18 ECONOMIE Amerikaanse technologiereuzen moeten zich Arcadis Besi ING Flow Traders Miljardenverlies voor Nissan Nissan verwacht dit boekjaar een operatio neel verlies te maken van 4,5 miljard dollar. Dat zou het grootste verlies zijn sinds 1977. Ook rekent het Japanse autoconcern erop dat de omzet door de coronacrisis met een vijfde zal dalen. De wereldwijde autover koop daalde de afgelopen maanden met bijna 50 procent naar 643.000 auto's. In mei nam de automaker een reeks maatregelen om de kosten fors terug te dringen, waaron der het sluiten van zijn fabriek in Barcelona, met het verlies van circa 3000 arbeidsplaat sen tot gevolg. Een ander Japans automerk, Mitsubishi, verwacht dit boekjaar een ver lies te maken van 1,1 miljard. Herstel na coronadal De omzet kvan fastfoodketen McDonald's kreeg in het afgelopen kwartaal een flinke klap. Inmiddels is wel herstel zichtbaar en eind juni was 96 procent van alle McDo- nald's-vestigingen wereldwijd weer open, al gelden er mogelijk nog wel maatregelen waardoor de capaciteit beperkt is. De verge lijkbare verkopen kwamen bijna een kwart lager uit. In de Verenigde Staten was die neergang maar 8,7 procent. De grote hoe veelheid restaurants in de VS met een drive- thru en de recente inzet op bezorging van hamburgers zorgden ervoor dat McDonald's in de thuismarkt relatief weinig schade op liep. De totale omzet van McDonald's be droeg in het tweede kwartaal 3,7 miljard dollar, de winst 483,8 miljoen dollar. Corendon vliegt voorlopig nog niet naar Turkije Corendon voert zeker tot 12 augustus geen vakanties naar Turkije uit. Per week bekijkt het bedrijf of er weer op Turkije kan worden gevlogen. Dat zal niet zijn voordat het reis advies is aangepast van 'oranje' naar 'geel'. Aanvankelijk zou Corendon al op 10 juli met vakanties naar Turkije beginnen. Minister president Mark Rutte noemde dat 'onver standig en onverantwoord'. Voor het eerst verschijnen de ceo's van de vier grootste techbedrijven tegelijk voor het Amerikaanse Congres. Er staat vandaag veel op het spel voor Jeff Bezos (Amazon), Tim Cook (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook) en Sundar Pichai (Google). Politici broeden op regels om hun macht flink in te perken. Zo'n mediaspektakel als de hoorzit ting van Mark Zuckerberg - hij moest zich in 2018 verantwoorden voor het privacyschandaal rond Cambridge Analytica - zal het niet worden in Washington. De corona- pandemie in de VS verhindert dat Bezos, Cook, Pichai en Zuckerberg onder het geklik van tientallen fo tocamera's aan hun getuigenis be ginnen. Sowieso is nog onduidelijk of de vier in persoon zullen ver schijnen, waarschijnlijk gebeurt dat toch per videolink. Toch is de hoorzitting uniek, want niet eerder verschenen de topmannen van Amerika's grootste techbedrijven gezamenlijk in een hoorzitting. Voor Bezos, met een fortuin van 172 miljard dollar 's we relds rijkste mens, is het zelfs het al lereerste optreden in Washington. De vier wacht waarschijnlijk een urenlang durenen, heet middagje: zowel bij Democraten als Republi keinen leven toenemende zorgen over hun uitdijende macht. Door allerlei schandalen is het ooit zon nige imago van Big Tech bovendien aan erosie onderhevig. De belangen zijn daarom groot voor Bezos, Cook, Pichai en Zucker- berg. Als het aan de Republikei nen had gelegen, zou overigens ook Twitterbaas Jack Dorsey erbij zijn: het sociale medium ligt bij hen al langer onder vuur vanwege de ru zie met president Trump. Afgelo