Vrouwenchallenge verovert de wereld: 'We moeten elkaar niet online afvallen' VI-trio morgen in gesprek Sopraan Francis van Broekhuizen is zonder twijfel de opvallendste kandidaat in het huidige zomerseizoen van De slimste mens. ,,Dit is stiekem een middelvinger naar iedereen die het me ooit moeilijk maakte.'' Wie geregeld op Instagram zit, zal de afge lopen dagen veel zwart-witfoto's van vrouwen in zijn tijdlijn hebben gezien. Duizenden vrouwen doen mee aan een nieuwe 'uitdaging' waarbij ze elkaar een hart onder de riem ste ken. Vrouwen moeten elkaar niet zo neerhalen op sociale media, is de boodschap, maar elkaar juist steunen en inspireren. Onder de foto's staan veelal Engelstalige termen als sisterhood en empowerment, die zich lastig laten vertalen. Hoe de 'challenge' is ontstaan, is onduide lijk, maar na Hollywoodsterren als Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Jennifer Lopez en Eva Longoria delen inmiddels ook veel vrouwelijke BN'ers een kiekje met de 'vrou wen steunen vrouwenboodschap'. Presenta trice Lieke van Lexmond, presentatrice Sylvie Meis, ex-wielrenster Daniëlle Oerlemans en actrice Babette van Veen doen mee, net als zangeres Roxe- anne Hazes, reality- ster Amanda Balk en actrice Barbara Sloe- sen. lou Deelen, die on langs met Daan Bor rel het boek Krabben uitbracht. Dat gaat over hoe vrouwen el kaar genadeloos ver oordelen en hoe 'we' daar vanaf komen. ,,Eén Instagrampost is natuurlijk niet genoeg, maar ik hoop dat al die vrouwen proberen om in het dagelijks leven elkaar nu ook te steunen. Ik vind het cool dat ze dit doen, het is een mooi startpunt.'' Veel vrouwen zijn zich er niet van bewust dat ze zo 'krabben', andere vrouwen naar beneden trekken fis» Meiland keert terug Dua Lipa en Madonna cht niet iedereen vindt me leuk, hoor. Wacht, ik pak er een e-mail bij. Dit moet je ho renOp sociale media gaat het al dagen los, vooral onder kijkers die Francis van Broekhuizen (45) nog niet kennen van haar operawerk (ze haalt de 112 decibel, maar laat dat in de tv-studio niet horen, 'want dan gaat alles kapot') of haar verschijnen in Maestro en All Together Now. Wie is die ontwapenende flapuit met het Rotterdamse accent (geërfd van haar vader, ze is Haagse en woont in Nootdorp) die in de popu lairste quiz van Nederland naïef haar vinger opsteekt na het horen van een vraag, haar idool Maarten van Ros- sem vraagt een keer samen mee te doen aan 2 voor 12 (Maarten: 'Ik word nu getroffen door twijfel') en dan ineens vurig pleit voor een beter kunst- en cultuurbeleid? Van Broekhuizen leest voor: 'Dag Francis, jij bent de eerste deelnemer die veel spreektijd claimt. En je ex traverte houding is tamelijk irritant.' De zangeres lacht. ,,Ach, als je zo graag met je bakkes op de tv wilt, krijg je dit soort reacties. En ik ben zo'n operatrut. Op het podium ver- Op het podium vergroot je alle emoties uit. Dat neem je toch overal een beetje mee naar toe groot je alle emoties uit. Dat neem je toch overal een beetje mee naar toe.'' ,,Maar zulke negatieve opmerkin gen zijn ook triggers van vroeger'', vervolgt ze. ,,Mijn hele lagereschool- periode werd ik gepest, omdat ik an ders was. Ik dacht: laat ik deze Wim een e-mail terugschrijven.'' Van Broekhuizen citeert uit haar ant woord: 'Mensen (vaak mannen) wil len graag dat je als vrouw gedwee en stil in een hoekje zit. Jij bent blijkbaar een van die mensen. Alleen: is het nodig om je irritatie met mij te de len? Je kent me niet eens.' Achter haar deelname aan De slimste mens schuilen verschillende motieven. ,,Ik ben niet alleen maar dat gekke wijf. Ik wilde laten zien dat niet alle zangers domme lui zijn.'' Dat ze inderdaad beschikt over veel algemene kennis, heeft de sopraan reeds bewezen. Vanavond is haar vierde