i Chinoiserie, het beste van twee werelden O Haal de zomer in huis Dit album behoort aan mij, zolang ik hoop te leven 15 cc LU O Voor minder dan €20 De timmerlieden die de lichamen ontdekten, gingen er schreeuwend van angst vandoor heid en de continue luchtstroom. Daar zijn aanwijzingen voor, zegt Kurpers- hoek: ,,We weten dat de conditie van de lichamen direct sterk achteruitgaat als ze hier worden weggehaald." Aan de zolde ring zijn een eeuw geleden bij wijze van experiment de kadavers van vogels opge hangen. Vooral dat van een spreeuw ver keert nog in perfecte staat. Beppe Antsje Maar het experiment van een Engelse edelman, die een kopie liet maken van de Friese grafkelder, mislukte. Ondanks de identieke condities vergingen de licha men die hij liet bijzetten snel. ,,Hier is dus waarschijnlijk meer aan de hand. Aardstralen? Gassen? Een kruispunt van krachtlijnen? Zeg het maar. Deze kerk dateert uit de middeleeuwen. En het is bekend dat mensen, als ze een kerk wil den bouwen, plekken kozen waaraan ze bijzondere krachten toekenden." Wat wijst in de richting van het bo vennatuurlijke, is het verhaal van Beppe Antsje (1849-1952), koster van de kerk. Kurpershoek: ,,Ze woonde in een huisje aan de noordkant en had altijd het gevoel dat het daar niet deugde. Drie van haar kinderen stierven aan een akelige, onbe kende ziekte. Toen de vierde ook ziek werd, verhuisde ze naar de westkant. Al snel werd het kind weer beter." Op het kerkhof van Wieuwerd staan we bij het graf van Beppe Antsje, die Antsje Bakker-Tilma heette, en haar kin deren. Drie zerken op een klein kerkhof vol grafstenen. Alleen een strook gras van een meter of twintig breed ten noor den ervan is opvallend leeg. Hoe dat zo? Kurpershoek: ,,In dat gebied zijn ook kis ten met goed bewaard gebleven licha men gevonden. Daarom wil niemand uit het dorp daar begraven worden." In en om Wieuwerd STYLING Aan China hebben we ook léuke dingen te danken. Chinoiserie bijvoorbeeld: de oriëntaalse stijl, bedekt met een Europees sausje. Velen zullen China nu associëren met de plek vanwaar de wereld in een pandemie ondergedompeld werd. Het lijkt me tijd om daar, op beschei den wijze, een positieve associatie te genover te zetten. Er is in de achttiende eeuw iets fantastisch uit Azië overgewaaid wat de naam chinoiserie kreeg. Chinoiserie is de Euro pese interpretatie van de oriëntaalse stijl. Een mooi voorbeeld van chinoiserie is Delfts blauw, waarbij Europese kunstenaars porselein beschil derden met motieven die ze baseerden op beel den en verhalen uit boeken die wereldreizigers over Azië schreven. Chinoiserie heeft veel gezichten. Paste het in de achttiende eeuw perfect bij het toen in zwang zijnde rococo, in 2020 kan een oriëntaalse sfeer ook verstild zijn. Kijk eens op Instagram bij @woodchuck.nl, waar ontwerpers Tinta en Rutger zich voor hun meubelen en productfo to's laten inspireren door Japanse esthetiek van natuurlijke mate rialen en zand- en wit- tinten. Ook Vincent van Gogh liet zich inspireren door de Japanse prentkunst over the top worden ge- styled. Kleurcombinaties zijn verrassend, zoals een combinatie van rood, zwart, paars en mint- groen. Kleuren die je niet direct zou combine ren, maar die bij elkaar een prachtig, contrastrijk geheel vormen. Voeg wat glans toe (koper, mes sing, goud) om het ge- heel een chique aanblik te geven en behang een muur met een motief van pioenrozen of kraanvogels (kijk eens bij Kwantum of Karwei). Theo-Bert Pot (@theo- bert_pot), stylist en Instagrammer, laat zien hoe je 'm dit op stijlvolle wijze flikt. Voor zijn wereldberoemde schilderij van amandelbloesem liet zelfs Vincent van Gogh zich inspireren door de Japanse prentkunst. Qua kleur en voorstelling is dit het ultieme voor beeld van chinoiserie: het beste van twee werelden. GO DINSDAG 28 JULI 2020 111 s mijn poëziealbum Het poëziealbum is terug van weggeweest. Een album waarin vrienden, familie en leraren hun mooiste versjes voor jou mogen schrijven. En niemand die het over zijn hart verkrijgt het op latere leeftijd weg te gooien! Gezien voor €14,95. Grafzerken bij de kerk van Wieuwerd. Een deel van het veld is leeg, omdat niemand uit het dorp daar wil worden begraven. fotos johan nebbeling De kerk van Wieuwerd is van juni tot novem ber van maan dag tot en met zaterdag te be zoeken. Reser veren is ver plicht. Dat kan per mail via info@mummie- kelder.nl of telefonisch via 0623541465. Zie ook: mum- miekelder.nl In Wieuwerd, een dorp van nog geen 300 inwoners in de Greidhoek, zijn geen winkels of restaurants. Wel heeft het dorp een kroeg: Café Wieuwerd. In de directe omgeving zijn diverse B&B's. De streek leent zich goed voor wandel- en fietstochten langs de terp dorpen, histori sche boerderijen en weidevogel- gebieden. Bolsward, Sneek en Leeuwarden liggen op fietsaf- stand. In Frane- ker vind je het Koninklijk Eise Eisinga Planeta rium. Chinoiserie mag ook Contrasterende kleuren passen mooi bij chinoiserie. foto marlous snijder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43