Vegan veggie Little gem Caesardressing 8 BBQ WIJN Zeg je barbecueën, zeg je vaak 'vlees': kipkluifjes, hamburgers, worst. Maar vegetarisch grillen is ook lekker. Barbecuekeizer Julius Jaspers: 'Met kruiden kun je veel groente de vleeskant opsturen.' Ik ben aan het overstappen van grote brokken gegrild vlees naar groente' A GROEN GRILLRECEPT met caesardressing (6p) Bussum, een regenachtige ochtend in juli. Chef-kok, kookboekenschrijver en grill specialist Jaspers ontvangt zijn bezoek in de achtertuin. Niet echt barbecueweer, maar het lijkt de topkok niet te deren. Al snel blijkt waarom: de overkapte buiten keuken is de plek waar Jaspers in zijn element is. Het donkere hout van de overkapping, de boom die dwars door het dak de lucht in schiet en de romme lige maar knusse setting doen meer denken aan een boerderij op het Franse platteland dan aan een Ne derlandse achtertuin. De buitenkeuken is uitgerust met maar liefst twee exemplaren van de Green Egg, de keramische barbecue uit Japan die ook in Neder land populair is. De grootste van de twee is al opge stookt en er liggen worteltjes op te garen. Groente speelt een steeds grotere rol in de eetkeuzes van Nederlanders, vertelt Jaspers terwijl hij de wor teltjes omdraait. ,,Het is gezonder, lichter en veel meer van nu om voor groente te kiezen. Steeds meer mensen eten bewust een paar keer per week geen vlees, groente wordt meer en meer de hoofdmoot.'' Toch denkt de kok dat op barbecuegebied nog veel winst te behalen valt. In de vier barbecueboeken die hij op zijn conto heeft staan, speelt groente dan ook een grote rol. ,,Bij barbecueën denk je niet meteen aan vegetarisch of veel groente, maar het kan juist ontzettend goed.'' Dat de mogelijkheden eindeloos zijn, blijkt ook uit de gerechten die hij heeft voorbereid. Behalve peen staan er gegrilde courgettes en zelfs sla op het menu. ,,Als je een schaaltje gebruikt, kun je ook doperwten en peultjes op de barbecue bereiden. Heerlijk.'' De worteltjes zijn klaar. Jaspers heeft ze, voordat ze de grill op gingen, 'gerubd' in een mengsel van cayen nepeper, suiker, komijnzaad, kaneel en gemalen kori ander. ,,Je hebt het zoet van het worteltje, de rub geeft het pit.'' Jaspers legt de wortels op een bord en be strijkt ze met een zelfgemaakte Thaise chilisaus. ,,Zo heb je een superlekker gerechtje. Proeven?'' De wortels zijn mooi gaar, maar hebben nog wel bite. De kruidenrub gecombineerd met de chilisaus is inderdaad een verrassende smaakcombinatie van zoet en scherp. Lekker bij vlees, maar ook zeker niet verkeerd zonder speklap ofworstje erbij. Essentieel bij het grillen van groente op de barbe cue: het toevoegen van smaak door middel van krui den en sauzen. „Groente heeft van zichzelf minder kracht en smaak dan vlees. Die moet je dus een boost geven.'' Een tip van Julius: proef van tevoren een rauw stukje groente om de kruiden erbij te kiezen. ,,Je moet weten wat de basissmaak van een product is, en dan bedenken wat daar lekker bij is. Ik zeg altijd: durf te koken. Een recept is niet meer dan een lei draad.'' Onvoorspelbaarheid en improvisatie De courgettes gaan de grill op, uitgehold en zonder kruiden of saus. ,,Doe niet van tevoren al olijfolie er overheen. Die druipt naar beneden, de boel vliegt in brand en je courgettes liggen m het vuur, in plaats van erboven.'' Terwijl de courgettes liggen te garen, vertelt Jaspers hoe zijn passie voor de barbecue is ontstaan. ,,Dat be gon een jaar of 15 geleden. Het mooiste aan barbe- cueën vind ik dat het elke keer anders is. Het is open vuur, dus de smaak hangt af van welke kolen je ge bruikt, wat de temperatuur is, hoe de wind staat. In de keuken ken je het trucje na een tijdje wel, maar hier is het elke keer opletten. De onvoorspelbaarheid en de improvisatie maken het leuk.'' Zijn liefde voor groente van de barbecue is wat priller. ,,Sinds een paar jaar ben ik aan het overstap pen van grote brokken vlees naar groente. Er zijn ge noeg groenten die je met kruiden de vleeskant kunt opsturen. Een portobello en bepaalde knollen heb ben een vlezige structuur van zichzelf. Selderijknol in een zoutkorst: heerlijk. Die is in een uurtje klaar en blijft in de korst ook nog een uur warm, dus dan kun je ondertussen iets anders maken.'' Tijd om de courgette van de Big Green Egg te halen. Jaspers bestrijkt de courgettes met een mengsel van knoflook, bosui en olijfolie, daarna raspt hij rijkelijk Parmezaanse kaas eroverheen. ,,Met parmezaan wordt alles lekker.'' De courgette is sappig en door het knoflookmengsel heen proefje de rook van de kolen. De frisheid van de courgette, de pit van de knoflook en de extra smaak en het zoutje van de DINSDAG 28 JULI 2020 GO 'Gezonder, lichter en ANNABEL VAN GESTEL Julius Jaspers van Julius Jaspers 6 kropjes little gem caesardressing pecannoten, grofgehakt Snij de little gem in de lengte doormidden en gril ze circa 2 minuten om en om krokant. Een beetje zwart blaadje mag. Vind je ze te zwart, verwijder dan het buitenste blad. Serveer met caesardressing en bestrooi met pecannoten. 50 g mayonaise 10 g scherpe mosterd (Dijon) 2 tenen knoflook, geperst 60 ml citroensap 250 ml olijfolie 80 g Parmezaanse kaas, geraspt zout en peper Meng mayonaise met mosterd, knoflook en citroensap tot een egale massa en meng daar al roerend de olijfolie doorheen. Roer de Parmezaanse kaas door de saus, laat een kwartier rusten en breng op smaak met zout en peper. Je grilt little gem een paar minuten aan elke kant om de kou eraf te halen en om ze dat brand- smaakje te geven. FOTO'S RICK ARNOLD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56