II 9 De KNGU komt alleen met onderzoeken en protocollen. Maak eerst schoon schip! kregen van de man die ze juist had ontweken. ,,Stond ik toch te schreeu wen om een meisje zover te krijgen dat ze iets zou doen. Ik had de ver keerde leerschool gehad. Zo werkt het: de oude generatie leidt de vol gende op. En zo verandert er niets. Ik besefte gelukkig snel dat ik zo niet wilde zijn. Ik weet nu dat ik juist de passie voor de sport nog heb omdat ik die werkwijze zelf niet heb ervaren." In Amsterdam runt Steevensz sa men met Griffiths sinds 2016 City Gymnastics. Geen vereniging, maar een stichting, waar op een 'frisse ma nier' wordt getraind. Wel professio neel en doelgericht, maar altijd met oog voor het kind. Meisjes van 8 jaar trainen hier geen 15 tot 20 uur per week, wat elders wel gebeurt. ,,Vorig jaar hebben we nog turnsters op het hoogste nationale niveau gehad, maar daar zijn we bewust mee ge stopt. We vonden het gewoon te veel worden voor die kinderen. Pas als ie mand echt gepassioneerd is en het aankan, schroeven we het aantal uren op. En dan houden we goed in de ga ten of het werkt voor dat meisje." Ze geeft direct toe dat het lastig is om de balans te vinden tussen plezier en presteren. „Topsport is hard en draait om het verleggen van grenzen. Als je in de jeugd voetbalt bij Ajax, train je ook veel en heb je ook trainers die erbovenop zitten. Maar turnen is een individuele sport en je moet al op je 15de klaar zijn voor de top. Als jong kind ben je daardoor echt afhankelijk van de trainer. Je kunt ook veel trai nen, want de belastbaarheid is hoog. Als turnster train je met veel ver schillende oefeningen je hele li chaam. Je bent fysiek vaak heel dicht bij je trainer, die je ook vangt bij de toestellen. Na al die uren trainen ont staat een band, die door sommige trainers is misbruikt om te manipu leren." Ook een deel van het probleem, vol gens Steevensz: de vele vrijwilligers in de besturen van de verenigingen. ,,Die bedoelen het vaak goed, maar je kunt de langetermijnvi- sie van een club niet in handen leggen van passanten, vaak ook nog eens ouders van een kind en dus subjectief." Steevensz is toch ook hoopvol. ,,Ik zie dat bijvoorbeeld in Den Haag en Amstelveen op een goede manier wordt gewerkt met jonge kinderen. Maar die groep is nog te klein. Hope lijk is de tijd rijp en vallen er her en der harde klappen. 2020 lijkt een jaar te worden dat sowieso veel verande ring brengt." vensz. „Trainers uit die generatie wa ren allemaal hetzelfde, of erger. Een kind was een robot, slechts een in strument om tot goede prestaties te komen." Beltman was het voorbeeld. ,,Hij heeft de cultuur bepaald", weet Steevensz. ,,Tegen hem werd opgeke ken, hij werd gekopieerd. Maar hoe veel meisjes hij wel niet kapot heeft gemaakt De cultuur in het turnen is rot, weet Steevensz. Nog altijd. ,,Meer- dere toptrainers bij de bond zijn nog van de oude stempel. Ik heb het idee en vooral de hoop dat de fysieke mis handelingen niet meer zo vaak voor komen, al vertelde Joy Goedkoop an ders. Maar al die andere zaken zijn nog volop aan de orde." Niet serieus Er is een doofpot en wie wél haar verhaal doet bij de KNGU, wordt niet serieus genomen. ,,Ze weten van de problemen. Maar ze komen alleen met onderzoeken, workshops en pro tocollen. Maak nou eerst schoon schip! Een trainer van wie iedereen de werkwijze kent, werd gewoon weer bij een vereniging aangesteld. Welk signaal geef je daarmee af? Maar zij denken: als we stoppen met een aantal toptrainers, kunnen we de medailles op de Olympische Spelen in Tokio straks ook wel vergeten. De prestaties gaan nog altijd ten koste van de fysieke en mentale gezond heid van de atleet." Al op haar 15de werd Steevensz zelf turntrainer. Ze merkte onbedoeld de verkeerde dingen te hebben meege- dinsdag 28 juli 2020 - Sophie Steevensz Turntrainer Gerrit Beltman met zijn toenmalige pupil Stasja Köhler, in 1991. foto paul bergen Sophie Steevensz en de meisjes van haar eigen club City Gymnastics. foto privébeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9