UITBRAAK ONDER STUDENTEN: Ut iv ™S:J4 SS 4 CORONA ROTTERDAM Rotterdam kampt met een corona- uitbraak onder studenten. Een besloten borrel heeft mogelijk een rol gespeeld, waarna besmette studenten weer anderen troffen bij feestjes thuis, bij een barbecue of tijdens het sporten. paai e gaan voorlopig niet meer naar hun ouders, vertelt een groepje huis genoten in de Rotter damse studentenwijk Kralingen. Uit voorzorg. En de house- warming voor hun nieuwe huis, die houden ze later wel. Na weken de co- ronaregels laten vieren, lijkt nu het besef aanwezig dat voorzichtigheid geboden is. ,,Voor mijzelf maak ik mij niet veel zorgen. Maar ik wil het virus niet doorgeven'', zegt een studente. ,,We blijven binnen en wachten op de uit slag van een test van een huisge nootje. Beter nu voorzichtig voor niets, dan straks grotere problemen'', vertelt een ander. De uitbraak is de eerste brandhaard onder studenten in Rotterdam. Vorige week woensdag werd Tristan Gayral, voorzitter van studentenvereniging Laurentius in Rotterdam, gebeld door een van zijn leden. Ze had zich op co rona laten testen en de uitslag was binnen: positief. Balen Balen voor haar, maar ook voor de rest van de club. Want de kans dat zij in aanraking is geweest met andere stu denten is groot. Daarom werd gelijk een mail naar alle 1100 leden gestuurd om ze op de hoogte te stellen. Inmiddels draait de geruchtenma chine op volle toeren, maar meerdere bevestigde gevallen van corona bin nen Laurentius kent Gayral niet. ,,Het is voor ons reden om nogmaals op te roepen je aan de maatregelen te hou den. We zien dat studenten het lastig vinden. De eerste twee maanden wa ren nog te doen, maar na een tijdje kwam de irritatie op in de huizen. Het was fijn dat ze weer naar buiten kon den, naar een terras of om te sporten." Toen de horeca weer open ging, op 1 juni, gingen de remmen er na weken afstand houden vanaf, vertelt een stu dent. ,,Gewoonlijk ga je misschien één keer in de week op het terras zit ten. Dat deed ik nu vaker. En met het slechte weer van de afgelopen week, zochten we elkaar binnen op. Gewoon om te chillen. Maar sinds ik woensdag van de eerste positieve test hoorde, let ik weer meer op'', vertelt een student. ,,Ik heb een afspraak afgezegd met ie mand die op de borrel was geweest, waar een besmette student was.'' De Rotterdamse burgemeester Ah med Aboutaleb noemt de uitbraak van het coronavirus onder studenten 'buitengewoon kwalijk'. Hij stelt dat een besloten borrel mogelijk een rol heeft gespeeld bij de besmettingen van minstens twintig studenten. Hij heeft de voorzitters van de studenten verenigingen ontboden om vandaag langs te komen voor overleg. ,,We wil len weten wat de oorzaak van de be smettingen is. Ook zijn we benieuwd hoe de voorbereidingen voor de Eure- kaweek (de introductieweek voor nieuwe studenten, red.) verlopen. Er zit nog geen verbod op de Eurekaweek in de pen, maar deze uitbraak is een slecht signaal.'' Een van de genodigen is Guido van Winden, bestuursvoorzitter van RSC/RVSV, het Rotterdamsche Niet de wijzende vinger, maar vertellen wat wél kan Corps. Hij ziet het als zijn taak om het goede voorbeeld te geven. De so ciëteit is nog steeds gesloten. Maar, erkent hij, wat er binnen de huizen gebeurt is veel lastiger om controle over te houden. Af en toe wordt hij gebeld door een wijkagent als ergens een feestje is geweest. Dan gaat hij ernaartoe om met de bewoners te praten. Sociale norm Ontwikkelingspsycholoog Barbara Braams, verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, ziet een rol voor de studentenverenigingen om de 'sociale norm' over wat kan en niet kan in deze coronacrisis te ver anderen. ,,Je kunt niet van een indi vidu verwachten dat hij thuisblijft als iedereen naar een feestje gaat. Maar als de sociale norm is dat zulke feestjes niet kunnen, dan kan dat wel. Deze norm moet van binnenuit, van de eigen leeftijdsgenoten ko men.'' Wie het gedrag van jongeren in de stad wil veranderen moet alternatie ven aangeven, zo zegt Braams. ,,Dat is de insteek van communicatie met studenten. Niet de wijzende vinger, maar vertellen wat wél kan. Spreek buiten af, ga samen naar het park of sport samen in de buitenlucht.'' Begrip Zij vraagt ook begrip voor het feit dat juist voor jongeren de corona maatregelen zo moeilijk zijn na te le ven. ,,Het is niet gek dat zij er moeite mee hebben. Studenten zijn geen minivolwassenen. Zij moeten hun positie in een sociale groep nog vin den en uitvinden wie zij zijn. Daar voor is het belangrijk om elkaar te zien en samen leuke dingen te doen. Scholieren hebben hetzelfde, maar die wonen thuis en dan spelen de ouders nog een rol. Bij studenten die het huis uit zijn, is dat niet meer zo. Die maken hun eigen keuzes.'' Rotterdam is koploper van Neder land wat het aantal besmettingen betreft. Maandag waren er 39 posi tieve testen in Rotterdam. Onder studenten, met hun vele contacten, kan het virus zich snel verspreiden. Hoeveel studenten écht zijn besmet? ,,We hebben nog niet alles in beeld'', zegt een woordvoerder van de GGD Rotterdam-Rijnmond. Wat het lastig maakt: in studen tenhuizen, bij het sporten en op feestjes of bij het gezellig borrelen blijkt lang niet altijd 1,5 meter af stand te zijn gehouden. En wie lan ger dan een kwartier binnen 1,5 me- MAX COUVERTS 11? dinsdag 28 juli 2020 GO 'Lastig nee te zeggen tegen een eest e Salwa van der Gaag Adrianne de Koning Rotterdam - Barbara Braams, psycholoog "i,.. Studenten wonen met meerderen bij elkaar. foto jan kok "we«t «uftfcJUxAMUtl P. M«c p'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4