'De politiek negeert de dampers door verbod op smaakjes in de e-sigaret' ECONOMIE 19 verantwoorden in hoorzitting 3 dagen genieten in het Sauerland NUWEG/S} Bestel nu op pzc.nl/nuw2040 nu vanaf woensdag 29 juli 2020 wijl concurrenten als Wallmart juist minder waard werden. Dankzij hun rijkdom en grootte kunnen de vier techbedrijven elke veelbelovende concurrent opko pen en dat gebeurt dan ook. Neem Facebook dat Instagram en Whats- App inlijfde. Of ze kopiëren veel belovende toepassingen van kleine concurrenten. Zo belemmeren ze inderdaad de innovatie, stellen ex perts. Wat niet meehelpt is het enorme leger aan lobbyisten dat ze in Washington hebben rondlopen. Bezos bezit daarbij nog eens kwa liteitskrant The Washington Post. De belangenorganisaties zijn een landelijke actie tegen het verbod op smaakstoffen in e-sigaretten begonnen via smaaknoodzaak.nl. De petitie tegen het door staatsse cretaris Paul Blokhuis (CU, Volks gezondheid) afgekondigde verbod is inmiddels bijna 15.000 keer on dertekend. ,,Wij vinden dat de politiek de 400.000 dampers in Nederland volledig negeert bij de ontwikke ling rondom e-sigaretten. Vooral politici zagen ons lange tijd als ta baksleveranciers en wilden ons liever negeren, maar dat slaat ner gens op. Voor bijna alle dampers in Nederland zijn smaakstoffen in de elektronische sigaret doorslag gevend geweest om van het roken af te komen. Natuurlijk is hele maal niet roken het allerbeste en is dampen niet schadeloos, maar als de smaakjes niet meer mogen, verliest de e-sigaret voor een groot deel zijn aantrekkelijkheid voor rokers die willen stoppen'', zegt Emil 't Hart, voorzitter van brancheorganisatie Esigbond. Het kabinet wil het verbod op smaakjes de eerste helft van 2021 laten ingaan. Volgens staatssecre taris Blokhuis voelen met name jongeren zich aangetrokken door zoete smaakvarianten als bubble- gum en aardbei. Het dampen zou juist een opstapje zijn naar roken. Ook uit onderzoek van het Trim bos-instituut en het RIVM blijkt dat de volksgezondheid het meest is gebaat bij ontmoediging van ge bruik van e-sigaretten. Het is straks alleen nog mogelijk om elektronische sigaretten met ta- bakssmaak te kopen. „Dampers willen juist af van die tabakssmaak. Dat lijkt te veel op de normale sigaret. Wij zijn best bereid om in overleg met het mi nisterie de verpakkingen en een aantal smaken aan te passen om jongeren minder in de verleiding te brengen. Maar om meteen alles, tabakssmaak uitgezonderd, te ver bieden? Dat is veel te rigoureus en werkt averechts. Daarnaast zijn we bang dat consumenten zelf smaakstoffen gaan mengen of zich wenden tot illegale verkoop kanalen'', vindt 't Hart. Het mogelijke verbod zorgt ook voor onrust onder eigenaren van dampwinkels. Ons land telt onge veer 250 in e-sigaretten geregis treerde verkooppunten die een omzet draaien van 250 miljoen per jaar. 't Hart: ,,Veel ondernemers vrezen voor hun voortbestaan door het verbod en dat kan leiden tot honderden ontslagen. We be grijpen niet waarom het kabinet de e-sigaret verkettert, terwijl het juist zorgt voor gezondheidswinst als verstokte rokers volledig over stappen.'' Of de lobby van de belangenor ganisaties invloed heeft, zal moe ten blijken. „Blokhuis is tot nu toe onvermurwbaar, maar we gaan toch proberen om ons geluid te la ten horen in Den Haag. Het is niet zo dat we tot nu toe met open ar men worden ontvangen door de politieke partijen, maar de deuren gaan wel steeds meer open.'' 61 procent van het geld binnen dat bedrijven uitgeven aan online