T 12 NIEUWS Succes cardiologen HagaZiekenhuis met nieuwe techniek 'Repatriëring niet echt nodig' Blauwe kreeft niet in de pan Australië: meer dieren dood Cardiologen Hemanth Ramanna en Shmaila Saleem-Talib hebben met veel passie gekozen voor hun vak en kunnen nu in Den Haag pre cies doen wat ze zo mooi vinden: bezig zijn met zeer geavanceerde techniek, onderzoek en positiefbij- dragen aan het leven van mensen met hart- en vaatziekten, ziekte nummer 1 wereldwijd. En dat met een bijzonder innovatie. Het inzetten van de draadloze pacemaker - er zijn ook pacemakers mét draden - via de hals is belang rijk voor patiënten bij wie het le vensreddende apparaatje niet via de lies kan worden geplaatst. De nieuwe techniek heeft als bijko mend voordeel dat patiënten direct na de ingreep uit bed en naar huis kunnen. Ze hoeven niet tien uur lang plat op hun rug te blijven lig gen om nabloedingen te voorko men. De techniek is alleen nog niet zo ver dat dit apparaatje en deze me thode voor alle pacemakerpatiën ten kan worden gebruikt. ,,Daar wordt nu wel aan gewerkt", zegt Ramanna. Hun 'ontdekking' is, zoals zo vaak bij uitvindingen, uit nood ge boren. ,,We hadden een patiënt die een pacemaker nodig had en die wilden we een draadloze geven. Maar bij deze patiënt zouden we niet m het hart uitkomen als we de gebruikelijke methode via de lies gebruikten, maar boven het hart. Eén op de ongeveer 2000 mensen heeft zo'n variant waarbij j e niet via de lies kan", zegt Ramanna. ,,Toen zijn we met de fabrikant de litera tuur gaan onderzoeken en bleek dat er één keer was gepubliceerd over een implementatie via de hals. In Amerika. In overleg met de patiënt hebben we toen besloten het op die manier te doen. Dat was succesvol." Scherpe bocht ,,Kort daarna kregen we een patiënt met heel verwijde hartboezems, waardoor we via de lies een hele scherpe bocht zouden moeten ma ken naar de rechter hartkamer. Daarom besloten we ook bij haar via de hals 'de rechte weg' naar de rechter hartkamer te nemen. Daar mee hadden we twee mensen ach ter elkaar bij wie het implemente ren op deze manier makkelijker ging dan met de gewone methode." Zo hielp het HagaZiekenhuis de patiënten 'nummer twee en drie' wereldwijd, nu twee jaar geleden en inmiddels 44 patiënten verder. Een spannende ervaring destijds? „Technisch gezien was er al vrij veel ervaring met ingrepen via de hals", zegt Ramanna. „Bijvoorbeeld voor het afnemen van hapjes uit de hart spier voor onderzoek. Ik heb dat destijds gedaan in het UMC in Utrecht bij harttransplantatiepa tiënten om te kijken of het nieuwe hart werd afgestoten." Het tweetal publiceerde met het team van cardiologen Van Driel, Chaldoupi, Borleffs en ingenieurs Nikolic en Van Wessel hun bevin dingen in het gerenommeerde tijd schrift PACE. Het zou het meest ge- downloade stuk uit het blad wor den van vorig jaar. Het regende daarna telefoontjes van dokters uit de hele wereld met de vraag hoe zij de methode konden gebruiken. ,,Kort geleden belde een kindercar dioloog uit Minnesota. Bij kinderen is de halsader groter dan de liesa der." Om andere dokters te helpen, is er in het HagaZiekenhuis een in structievideo opgenomen. Patiënten hebben in meer dan één opzicht voordeel van deze ma nier van behandelen, zegt Saleem- Talib. ,,De ingreep zelf is minder pijnlijk en patiënten hoeven erna niet urenlang bewegingloos in bed te liggen met drukverband om na- bloedingen te voorkomen. Bij een wond in de lies is de druk namelijk groter dan in de hals." Omdat