Driestroom wil in Zeeland uitbreiden met jeugdzorg II II Hin bolus mi bie de koffie..! 8 ZEELAND Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen gaat door Streektaal Vooral in de jeugdzorg is de toe stand in Zeeland problematisch, weet Albert de Vries, ambassadeur van Driestroom. De Vries, oud wethouder van Middelburg en voormalig kamerlid, zou graag zien dat Driestroom groter wordt in zijn provincie. Driestroom is een zorgkoepel met 140, vooral kleinschalige loca ties door het hele land, waar op vang in thuissituaties wordt ver zorgd. Momenteel heeft de orga nisatie een gezinshuis in Middel burg en een opvang voor kinderen die tij delijk niet thuis kunnen wo nen in Zuiddorpe. Driestroom werkt op franchise basis en zorgt voor de papierwin kel waardoor er meer tijd over blijft voor zorg. Interessant alternatief ,,We zoeken naar zorgprofessio nals, mensen die in het SKJ (Stich ting Kwaliteitsregister Jeugd)-ge- registreerd zijn. We zijn wel kri tisch met wie we samenwerken", zegt De Vries. Niettemin denkt hij dat Driestroom een interessante optie is voor zorgmedewerkers. ,,Zeker voor mensen die stuklopen op de bureaucratie in de zorg, zijn wij een interessant alternatief", denkt De Vries. ,,De provinciale inkooporgani satie is in ieder geval enthousiast over onze aanpak en voordeel is ook dat bij ons de kinderen niet steeds wisselende gezichten zien. Voordeel is dat bij ons de kinderen niet steeds wisselende gezichten zien Bij andere organisaties hebben zij toch te maken met steeds andere mensen vanwege roosters, ziekte en vakantie. Vooral voor kinderen met hechtingsproblemen is dat wel een nadeel." Geïnteresseerden kunnen meer informatie vinden via www.on dernemersgroepdriestroom.nl. Eén orkest heeft moeten afzeg gen: Berliner Symphoniker, dat het slotconcert zou verzorgen. Een deel van de musici moest uit Korea ko men. ,,Dat betekent dat ze twee keer in quarantaine zouden moe ten. Dat is niet praktisch." Het an dere Duitse orkest in het pro gramma, Nordwestdeutsche Phil- harmonie, komt met een kleiner gezelschap wel. Dat concert is ver plaatst naar het Industrieel Mu seum Zeeland in Sas van Gent. Sin- fonia Rotterdam reist eveneens met een kleinere bezetting dan de be doeling was naar Zeeland af. Mantra Meesen heeft verder Collegium Vo cale Gent, met dirigent Philippe Herreweghe, weten te strikken. Het koor brengt op 26 september mad rigalen in de basiliek in Hulst. ,,Maar ik zet ze ook op 13 september in de Grote Kerk in Veere", zegt Meesen. ,,Het is voor het eerst in 32 jaar dat het festival de Schelde over gaat. Daarmee volgen we de mantra van gedeputeerde Anita Pijpelink: vernieuwen, samenwerken en ver breden. Wij proberen het festival Zeeuws uit te dragen." Mogelijk ko men er nog meer concerten buiten Zeeuws-Vlaanderen. Het slotconcert op 16 oktober wordt nu verzorgd door Frascati Symphonic samen met Ballet Pe- trella Lion. Het verdere programma: Carel Kraayenhof Matangi Quar tet (18 september), Collegium Vo cale Gent (26 september), Sinfonia Rotterdam (2 oktober), Iris Hond (3 oktober), Jan-Willem Rozenboom (4 oktober), Antaneres Enseble (9 oktober), Nordwestdeutsche Phil- harmonie (10 oktober), Il Gardel- lino (11 oktober) en Duo Bilitis (15 oktober). Zoals de zaken nu liggen, kan het festival doorgaan. ,,Maar mijn dead line is 10 september. Als er weer striktere overheidsmaatregelen ko men, kan het zijn dat ik zeg: dit is niet meer realistisch." ,,Het licht staat nog steeds op groen", zegt festivaldirecteur Rinus Meesen. ,,Af en toe krab ik wel ach ter mijn oren van: wat is wijsheid, waar doe ik goed aan? Als je kijkt naar de kosten en naar het aantal bezoekers dat we kwijt kunnen, dan staat dat niet in verhouding. Maar ik vind tegelijkertijd dat je als festival in de kijker moet blijven. Bovendien is het al zo'n cultuur- arme zomer. Ik zie vooral dingen die niet doorgaan. We moeten de cultuur een beetje hoog houden in Zeeland. Daarom kijken we naar wat we wél kunnen doen." Het programma wordt aangepast. Zo zijn de concerten iets