CDA ijvert voor behoud paden Waterwinbossen Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? brouwerij 5 HANS SMEIJSTERS ODE AAN VERDWENEN BROUWERIJEN^ Brouwerij De Witte Leeuw uit Westdorpe bestaat al lang niet meer, maar heeft een gloednieuw affiche. Grafisch ontwerper Hans Smeijsters zet ter ziele gegane brouwerijen weer op de kaart. dinsdag 28 juli 2020 Sophie Stockman Westdorpe Hans Smeijsters uit Utrecht brengt een ode aan elf kleine brouwe rijen die begin twintig ste eeuw sloten. Onder de naam Beer From Heaven ontwerpt hij nieuwe affiches. De Witte Leeuw uit Westdorpe krijgt als derde brou werij de eer. Het idee ontstond toen Hans in een café een oud bierglas in een vitrine zag staan met zijn achter naam erop: ,,Ik had nog nooit van Smeijsters Bieren gehoord." Een zoektocht leerde hem dat er in het Limburgse Echt een brouwerij was, tot in de jaren vijftig. De van oorsprong Limburgse Smeijsters bleek een brouwer in de verre familie te hebben. Tijdens het speuren naar informatie stuitte hij op meer kleine Nederlandse brouwerijen die in de loop der jaren hun deuren sloten en vergeten zijn. Hij raakte ervan onder de indruk. Veel brouwers waren vooral lokaal bezig en deden weinig tot niets aan reclame of marketing. Ze hadden fi nancieel niet de mogelijkheden om te concurreren met de grote brouwe rijen, vertelt hij. Nu geeft hij hen alsnog een mooi affiche. Zijn werken zijn geen repro ducties, maar originele illustraties. Hij laat zich inspireren door een oud etiket, een bierviltje of de naam. ,,Ik Ik ben nu wel nieuwsgierig geworden naar Westdorpe - Hans Smeijsters maak iets nieuws, met een retro-ach- tige uitstraling. Met respect voor de geschiedenis." Hij gebruikt bewust een beperkt aantal kleuren. ,,Vroeger kostte elke kleur extra geld." Ook maakt hij ge bruik van grove rasters, een kenmerk van ouder drukwerk. Westdorpe had drie brouwerijen. De Witte Leeuw in Westdorpe trok door de naam zijn aandacht: ,,Ik wist niet eens van het bestaan van West- dorpe af, maar bij De Witte Leeuw had ik direct een beeld." Geschiedenis Voordat hij begon te schetsen, ver diepte Hans zich eerst in de geschie denis van de brouwerij. Hij zocht contact met Johan de Baets, van mu seum Oud Westdorpe, om meer te weten te komen over het dorp. Dat telde ooit 76 cafés en drie bierbrou werijen. De Duif, Beiersch Bierbrou werij Van Waes-Boodt en De Witte Leeuw. Laatstgenoemde werd door Basil van Waes opgericht in 1914. Behalve in Westdorpe werd bier van De Witte Leeuw ook ver kocht in Koewacht, Axel, Zuiddorpe en Sas van Gent. In 1939 overleed Ba sil. Zijn zoon Leon, die op de brou- wersschool in Gent zat, kwam naar huis om de zaak over te nemen. In de Tweede Wereldoorlog werd er alleen nog limonade geproduceerd en in 1947 sloot de brouwerij. Op die plek zijn seniorenwoningen gebouwd. De straatnaam De Witte Leeuw is een directe verwijzing. Hans' zoektocht resulteerde in een kleurrijke plaat waarop een leeuwentemmer het bier temt: ,,Ik ben nu wel nieuwsgierig geworden naar Westdorpe", zegt hij. „Ik ga er binnenkort eens heen." De affiches zijn in verschil- Affiche voor de ver dwenen brouwerij De Witte Leeuw lende formaten te koop, in een geli miteerde oplage. Prints worden als giclee afgedrukt; een druktechniek die ook wordt gebruikt voor repro ducties van schilderijen. Info: grifontwerp.nl/bierposter. De Waterwinbossen worden heringericht. Dat baart de CDA- fractie zorgen. De partij wil niet dat er paden gaan verdwijnen. Sophie Stockman Hulst De Clingse bossen, de Wildelan- den en de Schommeling he ten sinds dit jaar samen de Water- winbossen. Het gebied heeft drie functies: waterwinning door Evi- des, het is onderdeel van Natuur- netwerk Zeeland en het biedt mo gelijkheden tot recreatie. Die functies zitten elkaar soms in de weg. Evides en beheerder Het Zeeuwse Landschap lieten een plan maken voor de herinrichting. Eind dit jaar moet duidelijk zijn wie waar mag lopen, fietsen of paardrijden. Ook verdwijnen er paden in bosgedeelten waar rust voor de dieren moet zijn. Daar heeft het CDA zorgen over. Rustgebieden mogen volgens de fractie niet ten koste gaan van pa den die al jaren bestaan: het 'rela tief kleine oppervlak van het Clingse bos leent zich er niet voor de ruimte voor de recreant nog meer in te perken'. Het college wordt gevraagd in overleg te gaan met Het Zeeuwse Landschap. Een paar jaar geleden ijverden CDA en PvdA met succes voor het opknappen van paden. WESTDORPE-ZEELAND Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* - Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. *Bezorging ma/vrij voor 07.00 uur, zat voor 08.00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar VL De Witte Leeuw herleeft met affiche FOTO HANS SMEIJSTERS OPGERICHT: 1914 - GESLOTEN: 1947-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67