achtereenvolgende aflevering. ,,En ik ben nu eenmaal een beetje mediageil. Dat tv-wereldje trekt me wel. Ik heb al een hele zangcarrière achter de rug. Dat zal ik ook blijven doen, hoor!'' Van Broekhuizen zong tijdens de 'sociale lockdown' in een dagelijkse vlog op YouTube onder de titel Francis Zingt Voor U. Op verzoek van fans verschijnen de hoogtepun ten nu op een cd. ,,Misschien lukt het straks wel zelf tv-programma's te maken waarin ik vertel over muziek. Derksen sprak wel al met Talpa directeur Marco Louwerens en Wilfred Genee, die afzonderlijk van elkaar bij hem thuis in Grol- loo op bezoek kwamen. Een maand geleden barstte na de beruchte Akwasi-grap van Derksen bij Veronica Inside de bom tussen Genee, Derksen en Van der Gijp. Laatstgenoemden verweten Genee onder meer dat hij hen te hard aanpakte in de uitzending waarin het trio met gasten aan tafel racisme behan delde. Na de rel schrapte Talpa, de zendergroep waar Veronica on der valt, de laatste aflevering van het seizoen. Derksen en Van der Gijp - die vandaag terugkeert van zijn huwelijksreis - legden vervolgens een bom onder het populaire programma door reso luut te stellen 'niet meer in deze setting aan tafel te gaan'. De analytici hebben nog een contract voor twee jaar, maar het bezoek van zowel Louwerens als Genee heeft Derksen nog niet op andere gedachten gebracht. ,,Er wordt allemaal onzin beweerd in de publiciteit. Ik heb verder geen ruzie met Wilfred, maar ik sta er nog hetzelfde in. Ik denk nog steeds dat het heel moeilijk wordt.'' Mochten de drie niet verder gaan in de huidige samenstel ling, dan resten nog andere sce nario's. Genee zou vervangen kunnen worden door bijvoor beeld Hélène Hendriks. Aan de andere kant zou ook Derksen kunnen terugtreden. In het con tract van Wim Kieft, die nu ook regelmatig te gast is, staat dat hij Derksen met onmiddellijke in gang kan vervangen. Vrouwen hebben door de heersende machtsstructuren minder ruimte op de we reld dan mannen, zegt Deelen. ,,Daardoor worden ze tot elkaars concurrenten gemaakt. Online uit zich dat bijvoorbeeld door op een sexy foto te reageren met 'dat zou ik nooit doen' - het is een makkelijke manier om jezelf beter uit de verf te laten komen. Veel vrouwen zijn zich er niet van bewust dat ze zo 'krab ben', andere vrouwen naar beneden trekken. Het is goed om daarbij stil te staan met een challenge als deze", zegt Deelen. „Waarbij ik overigens niet de schuld bij vrouwen leg; het komt echt door hoe onze maatschappij in elkaar steekt." woensdag 29 juli 2020 Van Jennifer Aniston tot Sylvie Meis: be kende (en onbekende) vrouwen steunen el kaar de afgelopen dagen op Instagram. Met het plaatsen van een zwart-witfoto van zichzelf en het noemen van andere inspire rende vrouwen laten ze met women suppor ting women zien dat vrouwen elkaar (online) niet moeten afvallen. Marlies van Leeuwen Mooie verklaringen, zegt schrijfster Mi- —Milou Deelen, schrijfster PC TELEVISIE Chateau Mei- land keert 31 augustus terug op SBS 6. De reallifesoap krijgt twee afle veringen per week, op maan dag en donder dag. De nieuwe reeks volgt de familie die van uit Frankrijk te rugkeert naar Nederland. MUZIEK De wens van de Britse zangeres Dua Lipa gaat in vervulling. Haar idool Madonna heeft ja gezegd op de vraag of ze met Dua Lipa wil meezingen op een speciale remix van het nummer Levita ting. Ook Missy Elliott zingt mee. 'Ik ben meer dan alleen dat gekke wijf' Gudo Tienhooven 44 —Francis van Broekhui zen, zangeres Wilfred Genee, Johan Derksen en René van der Gijp komen morgen voor het eerst met z'n drieën bij elkaar om te praten over de toekomst van Veronica Inside. Dennis Jansen Actrice Eva Lon- goria doet mee aan de chal lenge. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24