zome, Ben je altijd bewust van de obstakels als je iets wilt bereiken Sterk verhaal De mummies van Wieuwerd o. HOE DAN? O In de kerk van het Friese dorp Wieuwerd rusten vier gemummificeerde lichamen. Door klimatologische omstandigheden, zeggen wetenschappers. Of is er meer aan de hand? PSYCHOLOGIE Of het nu gaat om tweemaal in de week naar de sportschool gaan, een paar kilo afvallen, een werk stuk voor je opleiding of opdracht gever op tijd inleveren of je per soonlijk record verbeteren; één ding moet je zeker niet doen. Dat is jezelf regelmatig inbeel den dat je slaagt of succesvol bent in het berei ken van dat doel. Wat je zeker wel moet doen om succesvol te zijn, is visualiseren dat je faalt. Dat lijkt de wereld op zijn kop. Toch blijkt uit tal van onderzoeken dat het werkt, zoals uit het volgende onderzoek. Van een groep vrouwen die nooit sportten maar dat wel als doel hadden, kreeg de ene helft een positiefdenkeninstructie: 'Denk aan waarom sporten goed voor je is en aan de doelen die je jezelf gesteld hebt en visua liseer regelmatig dat je die aan het behalen bent'. cc CD co co co O LU 3 O O O et is kil in de grafkelder van de kerk van Wieuwerd. Door de betraliede open vensters aan weerszijden van de lage, gewelfde ruimte voert onaf gebroken een luchtstroom. Er gaat een rilling door mijn lichaam. Misschien is het de kilte. of komt het door de lugu bere aanblik van de vier lichamen waar ik op neerkijk? In dezelfde eenvoudige houten kisten waarin ze vier eeuwen geleden in deze kelder zijn bijgezet, liggen ze daar, amper aangetast door de tijd. Verschrompeld, maar met herkenbare gelaatstrekken; open en bloot voor iedereen die vier euro entreegeld heeft betaald om ze te kun nen aanschouwen. Jaarlijks trekken ze duizenden bezoekers uit de hele wereld. Ellendig Dit zijn mensen geweest, houd ik mezelf voor, met dromen en verwachtingen, met successen en teleurstellingen, met geliefden, vrienden en familie. Twee van de vier zijn zo te zien een vredige dood gestorven, de twee anderen moeten el lendig aan hun einde zijn gekomen. Het lichaam van een jonge vrouw, gestorven aan tbc, is verkrampt. Het gezicht van een van de mannen is vertrokken. Een kaakabces. Hij moet afgrijselijke pijnen hebben geleden. Van een van de vier is de identiteit be kend: de goudsmid Stellingwerf uit Leeuwarden. Hij is in de achttiende eeuw bijgezet en het best geconserveerd - zelfs zijn ogen nog goed zichtbaar. Wie de anderen bij leven waren, is groten- deels een raadsel, zegt Stephan Kurpers- hoek (47), een voormalig onderwijzer die sinds drie jaar gids in de kerk is. ,,Het zijn waarschijnlijk leden van de adellijke Friese familie Walta en aanhan gers van de sekte der Labadisten. Die or thodox-protestantse sekte stond onder leiding van Jean de Labadie en streek hier neer in de zeventiende eeuw." Schedel Timmerlieden die in 1765 een grote renovatie uitvoerden aan de middel eeuwse kerk, ontdekten de grafkelder met - toen nog - elf kisten. Nieuwsgierig schoven ze de losse deksel van een de kisten weg. Ze verwachtten botten en een schedel, maar kregen de schrik van hun leven toen ze het lichaam van een vrouw zagen. Onmiskenbaar dood, maar ongeschonden. Schreeuwend van angst gingen ze ervandoor. De ontdekking was een sensatie, vertelt Kurpershoek. ,,Het werd breed uitgemeten in de kranten en trok veel publiek. Iedereen wilde die mummies met eigen ogen zien." De massale belangstelling deed de conditie van de mummies geen goed. Bezoekers roofden kleding en lichaams delen, studenten van de medische facul teit van de universiteit van Franeker haalden lichamen weg voor onderzoek. Later richtten soldaten uit het leger van Napoleon veel schade aan. Het resultaat: van de elf oorspronkelijke mummies, resteren er nog vier. Mummies is trou wens niet helemaal het juiste woord, zegt Kurpershoek. ,,Mummies zijn spe- ciaal geprepareerd. Deze lichamen niet. Ze zijn door de specifieke omstandighe den van deze plaats bewaard gebleven." Wat die specifieke omstandigheden zijn, weet niemand precies. Mogelijk is het combinatie van een constante lage tem peratuur, een specifieke luchtvochtig- Welk bier staat waar het meest op de tap? Wat blijkt? Zo'n faalinstruc- tie heeft een groot positief effect. Veel groter dan een succesinstructie. Oftewel, om succes te hebben moetje je vooral bewust worden van je obstakels. 'Ga te werk als een detective die jouw faal- gedachten moet opsporen' De andere helft kreeg een faalinstructie: 'Stel je voor dat je faalt in het bereiken van je doelen, visualiseer de obstakels op de weg daarheen en schrijf op wat je tegen je zelf zegt. Ga te werk als een detective die jouw zelf-saboterende of faal- gedachten moet opspo ren en rapporteren. Zo als 'ik heb er nu niet echt zin in, maar ik doe het later heus wel'. Klusjes die maar bleven liggen pak je nu aan. René Diekstra over voorkomen dat je faalt. DINSDAG 28 JULI 2020 GO cc LU MORGEN: Hoe leer ik mijn kinderen om ook wat van hun zakgeld te sparen? Natuurverschijnsel of toch magie? JOHAN NEBBELING .-V Een verschrompeld lichaam, maar met herkenbare gelaatstrekken. Bij wijze van experiment zijn er vogellijkjes opgehangen. Proost kleintje! I Dommelsch Grolsch Gulpener Hertog Jan I Lindeboom Overig Meest aangeboden bier in de horeca per gemeente Heineken Jupiler Amstel Bavaria Brand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42