OZCAN AKYOL Studie en flexwerk trekken aantal geboortes omlaag Wees Welkom, stap over en ontvang een welkomstbonus tot wel 270,- Check welkomenergie.nl Welkomenergie 6 Column Dankzij dit hoekje in de krant heb ik me geschaard tot een beroepsgroep die zich onderhand tot het schuim der natie mag rekenen. Althans in de ogen van actievoerders die naast het verkondigen van eindeloze be togen over hun Grote Onderwerp tevens vijandbeelden aanwakke ren. Ik heb het natuurlijk over 'de media'. U moet maar eens opletten: of het nou boze boeren, zwarte anti racisten, anticoronamaatregelen- mafketels, Doutzen Kroes-achti- gen, of 5G-completdenkers zijn, allemaal hebben ze gemeen dat ze journalisten verdacht maken of ronduit haten. Van wat ik begrijp, moeten NOS-verslag- gevers tegenwoordig zelfs soms met persoonlijke beveiliging naar betogingen, zoals af gelopen week, toen er werd gedemonstreerd tegen het voorgeno men idee van het ka binet om minder ei wit in veevoer toe te laten. ken, onder andere het EBU-rap- port Trust in Media (2019) en het Digital News Report (2020), laten juist zien dat de gemiddelde Ne derlander veel vertrouwen heeft in de pers, ondanks al die schreeuw lelijkerds op internet. Het lijkt erop, zoals wel vaker met andere kwesties, dat ons beeld van de rea liteit - in dit geval de journalistiek - voor een veel te groot deel wordt bepaald door boertige beroeps- boeroepers, hardleerse hooligans en naargeestige narcisten. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling. Want hoe klein deze groep ook is, hij schreeuwt wel het hardst van alle maal en zorgt voor een verziekt arbeidskli maat voor journalisten die verslag willen Ssbf-t-f -c--. doen van bepaalde gebeurtenissen. Het is bijvoorbeeld ook alge meen bekend dat er wijken in Ne derland zijn, of er nu allochtonen of autochtonen wonen, waar pers mensen liever niet komen, omdat ze op voorhand moeten strijden tegen een stigma. Het kleineren en schofferen van journalisten is een cultuurhype, die we hebben geadopteerd uit de Verenigde Staten. Maar zoals vaker slaan wij er helemaal in door. In Hongarije werd de hoofdre dacteur van de grootste onafhan kelijke nieuwssite ontslagen na politieke bemoeienis. In onze sa menleving zijn er actiegroepen en politieke bewegingen die ook die kant op willen. Wat we moeten doen, met zijn allen, is ons hier al tijd rechtlijnig tegen uitspreken. Anders zullen er ongelukken ge beuren. En dat zou het failliet van onze vrije democratische samen leving betekenen. Een cultuurhype uit de VS, zoals vaker slaan wij er helemaal in door Werden er in 2010 nog 184.000 kinderen geboren, in 2018 waren dat er maar 169.000. Ook het aan tal kinderen per vrouw is afgeno men: van 1,8 in 2010 naar 1,59 in 2018. Dat is het laagste aantal sinds 1997, aldus het CBS. De af name is niet strikt economisch te verklaren. Doorgaans worden tij dens een recessie minder kinde ren geboren dan in tijden van hoogconjunctuur. Maar de Ne derlandse economie stond er in 2018 fors beter voor dan in 2010. Het CBS wijst naar twee andere ontwikkelingen. Zo is het aantal twintigers dat een hbo- of univer sitaire studie volgt, fors gestegen. Het is bekend dat mensen die on derwijs volgen, minder vaak een kind krijgen dan mensen die klaar zijn met hun opleiding en de arbeidsmarkt hebben betre den, zegt het CBS. Ook denkt het CBS dat de flexi bilisering van de arbeidsmarkt in vloed kan hebben. In 2010 had 25,9 procent van de vrouwelijke werknemers een flexibel con tract, in 2018 was dat opgelopen tot 32,3 procent. Vrouwen met een flexibele arbeidsrelatie krijgen minder vaak een kind dan vrou wen met een vast contract. Om de impact van studie en flexwerk te schetsen, becijferde het CBS het verschil in aantallen geboortes: als het aantal stude rende vrouwen in 2017 op het zelfde niveau was geweest als in 2010 en als het aantal vrouwen met een flexcontract gelijk zou zijn gebleven, waren er in 2018 2093 kinderen meer ter wereld gekomen. Hoe makkelijk kan het zijn. dinsdag 28 juli 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Persbreidel Vreemd is het wel: meerdere onderzoe- at In Nederland worden steeds minder kinderen geboren, blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Hoewel de ver klaring hiervoor altijd is ge zocht bij economische achter uitgang, lijkt de kinderaanwas nu ook te dalen door studie en flexwerk. Maarten van Ast Den Haag Gemiddeld aantal kinderen per vrouw 1,76 1£2 1£0 VI 1,661,66 1,62 1,59 20102018 280720 Bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6