'Zo nietig, maar dan voel ik me juist heel erg levend De kitesurfer uit Sommelsdijk bedwong al eens een gloeiend heet gifmeer in Tanzania. De magische foto's van de minuscule figuur die een sierlijk pa troon in een immense waterpartij maakt, smaakten naar meer. In het vul kanisch gebied tussen Kerlingarfjöll en Landmannalaugar werd hij op zijn wenken bediend. De top 10-kitesurfer van de wereld kreeg in de vulkaankrater te maken met omstandigheden die hij nog nooit had meegemaakt. ,,De wind duikt de vul kaan in en gaat alle kanten op. Er waren mini-tornado's, het ijskoude water vloog ook alle kanten op. Door de ther mische wind die omhoog gaat, weet je niet waar je eindigt. Ik moest dus heel goed kijken wanneer ik kon surfen zon der dat ik bij zo'n opwaartse lift hoog tegen de vulkaanrand werd gekwakt. Ik moest heel gefocust zijn en kon geen moment verslappen." Het kitesurfen bij windkracht 10 was extreem en 'vet spannend' geeft Pijls toe. ,,Het is tegelijkertijd ook zo mooi. Als je dan ziet hoe groot en sterk de na tuur is, en hoe klein en nietig jij bent, dan voel ik me juist heel erg levend.'' Het bleef niet bij surfen in de vul kaankrater, Pijls voer ook tussen de ijs bergen en in het smeltwater van een gletsjer. ,,Zo'n bijzonder gezicht ook, die ijsschotsen die drijven in het bruine water, bij de vulkanen. En die gletsjers waarvan je het smeltwater ziet en weet dat dit in de toekomst door de opwar ming van de aarde kan verdwijnen.'' Juist voor de boodschap dat we zuinig moeten zijn op alle natuurschoon op aarde, toog Pijls met fotograaf Rein Rijke naar IJsland. Hun project The Last Line, een foto missie waarin beiden aandacht vragen voor de klimaatsverandering, is daar mee nog niet voorbij; in Groenland en Australië gaan de twee opnieuw de strijd met de elementen aan. ,,We ver tellen niet wat we gaan doen, maar het wordt opnieuw spectaculair." woensdag 29 juli 2020 Omringd door mini-tornado's be leefde Roderick Pijls (28) in een vul kaankrater op IJsland een extreem spannend kitesurfavontuur. Het pro ject, een fotosessie met fotograaf Rein Rijke, was zo spectaculair als hij hoopte. ,,Dit is het meest bijzondere wat ik ooit heb gedaan.'' Theo Teitsma Sommelsdijk Roderick Pijls wil de boodschap uitstralen 'dat we zuinig op het natuur schoon moeten zijn'. FOTO'S REIN RIJKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15