II 5 Barcelona: code oranje ter is geweest, moet in quarantaine. Studenten blijken veel meer van zulke 'nauwe contacten' te hebben dan andere besmette Rotterdam mers, soms wel vijftig. ,,Het blijkt lastig om studenten te motiveren thuis te blijven. Na een positieve test doen ze dat wel, maar zonder klachten zien enkelen daar de meerwaarde niet van. Ze vinden het onzin. Ook zijn ze niet gewend bij milde klachten aan de bel te trek ken en zich te laten testen.'' Dat maakt pogingen het virus in te dam men 'complex', aldus de GGD. Weinig risico Wat hierbij een rol speelt, is dat stu denten zelf weinig risico lopen als ze besmet raakten. Van diegene die po sitief zijn getest, is niemand erg ziek, zo meldt de GGD. Laat staan dat ze naar het ziekenhuis moeten. ,,Voor hen persoonlijk heeft een besmetting dus geen grote gevol gen'', stelt Braams. ,,Dat wijzen de statistieken ook uit.'' Helpt het dan hen erop te wijzen dat zij hun ou ders en opa's en oma's kunnen be schermen? „Misschien volgen ze bij hun ouders of grootouders de regels wel. Dat kan.'' Bovendien: het niet besmetten van een ouder of grootouder is 'een onzekere beloning in de toekomst', aldus Braams. ,,Misschien raken die alsnog besmet, door iemand anders. Dat weet je niet. Wat je zeker weet, is dat als je nu niet naar dat feestje gaat, je een mooie avond mist. Daarom is het moeilijk nu 'nee' te zeggen, alleen omdat iets in de toe komst te voorkomen is.'' SPANJE De vraag naar tests neemt toe, en prompt lopen de wachttijden bij de GGD's op. In sommige regio's moeten mensen dagen wachten op hun uitslag, en dat leidt tot onbegrip. We wisten toch dat er een tweede golf kan komen? Hoe moet dat als het echt losgaat? Begrijpelijke vragen, zegt Ed win Boel, vóór corona werkzaam als arts-microbioloog in het UMC Utrecht en sinds april pro jectleider van het Landelijk Coördinatieteam Diagnostische Keten (LCDK). Maar het impli ciete verwijt dat er in doorklinkt - dat de GGD's hebben zitten slapen - vindt hij niet terecht. ,,Het toont niet veel begrip voor wat er echt aan de hand is." Het LCDK probeert ervoor te zorgen dat de hele testketen ge smeerd loopt. Dat is van veel fac toren afhankelijk. Of er genoeg callcentermedewerkers zijn, ge noeg teststraten, of fabrikanten genoeg tests kunnen leveren, of laboratoria genoeg machines hebben om die testen te verwer ken. Enzovoorts, enzovoorts. Het is een monsterklus, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Maar goed, die vertragingen dus. ,,Je kunt je op veel dingen voor bereiden. Je kunt zorgen dat er genoeg machines zijn, dat er ge noeg spullen zijn. Maar je kunt niet voortdurend mensen heb ben klaarzitten die niets doen, en alleen maar wachten op het moment dat het drukker wordt. Gemotiveerde mensen zitten zo niet in elkaar, die willen zich nuttig maken. Nu was er plotse- ,,Dat klopt. Er zullen meer men sen met klachten komen, en dus meer mensen die zich laten tes ten. Volgens een inschatting van het RIVM kan het gaan om 70.000 tests per dag, met een ruime marge. Dat is een verveel voudiging." ,,Daar wordt hard aan gewerkt. Laboratoria zijn in principe klaar om 30.000 testen per dag te doen en breiden hun capaciteit verder uit. Ze kijken bijvoorbeeld naar de optie tests te 'poolen'. Meer dere monsters worden dan in één keer getest. Als de uitslag ne gatief is, hoeven ze niet allemaal apart getest te worden. Bij een positieve uitslag gebeurt dat dan wel alsnog. Maar goed: theore tisch klinkt dat mooi, het moet in de praktijk nog wel even gere geld worden.'' ,,We werken met zijn allen kei hard om het voor