de pacemaker geen draden heeft, is de kans op infecties bovendien klei ner. Ook als hij na acht tot tien jaar 'op' is, kan hij blijven zitten en 'is er genoeg plaats in het hart om tot twee keer toe nieuwe apparaatjes bij te plaatsen'. Groeispurt De draadloze pacemaker is nu nog slechts geschikt voor 10 procent van de gemiddeld 200 patiënten met hartritmestoornissen die jaarlijks zo'n draadloos apparaatje krijgen in het HagaZiekenhuis. Dat heeft te maken met de plek in het hart waar de ondersteuning nodig is. Ook kinderen die de groeispurt nog moeten doormaken, zijn ge schikte kandidaten. ,,Om te voorko men dat de draden van de pacema ker met draden tijdens het groeien te kort worden." De Haagse cardiologen verwach ten op basis van de ontwikkelingen van de draadloze pacemaker in de loop van de jaren steeds meer men sen daarmee te helpen. ,,Omdat op deze manier implementeren veel patiëntvriendelijker is." De draadloze pacemaker is wel duurder. ,,Ik weet geen bedragen, maar hij is duurder", zegt Ra- manna. ,,Aan de andere kant, als je iemand hebt met een infectie of een kapotte draad die je moet ver vangen, weegt dat op tegen de kos ten van een draadloze." woensdag 29 juli 2020 Cardiologen Shmaila Saleem-Talib (links) en Hemanth Ramanna met de minuscule, draadloze pacemaker. foto henriëtte guest Zelfs een pacemaker raakt de draad kwijt Ze zijn de pioniers van de draad loze pacemaker die ze via de hals in het hart zetten. Hun erva ringen zijn wereldwijd bejubeld en de 44 patiënten die ze al pijn loos hielpen in het HagaZieken- huis konden nog dezelfde dag naar huis. Maaike Kraaijeveld Den Haag De cardiologen van het Haga Ziekenhuis hebben inmiddels bij 44 patiënten een draadloze pace maker ingebracht. De techniek was wereldwijd slechts één keer eerder gebruikt. Nu tonen meer ziekenhuizen interesse voor de aanpak. DEN HAAG De belangen vereniging van reisbureaus ANVR verwacht niet dat veel Nederlanders gerepa trieerd hoeven te worden uit Barcelona. Volgens de ANVR verblijven er van wege het coronavirus be duidend minder mensen in Barcelona dan voorgaande zomers. ,,Als je een paar dagen in Barcelona bent: doe je ding. Gebruik je ge zonde verstand en reis dan door zoals gepland", aldus directeur Frank Oostdam. Halsoverkop naar Neder land terugkeren is volgens hem niet nodig. AKRON In plaats van hem als maaltijd op te dienen, heeft een restaurant in de Amerikaanse staat Ohio een zeldzame blauwe kreeft gehuisvest in een dierentuin. De Zoo in de stad Akron heeft het dier opgevangen nadat mede werkers van het restaurant het zeldzame dier bij hun levering hadden ontdekt. De ongebruikelijke kleur van de kreeft is het gevolg van een genmutatie. De kleur treedt maar bij 1 op 2 miljoen exemplaren op. In de dierentuin heeft het schaaldier nu een speciaal zwembekken gekregen. SYDNEY De bosbranden in Australië hebben begin dit jaar zeker 3 miljard dieren gedood of op de vlucht gejaagd. Dat meldt het We reld Natuur Fonds (WNF). In januari werd nog ge schat dat het om 1 miljard dieren ging. Volgens onder zoekers zijn er 2,46 miljard reptielen, 180 miljoen vogels, 143 miljoen zoog dieren en 51 miljoen kikkers door het vuur getroffen. Het eigenlijke aantal ligt waarschijnlijk nog veel hoger. De onderzoekers konden bijvoorbeeld geen cijfers verzamelen over in secten en vissen. De voor uitzichten voor de dieren die het hebben overleefd, zijn niet goed. Veel van hun leefgebied is verwoest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12