Militairen onderzeeër bestraft voor swaffelen Senator: slavernij is 'noodzakelijk kwaad' Na jaren verlamming weer staan door stroomstootjes 8 NIEUWS TURNEN CULTUUR VAN MISHANDELING De diverse onthullingen over mishandeling in het turnen maken veel los. Als jonge gymnaste zag Sophie Steevensz (32) hoe trainers van de oude stempel te werk gingen. Nu runt ze haar eigen, 'moderne' club. ,,Een kind is een mens, geen robot." Tegen Beltman werd opgekeken. Maar hoeveel meisjes hij wel niet kapot heeft gemaakt... De incidenten speelden zich af in mei 2018. Het slachtoffer was nog maar net op onderzeeboot Dolfijn geplaatst toen de drie militairen hem bijna dagelijks pestten en inti mideerden. Op een dag liep dat uit de hand. Een 29-jarige korporaal en een 35-jarige sergeant pakten de jongen vast en werkten hem tegen de grond. Een 28-jarige matroos heeft hem volgens de rechters met zijn 'blote piemel geswaffeld' en 'neukbewegingen tegen zijn li- chaam gemaakt'. Ook liet hij zijn blote billen en testikels zien. De sergeant dwong het slachtof fer kort daarna een hamer in zijn mond te doen. Het slachtoffer moest doen alsof hij het gereed schap oraal bevredigde. Volgens een van de verdachten was dat de 'cultuur binnen de On derzeedienst.' Het slachtoffer kon de actie echter niet waarderen en deed aangifte. Hotel New York De marechaussee plaatste vervol gens telefoontaps, een observatie team hield het drietal in de gaten en in Hotel New York in Rotterdam werd afluisterapparatuur geplaatst. Daar kwamen ze geregeld samen. De verdachten ontkenden aan vankelijk, maar toen ze werden ge confronteerd met de heimelijk op genomen gesprekken, gaven ze toe dat ze hun verklaringen hadden af gestemd. Slechts een van de drie heeft spijt betuigd. De militaire rechtbank in Arnhem vond vooral de rol van de sergeant kwalijk, omdat hij de an deren zou hebben aangespoord mee te doen. Hij moet vier maan den de cel in, de korporaal drie maanden. De matroos krijgt een celstraf gelijk aan zijn voorarrest en een taakstraf van 120 uur. Het slachtoffer krijgt een schadevergoe ding van 2500 euro. WAS HINGTON Volgens de Ameri kaanse senator Tom Cotton was de slavernij in de VS een 'noodzakelijk kwaad waar ons land op gebouwd is'. De Republikeinse senator uit de staat Arkansas zei dit tegen een lo kale krant, als reactie op een wet die hij heeft ingediend om een nieuw lesplan over slavernij tegen te gaan. Cottons wet gaat over het '1619 Project', dat vorig jaar werd gelan ceerd door The New York Times. Het project wil dat de geschiedenisles sen vanaf 1619 worden herzien. In dat jaar kwamen de eerste schepen met slaven aan boord aan in de toen nog Engelse kolonie. Er moet een veel grotere nadruk komen op de gevolgen van slavernij en de bij drage van zwarte Amerikanen aan de geschiedenis. De senator wil met zijn wet voorkomen dat het lespro gramma voor scholen wordt aange past, omdat 'slavernij nodig was'. Volgens Cotton hebben de stichters van de VS altijd de bedoeling gehad om slavernij uiteindelijk af te schaf fen. ,,De boodschap van het project is onjuist. Ons land is niet in de wortels racistisch.'' Nikole Hannah-Jones, een van de mensen achter het project, verbaast zich op Twitter over Cotton: ,,Als slavernij gebaseerd op huidskleur - waarbij het was toegestaan om mensen te verkrachten, martelen en te verkopen voor winst - een noodzakelijk kwaad is, dan is het moeilijk voor te stellen wat daar niet onder valt.'' ROTTERDAM Wetenschappers van het Erasmus MC hebben een methode ontdekt om men sen met een volledige dwarslae sie weer te kunnen laten staan. Dat doen ze door een bepaalde zenuwknoop in de onderrug te stimuleren met stroomstootjes, waardoor spierreacties in de be nen worden opgewekt. Patiën ten moeten bij het staan nog wel ondersteund worden. Het Rotterdamse universitaire ziekenhuis verrichtte het on derzoek bij vijf mensen die mi nimaal vier jaar een volledige dwarslaesie hebben en sinds dien hun benen niet meer kun nen gebruiken. Bij alle vijf de deelnemers lukte het om de bo venbeenspieren te activeren. Het is nog niet mogelijk om pa tiënten door deze ontdekking te laten lopen. ls hij in de zaal was, hield iedereen de adem in. De Amster damse turntrainer was er een van de oude stempel. 'Overheersend' is het woord dat Sophie Stee- vensz (32) het best vindt passen. Als meisje van 8 voelde ze dat haarfijn aan. ,,Ik was zo angstig voor deze man." Maar ze wilde ook graag top- turnster op nationaal niveau worden. Alleen liep de route naar verwezen lijking van die droom via deze be wuste trainer. En daar staken de ou ders van Steevensz een stokje voor. Zij wilden hun dochter niet bloot stellen aan deze werkwijze. Dus bleef de uitnodiging voor de selectie onbe antwoord en ging Steevensz door als recreatief turnster. Stelselmatig Afgelopen weekeinde barstte er een bom in de turnwereld. Na de beken tenis van trainer Gerrit Beltman dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan stelselmatige fysieke en geestelijke mishandeling van zijn pupillen, tra den diverse (oud-)turnsters uit de anonimiteit. Ze vertelden slachtoffer te zijn van misstanden. Die werden niet alleen door Beltman gepleegd. Ook de bondstrainers Vincent We- vers en Gerben Wiersma werden ge noemd. Gymnastiekbond KNGU gaat die beschuldigingen onderzoeken. Wat vooral duidelijk werd: de wan- praktijken in het turnen, tien jaar ge leden al aan de kaak gesteld, zijn nog altijd aan de orde van de dag. Dat weet Steevensz ook. Lang nam ze het haar ouders kwalijk dat haar carrière in de kiem was gesmoord. ,,Maar ze hebben me juist be schermd." Dat besef kwam door ge sprekken die ze later voerde met clubgenote Claire Griffiths. Zij zette de stap naar de selectie destijds wel. ,,Toen ik hoorde hoe het eraan toe was gegaan, was ik superblij dat het mij bespaard is gebleven. Ook al heb ik er tegelijkertijd altijd spijt van ge had. Ik dacht: elke dag trainen, dat wil ik wel." De betreffende trainer gebruikte geen fysiek geweld. Slaan en schop pen, waar bijvoorbeeld bondstrainer Wevers zondag van werd beschul digd door oud-turnster Joy Goed koop, kwam niet voor. Maar verbale en mentale manipulatie wel degelijk. Overstappen naar een andere ver eniging was geen optie voor Stee- dinsdag 28 juli 2020 GO 'Al die zaken zij n ook nu nog volop aan de orde' Ze noemden het zelf 'onder- broekenlol', maar het seksuele wangedrag van drie militairen tegen een jonge matroos (22) van onderzeeboot Dolfijn ging volgens de rechter veel te ver. Twee daders moeten tot vier maanden de cel in, één krijgt een taakstraf. Raymond Boere Arnhem Onderzeeboot Dolfijn. FOTO MINISTERIE VAN DEFENSIE Rik Spekenbrink Amsterdam - Sophie Steevensz (32)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8