ad vertenties. Het is een van de rede nen dat onder meer traditionele media het lastig hebben. Google kan dit doen doordat het de domi nante zoekmachine is op het eigen Android, dat wereldwijd twee mil jard gebruikers telt. Facebook ver zamelt bovendien veel meer gege vens over gebruikers dan nodig is voor een sociaal netwerk. Het be drijf van Zuckerberg trackt het in ternetgedrag ook buiten Facebook om, via de bekende like-knoppen. Facebook doet bovendien weinig aan gebruikers die massaal 'fake news' delen. Op die manier zou het bedrijf de campagne van Do nald Trump bevoordeeld hebben. Amazon, begonnen als online boekhandel, is op steeds meer ter reinen actief: naast online waren huis heeft het een eigen tv-dienst (Amazon Prime) waarop acht van de tien Amerikaanse gezinnen ge abonneerd zijn en bezit het een grote supermarktketen. Ook Ama zon krijgt het verwijt de diensten van derde partijen, zoals tv-aan- bieder HBO, te benadelen op de ei gen marktplaats. Het bedrijf is dankzij de coronacrisis bovendien alleen maar rijker geworden, ter- Dat is de grote vraag, zeker nu het politieke klimaat in Washington zo gepolariseerd is. De afgelopen decennia zijn er ook geen mono polies meer op last van de overheid beëindigd, zoals in 1982 gebeurde met AT&T, de Amerikaanse PTT. In de techsector probeerde de Amerikaanse regering dat eind ja ren 90 nog wel bij het toen domi nante Microsoft, dat browser In ternet Explorer samen met Win dows aanbood. Tevergeefs: het op knippen werd in hoger beroep in 2001 vernietigd. Ondanks de onzekerheden lijkt de kans aanzienlijk dat het toezicht op Big Tech wordt aangescherpt. Zowel Republikeinen als Demo craten zijn om verschillende rede nen bezorgd over hun groeiende macht. Het Amerikaanse ministerie van Justitie bereidt naar verluidt bo vendien een kartelzaak tegen Google voor, terwijl de federale handelscommissie een onderzoek tegen Amazon en Facebook heeft lopen. Daarmee zou de Ameri kaanse overheid eindelijk de EU volgen, die dit al regelmatig deed. het matje M Mark Zuckerberg, Tim Cook, Jeff Bezos en Sundar Pichai. FOTO'S GETTY EN GC IMAGES Apple, Amazon, Google en Fa- cebook zouden door hun schaal innovatie smoren. Klopt dat? Het voorgenomen verbod op smaakjes voor de e-sigaret werkt averechts en veel ge bruikers zullen proberen op il legale wijze aan smaakstoffen te komen, met alle risico's voor de volksgezondheid vandien. Dat zeggen consumentenorga nisatie Acvoda en branchever eniging Esigbond namens de zogeheten 'dampers'. Sanne Schelfaut Weert/Delft Staatssecretaris Blokhuis wil smaakjes voor de e-sigaret verbieden. foto anp Wat gebeurt er als Big Tech schuldig wordt bevonden? Hotel Sonneneck, Winterberg Voel je meteen thuis in dit huiselijke hotel met slechts 15 kamers. Het is rustig gelegen in Züschen, 7 kilometer van het gezellige dorp Winterberg. Het Sauerland biedt een afwisselend landschap met prachtige vergezichten, sfeervolle dorpjes, verkoelende stuwmeren en vele sportieve activiteiten. 2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x 3-gangendiner afscheidsdrankje (lokale Schnapps) gratis parkeren gratis WiF per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau Op basis van 2-persoonskameren beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geldigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pken toeristenbelasting staat vermeld op onze website. Boekingskosten: €15 per boeking Meer informatie? lnfo@nuwegexcluslef.nL HA.VJS SOI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19