korter, maar worden ze wel twee keer op een middag of avond uitgevoerd. Ook zijn er enkele onderdelen ver plaatst. ,,Iris Hond had ik eerst in het kerkje in IJzendijke", zegt Mee- sen. ,,Maar dat is met alle beperkin gen niet te doen. Daarom verplaat sen we het concert naar het Mau- ritshof." We moeten de cultuur een beetje hoog houden in Zeeland. Daarom kijken we naar wat we wél kunnen doen Vandaehe ao het de beurte ge weest vö Engel Reinoudt om op deze plekke z'n stikje 'streektaal' te publiceren. Helaas, me zulle nie mi kunne geniete van z'n hu moristische of informatieve verhalen. Lang vödat ik an mocht schuve bie de "streektaal-mannen" was ik geïnteres seerde lezer van deze geweldige schriever-verteller-zanger. Z'n dialect was een bitje anders dan het miene, mè goed leesbaer en boeiend. Laeter vergeleek ik mien verhalen mee die van im en éên conclusie was dudelijk; ik schrieve aoltied waer ge beurde verhalen, die van Engel zouwe waer gebeurd geweest kunne ebbe..! Natuurlijk kende ik Engel a lang. Wie eigenlijk nie? Z'n naemsbekendheid schat ik op naebie onderd procent. Ie moe een paer jaer nae mien op de Kweêkschole gezeten ebbe. Ik kan me di niks van herinnere, mè onze klasse was pas in het derde leerjaer inge stroomd, omdat ons van de HBS kwaeme. Vee contact mee andere aode ons nie. Het valt overigens op dat aol de vier Streektaal-mensen van noe de Kweêkschole haod ebbe!) Echt vö d'eeste keer zag ik Engel bie een bonte aeven, die, meên ik, van de plaetselijke oranjeverêniging uuthieng. Ie boeide ons di een êlen aeven mee z'n uut- stuuksels! Ik wardeerde a drek z'n ma nier van vertellen. Laeter ebb'ik het er mee im over haod; ik vond z'n vertel trant wat weg ebbe van die van God fried Bomans. Het leek dikkels of 'n nie goed uut z'n woorden kon, mè het was zien manier om de aandacht te ouwen! Engel beantwoordde mien compliment mee een hlimlach. Ie was Engel Reinoudt en hin Bomans. Neê, ie liep nie nest z'n schoenen! In 2002 wier in de zak van Zuud Be veland een dag-cursus "Lere vertelle" houwe, wibie Engel o.a. de leiding ao. Ik snappe het nog niet, mè ik gaf me di vö op, a vertelde ik a jaeren! Nae afloop kwam 'n nè me toe mee de vraehe of ik nie ies in het Walchers zou willen vertelle of schrieve. Ik twufelde, mè ie trok me over de streep en di wier een vertelgroepje gevurmd, wi dialect ohe in 't vaandel stoeng, onder Engel's be zielende leiding. Nae een stuitje vond 'n ons goed genoeg om zonder im ver der te haen. Op de achtergrond bleef 'n stimulere en zette ons an om, onder de vlagge van het "Kerkje van Elles- diek", een paer dialectboekjes uut te heven mee korte verhalen van ons. Me waere d'r stikke hroös op. En Engel ook! Engel ei me angezet om op een opengevalle plekke bie Streektaal te solliciteren èn ik mocht bluve! Zö- doende lag Engel an de basis van een nieuwe, tiedrovende hobby van me! De leste tied aode me weinig con tact mi. Ik kon op eihen bênen stae! Bie m'n leste gesprek mee z'n ver- teld'n dat het soms toch moeilijk was iedere maend een nieuw onderwerp te bedienken vö de krante! Engel zulle me misse, as mens èn as schriever. Ons rest nog de herinnering an die man van die bolus bie de kof fie dinsdag 28 juli 2020 Driestroom, een landelijke zorgorganisatie met twee loca ties in Zeeland, wil groeien in Zeeland en is op zoek naar zorgprofessionals die thuis op vang willen bieden. Guido van der Heijden Middelburg -Albert de Vries, ambasadeur Driestroom Aangepast festival gaat Schelde over Albert de Vries. archieffoto pzc Zeeland lijkt toch nog een aar dige culturele nazomer te krij gen. Na Film by the Sea en Zee land Nazomerfestival (alterna tief programma) gaat het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen in aangepaste vorm door. Het steekt zelfs voor het eerst de Westerschelde over. Rolf Bosboom Terneuzen -Rinus Meesen, festivaldirecteur Concert tijdens een eerdere editie van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen in 2018. ARCHIEFFOTO PETER NICOLAI Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36