat nog op de rol. De ontsnapte tbs'er Henk Ernst (foto) is enkele weken geleden ge zien in Zoutelande, toen hij een inbraak wilde ple gen. Justitie heeft tot dus ver vijftien tips gekre gen, maar die tips heb ben nog niet geleid tot de aanhouding van de man. De politie sloeg maandag alarm om de vermis sing van de tbs'er: zijn foto's en identiteit werden vrijgegeven. Diezelfde dag werd hij in het cen trum van Rotterdam gezien. Sindsdien is de verblijfplaats van Ernst onbekend. Ernst (61) is in 1998 tot zes jaar cel en tbs veroordeeld voor meer dere geweldsdelicten. Hij zat in de laatste fase van zijn tbs- traject in het resocialisa- tiehuis de Blink in Rot terdam. De tbs'er was met verlof. Op 4 juli werd Ernst in Zoutelande gezien door een toerist, toen hij bij een vakantiewoning wilde inbreken. De toerist waarschuwde de politie, maar de tbs'er wist te ontsnappen. De poli tie vermoedt dat hij in Rotterdam is. vakantie: veel buren ©even t>E PLANTEN WATER woensdag 29 juli 2020 Ha, eindelijk eens een bericht We hebben al een Knokke- Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben voor een nieuwe lockdown 2880 reacties VLISSINGEN In de nacht van woens dag op donderdag zijn 'vallende sterren' te be wonderen. Er worden tot 23 meteoren per uur ver wacht, meldt weeronline. In het zuiden van het land zijn er die nacht waar schijnlijk nauwelijks wol ken. Ook komeet Neo- wise is nog te zien, maar wel met een verrekijker. Neowise is tussen pak weg 23.00 uur en 01.30 uur zichtbaar in het wes ten tot noordwesten. De meteoren komen van de zwermen Aquariden en Cassiopeïden, gemid deld een per tweeën halve minuut. - tii? HULST Hulst neemt extra coro namaatregelen om be zoekers op richtlijnen te wijzen. Er lopen vanaf ko mend weekend corona- coaches rond en er is een looprichting in de Gentsestraat. De coronacoaches spre ken bezoekers aan als dat nodig is. Als hun aan wijzingen niet worden op gevolgd, worden boa's in geseind. In de Gentse straat wordt deze week ook de looprichting aan gegeven. Voetgangers moeten rechts aanhou den. Met borden worden passanten nog eens ge wezen op het houden van 1,5 meter afstand. Muziekweb is vanaf za terdag gratis, tenminste als je lid bent van één van de bibliotheken in Zeeland. Nu moeten mu ziekliefhebbers nog 1,50 euro per aanvraag beta len. Muziekweb is dé muziekbibliotheek van Nederland met 600.000 cd's, 300.000 lps'en 30.000 muziek-dvd's. Samen goed voor zeven miljoen liedjes. Op mu- ziekweb is informatie te vinden over pop, klas siek, jazz en wereldmu ziek en de site komt elke week met een over zicht van nieuw uitgeko men cd's en dvd's. Meer op muziekweb.nl. Politie en handhavers hebben een maand geleden terecht in gegrepen bij een zogeheten zonnewende op het strandje bij het Goese Sas. 'Er was sprake van een illegaal evenement', zeggen burgemeester en wet houders van Goes, terugkijkend op deze gebeurtenis. Rob Paardekam Goes Frank Balkenende Borssele Arjen Nijmeijer Zoutelande HENK ZE HEBBEN OOK EEN1 waterbe» IK VON& EEN SISAAR HUN EROTISCHE SPULLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2