pen maand kwam daar de grote hack bij, waarbij de accounts van prominenten als Joe Biden, Bill Ga tes, Barack Obama, Elon Musk en Kanye West tijdelijk door bitcoin- oplichters werden gekaapt. Het Amerikaanse Congres - het equivalent van onze Tweede en Eerste Kamer - doet al een tijd on derzoek naar de groeiende macht van Big Tech. Volgens veel politici gedragen de techreuzen Apple, Amazon, Facebook en Google zich steeds meer als monopolisten. Deze hoorzitting is het sluitstuk van het vorig jaar juni gestarte an- titrustonderzoek. Later dit jaar moet het eindrapport met aanbeve lingen verschijnen. ,,Gezien de centrale rol die deze bedrijven spe len in de levens van Amerikanen, is het van groot belang dat hun ceo's komen'', zegt Jerrold Nadler, die in het Huis van Afgevaardigden de commissie van de rechterlijke macht voorzit. Daar verschillen de meningen over, maar hun omzet en waardes zijn hoe je het ook bekijkt indrukwek kend: Apple is met 1,6 biljoen dollar (1,4 biljoen euro) het meest waar devolle bedrijf en daarmee groter dan de economie van menig land. Amazon staat nummer drie met ruim 1,5 biljoen dollar, direct ge volgd door door Alphabet (Google) met een marktwaarde van ruim 1 biljoen dollar. Facebook staat met 665 miljard dollar zesde. In gebruikersaantallen zijn de techbedrijven nog groter: Facebook telt ruim 2,5 miljard leden wereld- wijd. Facebook is bovendien eige naar van Instagram, dat een miljard leden kent en berichtendienst WhatsApp (2 miljard gebruikers). Alphabet biedt zeven diensten aan met meer dan een miljard gebrui kers, waaronder Gmail, YouTube, mobiel besturingssysteem Android en uiteraard Google Search. Apple heeft ruim 1,5 miljard ap paraten in omloop, waarvan ruim de helft iPhones. Amazon bezit in de VS de helft van de online markt. De webgigant breidt naar steeds meer landen uit, waaronder Neder land. Maandelijks bezoeken 200 miljoen mensen de website van het bedrijf, dat ook bekend is van de slimme spraakassistent Alexa. De ceo's zullen hun best doen om dat te ontkennen of te bagatellise ren, maar er zijn genoeg aanwijzin gen voor. Zo lijkt Apple zijn eigen diensten structureel te bevoorde len. Neem muziekstreamingdienst Spotify, dat consequent betere re views ontvangt dan Apple Music. Apple Music groeit echter harder, doordat het een betere etalage in de AppStore krijgt. Spotify dient bo vendien 30 procent aan Apple af te dragen voor elk afgesloten abonne ment. Of neem Apple Pay, waar mee iPhonebezitters contactloos kunnen betalen. Andere aanbieders mogen dat niet, één van de redenen waarom de Europese Commissie een onderzoek naar Apple is ge start. Google en Facebook halen samen O W Het ingenieurs bureau heeft amper last van de coronacrisis, bleek uit de kwartaalcijfers. II Chiptoeleveran cier Besi zag de vraag uit China duidelijk aantrek ken. -14% De bank kon digde een af schrijving aan van 300 miljoen op bezittingen op de balans. woensdag 29 juli 2020 DALING AUTOVERKOOP WEINIG SCHADE MCDONALD'S WACHTEN OP GEEL REISADVIES Beleggers vrezen vermoedelijk dat de winsten van Flow sneller dan verwacht zullen normaliseren. Fab Four op David Bremmer Rotterdam/Washington Waarom moeten Amazon, Apple, Facebook en Google zich melden in Washington? Hoe dominant zijn Amazon, Apple, Google en Facebook? Mill Maandelijks bezoeken 200 mil joen mensen de website van Amazon. Dwarsboomt Big Tech inderdaad de concurrentie? #tof«ndon;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18