Premier League met Swansea voor een complexe keuze, maar liet het wel zelf zo ver komen 21 'Beschuldiging kwam heel hard binnen, ook in gezin' SANNE WEVERS: van haar zesde tot haar twaalfde in Friesland onder Wevers. ,,Mij is mentaal nooit iets aangedaan. Vincent was streng, er werd hard getraind. Maar elke training werd afgesloten met het geven van een hand en het zoeken van contact. Er was ruimte voor plezier. Vincent was voor mij een tweede vader.'' KNGU-directeur Marieke van der Plas riep in Trouw de interna tionale turnfederatie op tot actie, maar nu de sport in eigen land op zijn grondvesten schudt, blijft het stil vanuit de bond. Na vijf uur sleutelen kwam er zondagavond vlak voor middernacht een sum mier statement, waarin stond dat de 'aantijgingen' van Goedkoop worden onderzocht. Op zijn minst een ongelukkig gekozen woord, een aantijging is een kwaadwillige beschuldiging. De KNGU dient de belangen te behartigen van de turnsters uit de nationale selectie, maar ook die van de melders van misstanden. Het is de vraag of dat op een on partijdige manier kan. Zo was ook het retweeten van het statement van Sanne Wevers door het TeamNL-account van NOC*NSF (inmiddels ongedaan gemaakt) een onhandig signaal, als je turn sters juist oproept zich te melden bij misstanden. Juist het ontbre ken van een gevoel van veiligheid bleek jarenlang een probleem voor veel slachtoffers. Het feit dat het Centrum Veilige Sport, waar steeds naar wordt verwezen, on der NOC*NSF valt wordt vanuit de politiek ook onwenselijk ge vonden. De sportkoepel geeft aan open te staan voor een volledig onafhankelijk instituut. Bij de KNGU waren de misstan den in de sport bekend. Veel turn sters die nu hun verhaal doen, ver tellen eindeloos meldingen te hebben gedaan bij de bond. Die werden nooit serieus genomen. Zoals er ook na de getuigenissen van vier turnsters in Helden (2011) en het boek 'De onvrije oefening' (2013) van twee andere slachtof fers niets veranderde. Bij de keuze tussen prestaties en de gezond heid van de atleten viel het kwartje altijd dezelfde kant op. leek haast wel zeker voorbij voor hem. ,,Maar toen ik net weer in de gym bezig was, werd het seizoen gecanceld door corona. Zonder die coronaperiode was ik nier meer in actie gekomen. En dat in een sei zoen waarin mijn contract afloopt. Nu kan ik mezelf weer in de kijker spelen. Dat is mooi. Voor mij en voor Swansea.'' Hij werd bijna direct weer basis speler. ,,Nu kan ik strijden voor de Premier League en dat is waar het deze club toch allemaal om te doen is.'' De play-offs zijn echt iets aparts, merkte Van der Hoorn al. ,,Je hebt het gevoel alsof het gehele Verenigd Koninkrijk meekijkt omdat de wedstrijden op een open zender Het zou een stunt zijn als Swansea promoveert. ,,Maar ook wel weer nodig'', zegt de 27-jarige Van der Hoorn. ,,Hoe langer je in het Cham pionship blijft, hoe moeilijker het wordt om die stap naar de Premier League te maken. Dit is een gouden kans voor ons Na twee seizoenen Champion ship is de Premier League het hei lige doel voor de komende week. Wordt dat behaald, dan bestaat er een kans dat Van der Hoorn na vier jaar bij Swansea blijft. ,,Swansea voelt voor mij als thuis na zoveel ja ren, maar het is ook een aantrekke lijke optie om in een andere grote competitie te spelen. Er is interesse, ik ga dat na de play-offs allemaal op een rij zetten.'' zijn. Medespelers hebben het al va ker meegemaakt. En zeggen dat het met publiek nog gekker kan zijn. Dat mensen helemaal gek worden. Wat dat betreft is het hartstikke zonde natuurlijk, dat we zonder publiek spelen. Je merkt toch dat het heel erg leeft in de stad.'' Wembley Een stad in Wales die zich altijd een beetje anders voelt dan de andere Britse steden. ,,Wat dat betreft zijn we toch een beetje een aparte club. In de andere halve finale staat Ful- ham tegen Cardiff. Ook uit Wales. Ze hebben de eerste wedstrijd ver loren, maar het zou mooi zijn als het een Welshe finale zou worden op Wembley.'' woensdag 29 juli 2020 voor duivels dilemma HILVERSUM In een emotio neel interview bij de NOS heeft Sanne Wevers (28) ge reageerd op de beschuldi gingen aan het adres van haar coach en vader Vincent. Ze kan zich niet vinden in het verhaal van oud-turnster Joy Goedkoop. ,,Ik kan me niet vinden in het fysieke gedeelte. Verder is het belangrijk dat Vincent zijn ver haal naar buiten brengt. Dat zal veel duidelijkheid geven. Maar dat is niet aan mij'', zegt de olympisch kampioene. „Maar het kwam heel hard binnen, ook in het gezin.'' Wevers hoopt dat de KNGU gedegen onderzoek laat doen naar 'de waarheid'. Ze bena drukt dat binnen de nationale selectie al tien jaar hard wordt gewerkt aan een cultuurver andering. ,,Niet alles is koek en ei, maar de spartaanse verhoudingen tussen coaches en turnsters zijn er niet meer.'' Ze roept turnsters met nare ervaringen op zich te laten horen. „Meld je. Alleen dan kunnen we ervoor zorgen dat we met zijn allen werken aan een beter klimaat. Want de sport kan zo mooi zijn. Als na tionale selectie leven we mee met de situatie van de meiden die nu naar buiten komen en we hopen dat ze het uiteinde lijk een plekje kunnen geven.'' Wevers vertelt dat haar vader van zijn vakantie onderweg is naar huis. De KNGU houdt mogelijk vandaag een pers conferentie. Eerder deze maand: Mike van der Hoorn (rechts) maakt namens Swansea Benik Afobe van Bristol City het leven zuur. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21