elkaar te krij gen, daar doen we alles voor. Ik heb er vertrouwen in dat het ons lukt om ons goed voor te berei den. Maar mijn grootste angst is dat we niet alles in de hand heb ben. Ten eerste hebben we het virus dat roet in het eten kan gooien met een grote nieuwe uitbraak. Ten tweede zijn we af hankelijk van leveranciers van tests. Die moeten genoeg kun nen leveren. Daar hebben we geen invloed op." ,,In het begin van de crisis was beschikbaarheid een groot pro bleem. Daarna ging het beter. We vragen labs nu ook om voor raden voor drie maanden aan te leggen. Maar we maken ons wel wat zorgen over het najaar. De druk vanuit het buitenland is enorm, het blijft knokken om genoeg geleverd te krijgen. Voor nu is de situatie onder controle, maar we houden constant de vinger aan de pols." ,,Er zijn ruim dertig labs die tests voor de GGD uitvoeren. Dat zijn er nu ongeveer 20.000 per dag. Dat lukt, maar het is wel een fikse inspanning. De tests ko men bovenop het normale werk. Mensen werken meer dan ze ge wend zijn, het werk is ingewik kelder, de openingstijden zijn verruimd, ze worden moe. Dat is een risico. Maar het is mijn in schatting dat het redelijk loopt." ling een enorme toename van het aantal testaanvragen, het duurt even voordat er dan ge noeg medewerkers beschikbaar zijn." ,,Dat is een terechte vraag. Het is niet zo dat er één GGD of één la boratorium is dat nu mensen no dig heeft, ze hebben allemaal mensen nodig. Sommige func ties vereisen een gedegen oplei ding, het doen van bron- en con- tactonderzoek bijvoorbeeld. Ook in laboratoria gaat het soms om specialistisch werk. Het kost tijd om organisaties zo in te richten dat een grotere stroom verwerkt kan worden." Volgens een schatting kan het straks gaan om 70.000tests per dag dinsdag 28 juli 2020 GO Jongeren lopen zelf geen groot risico ziek te worden. Ook daarom blijkt het moei lijk voldoende afstand te houden. foto bart hoogveld DEN HAAG Het Ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft het reisad vies voor de stad Barce lona en randgemeenten per direct aangepast van geel naar oranje. Dat wil zeggen dat het risico op besmetting zodanig is toegenomen dat toe risme dringend wordt af geraden. Mensen die in Barcelona zijn geweest, dienen in (thuis)quaran- taine te gaan. ,,Als u nu in dit gebied bent, bedenk dan of u uw verblijf vroegtijdig wilt beëindi gen", aldus het ministe rie. Naast Groot Barce lona is ook in het gewest Segria (Lleida en omge ving) nog steeds een hoog risico op besmet ting en daarom is ook voor die regio het advies oranje. 'Het blijft knokken om genoeg tests te hebben' Als projectleider van het lan delijke coördinatieteam spant Edwin Boel zich in om Neder land klaar te maken voor nog véél meer coronatests. Het is een monsterklus. ,,Ik vertrouw erop dat we erin slagen ons goed voor te bereiden. Maar helaas hebben we niet alles zelf in de hand.'' Sander van Mersbergen Den Haag Hoe kan het dat een toename van het aantal testaanvragen meteen voor problemen zorgt? Nu zijn het 20.000 tests. In het najaar worden het er nog veel meer. Als het al een fikse klus is om 20.000 tests per dag te ver werken, hoe moet dat dan met 70.000 tests? Wat zijn richting het najaar de grootste uitdagingen? Dreigt er een tekort aan tests? - Edwin Boel, arts Het werk in de laboratoria vindt plaats buiten het ge zichtsveld van het publiek. Hoe is de situatie daar nu? Edwin Boel. foto umc utrecht Lukt het überhaupt om men sen te vinden op zo'n korte ter mijn? Nu worden 20.000 tests per dag gedaan. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5