NIEUWS 3 Man steekt zichzelf in brand, niemand kon zijn wanhoopsdaad voorkomen De man die zichzelf gistermorgen voor het gemeentehuis van Oss in brand stak, belde twee jaar geleden met de politie na een moord. Sindsdien stond het leven van Arie den Dekker (54) op zijn kop. Peter van Erp Roy van der Lee Oss Arie den Dekker is dood. Bijna twee jaar nadat iemand hem levend wilde ver branden, deed hij het zelf. Recht voor de ingang van het gemeentehuis in Oss. Een statement. ,,Het moet maar eens afgelopen zijn.'' Voor de zoveelste keer slaakte Arie den Dekker een paar weken geleden deze noodkreet. ,,Het haalt allemaal niks uit. Ze doen gewoon niks voor me. Al anderhalf jaar slaap ik bij mensen op de bank. Dit is niet vol te houden. Daarom ga ik met een tuit benzine naar het gemeentehuis en steek mezelf in brand. Het moet een keer afgelopen zijn. Ik zie geen an dere uitweg meer.'' Gisterochtend voegde hij de daad bij het woord. Aan die wanhoopsactie gaat een lang verhaal vooraf, waar de buiten wereld voor het eerst in december 2018 iets van mee krijgt als hij de pu bliciteit zoekt. Zijn huis in Oss is drie maanden eerder midden in de nacht in brand gestoken en hij weet het vege lijf amper te redden. Den Dek ker kan op tijd ontsnappen, maar zijn geliefde honden overleven de brand niet. Iemand heeft het duidelijk op zijn leven voorzien, maar wie? Den Dek ker is ervan overtuigd dat de aanslag een vergelding is. De getuigenverkla ring na de moord op Peter Netten heeft hem in grote problemen ge bracht. Vlak na deze schietpartij ziet Den Dekker een auto met hoge snel heid voorbijkomen en in een opwel ling belt hij daarover de politie. ,,De grootste fout van mijn leven'', zei hij daar later over. Van de burgemeester verneemt Den Dekker dat zijn aanwezigheid in Oss een gevaar is voor zichzelf en zijn omgeving. Ze verbiedt hem nog lan ger in zijn eigen stad te wonen. On der protest gaat hij daarom akkoord met een speciaal beschermingspro gramma van justitie. Knettergek Maar Arie zit te verkommeren in de caravans en vakantiehuisjes waar hij afwisselend naartoe wordt gesleept. Hij is analfabeet en kan niet omgaan met computers en andere moderne communicatiemiddelen. ,,Ik word er knettergek. Zit de hele dag maar tv te kijken, heb geen geld en mag met niemand praten.'' Al na een paar maanden is de maat voor hem vol en spreekt hij met iemand over zijn be- »Arie kan als ex-crimineel ook niet op heel veel mededogen rekenen scherming. Dat mag niet van de poli tie en dus stopt het beschermings programma. De wensen van Den Dekker zijn simpel: een eigen huis in zijn eigen stad, het liefst met een paar eigen honden. Maar de praktijk is weerbar stig. Arie kan als ex-crimineel ook niet op heel veel mededogen reke nen. In de jaren 80 leefde hij als bankovervaller. Dreigen met gewe ren, alles aan gruzelementen slaan met zware hamers en snel weg met de buit. Een leven dat hij bijna dertig jaar geleden, na een celstraf van 6,5 jaar heeft afgezworen, zo stelt hij. Gemakkelijk in de omgang is hij ook al niet, weten ze inmiddels bij de gemeente. Sinds 1991 leeft hij van een Wajong-uitkering en verdient hij wat bij met het fokken en trainen van honden. Maar deze hobby is een van de redenen dat Arie zijn rijtjeshuis in de Osse Vogelbuurt in die tijd moest verlaten. Hij veroorzaakte te veel overlast voor de buurt. Actie De situatie lijkt wat te verbeteren als hij in september 2019 verneemt dat zijn leven niet langer wordt bedreigd. Het staat hem daarom vrij in Oss te blijven, zolang hij maar zelf een eigen woonruimte vindt. Die komt er bij een blinde vriend in de Vogeltjes- buurt. Maar echt gelukkig wordt Den Dekker ook daar nooit. Het laatste jaar voert Den Dekker steeds luidruchtiger actie tegen de gemeente. Zo gooit hij een emmer met visresten naar binnen en vraagt hij de burgemeester ten huwelijk: al les om een voet tussen de deur te krijgen. Ook kiept hij een emmer koeienmest over zichzelf heen. 'Want Oss behandelt me als stront.' Arie bereikt niks met zijn protest acties bij het Osse gemeentehuis. Be stuur en ambtenaren lijken de hak ken alleen maar dieper in het zand te zetten. Justitie pakt hem keihard aan. Er wordt snelrecht toegepast om hem tot stoppen te dwingen. Als hij eens een schaftkeet in de Vogelwijk kraakt om zijn dakloos heid onder de aandacht te brengen, krijgt hij twee weken onvoorwaarde lijke celstraf. „Absurd", reageert zijn advocaat, Richard Laatsman. Zijn cliënt wordt steeds wanhopiger. Meer dan eens dreigt hij zich voor het gemeentehuis in Os in brand te steken en hij laat zich dit niet uit het hoofd praten. ,,Het moet maar eens een keer afgelopen zijn.'' dinsdag 28 juli 2020 GO 21-114 i 1-114 Arie den Dekker dreigde meer dan eens zichzelf voor het gemeentehuis in Oss in brand te steken. Gisteren voegde hij de daad bij het woord. Hij overleed aan zijn verwondingen. fotos gabor heeres Arie den Dekker (54) zag een moord en kwam er nooit meer bovenop De Brabander voerde vaker actie bij het gemeentehuis, en gooide een keer koeienmest over zich heen. foto van assendelft Praten over zelfdoding kan bij de lan delijke hulplijn 113 Zelfmoordpreventie. Via 0900-0113 of www.113.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3