II 7 dinsdag 28 juli 2020 Ik heb oudere klanten die me hun pincode vertellen - Cor Donselaar ker overuren gemaakt in Yerseke, Cor?" Lenie heeft oog voor detail. Matt hias heeft door de vliegende start van de markt iets vergeten. ,,Je hebt geen tijd gehad om je schort om te doen." Lenie is ook bekend van haar bak- kunsten. Uit het niets tovert ze drie heerlijke stukken cake tevoorschijn, voor de mannen in de kaaswagen. „Vanmorgen een bloemdijk geïnven tariseerd en die cake is over." 14.00 uur, in actie De kaasman-voor-één-dag komt nu zelf ook in actie. Ervaart hoe zwaar het is om een vers wiel jonge kaas van twaalf kilo met een draad doormidden te snijden. Een stukje Italiaanse Taleg- gio met een gewoon mes afsnijden valt nog mee. Moeilijker wordt het om met een kaasmes de door de klant ge vraagde drie ons Jersey te snijden. Ruim een ons te veel, de klant neemt er genoegen mee. Er wordt gelachen om de ruime marge, ook bij een tweede poging. ,,Je bent een goeie kaasboer." Wat opvalt in Sint Maartensdijk: bijna iedereen bestelt voor drie we ken vooruit. Niemand wil in de va- kantietijd zonder kaas van Cor zit ten. Vooral bij de vacumerende Matthias moeten de handjes nu uit de mouwen. Er wordt gezinspeeld op het toeristische pontje dat vanuit Gorishoek naar Yerseke en Wemel- dinge vaart. Zelfs voor de trouwste klant is dat geen optie. ,,We weten niet wat het weer doet." 17.00 uur, naar huis De markt in de Smalstad sluit. Nog een uur en dan is Cor thuis. Een werkdag van twaalf uur zit er bijna op. De kaasboer is een gelukkig mens. ,,Natuurlijk maak je veel uren. Maar je leeft in een soort van vrij heid en werkt altijd in de open lucht. Je bent steeds op weg met je aanhanger naar weer een ander Zeeuws dorp. Die onderlinge ver schillen tussen de dorpen en eilan den maken het werk extra leuk. In het ene dorp zijn de klanten uitbun diger, ergens anders meer ingetogen. Voor mij is geen dag hetzelfde." woste van de vorige keer, eijje die nog?" 10.30 uur, wel en wee De stroom klanten houdt niet op. De in Oosterland op Schouwen-Duive- land geboren Cor schakelt moeiteloos tussen dialect en ABN, al naar gelang de klant die voor hem staat. Matthias maakt zich verdienstelijk met het aan slepen van steeds nieuwe dozen ei eren. Ondertussen wordt geïnfor meerd naar het wel en wee van de klanten. Een zieke buurman, een reva- lidatieproces, Cor weet het allemaal. De vakantieplannen komen aan bod. De meeste Zeeuwse markten moeten het de komende weken even zonder Cor doen, behalve Yerseke en Wemel- dinge. Cor stelt zijn verontruste klant jes in het mosseldorp gerust. ,,Ik kan jullie niet missen." 12.30 uur, inpakken en wegwezen De markt in Yerseke nadert zijn einde. Om half een gaat de klep dicht. Een drachtig ruimen vader en zoon Don selaar op. Cor is tevreden. Lekkere om- zet gedraaid, in ideale marktomstan digheden. ,,Net geen strandweer, dat is voor ons het beste." Het kan ook an ders zijn, weet Cor uit ervaring. ,,Vijf graden vorst, een hele week wind uit het oosten, dan denk je weleens dat je beter had kunnen doorleren." 13.15 uur, in Sint Maartensdijk De markt in Sint Maartensdijk kent een lange geschiedenis. Dat staat alle maal te lezen op het informatiebord bij de mooie oude dorpspomp. In 1414 werd hier al markt gehouden. De Smalstad had in vroeger tijd zelfs recht op twee veemarkten per jaar. Kortom, Cor past in een lange traditie als hij om kwart over een zijn verkoopwagen parkeert, precies tussen de kramen van Bakker Wilmpie en de dameskle ding van Bolle Bo. Ook hier staan de klanten al te wachten, netjes op ander halve meter afstand van elkaar. Lenie Ponse uit Scherpenisse is een vaste be zoeker, op het hele eiland bekend van wege haar kennis der natuur en hu mor. Na de bestelling pakt haar pin code even niet. ,,Je machine heeft ze- GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35