Boekentip zomerhit idgar Allan Poe, was Als een man ging de zon weer op tf> O) 6 Hoe ziet de werkdag van een marktkoopman eruit? We staan een dag in de verkoopwagen van Cor de Kaasboer, op de markten in Yerseke en Sint Maartensdijk. Het was een zomerse vakantiedag. Boek handel Pieters in Oostburg had een loopbrug met balustrade langs de hoogste boekenkasten. Nog warm van de fietstocht tussen de geurende graanvelden trok ik een boek van de planken met romans. En las. 'De slinger zwaaide loodrecht op mijn leng teas. Ik zag dat de sikkel bedoeld was om me ter hoogte van mijn hart te kruisen. Hij zou de serge van mijn mantel raken - hij zou terugke ren en zijn werk herhalen - opnieuw - en op nieuw'. Ik leunde tegen de reling hoog boven de kassa. De put en de slin ger, De val van het huis van Usher, De voortij dige begrafenis, De dui vel in de klokkentoren - dit waren verhalen om niet meteen vrolijk van te worden. Boekverko per Pieters keek me een beetje fronsend aan. Edgar Allan Poe, was dat een geschikt vakantieboek? Nu staan de 30 beroemde verhalen van de Amerikaan Poe al bijna vijftig jaar in mijn boekenkast. De ooit bloedrode rug is onbe stemd grijs-paars geworden. Maar de slinger met de sikkel draait en daalt nog steeds, 'naar rechts, naar links', 'naar mijn hart toe met de sluipende tred van een tijger!' Een Nederlandstalig liedje vandaag als zomerhit, al komt de oorspronkelijke tekst uit het Duits. Van, jawel Peter Maf- fay die in 1970 een megaklapper scoorde met Du (bist alles..). We hebben het over Het werd zomer van Rob de Nijs. Hij bracht het liedje op de markt in 1977, toevallig het jaar waarin ik ook zestien werd. De tekst gaat over een jongen van zestien, zonder enige seksuele ervaring. Hij wordt ver leid door een twaalf jaar ou dere vrouw, die hij tegen komt op het strand. Ze brengen samen de nacht door. 'Als een jongen pakte ik je hand, maar als een man zag ik de zon weer op gaan'. Vraag me niet meer hoe de zomer was van 1977, maar als iemand mij vraagt de tekst hardop voor te dragen is dat geen probleem. Dat zal niet zozeer komen door de literaire kracht van de tekst, want die is er niet. Nee, de kracht van het liedje zit 'm vooral in dagdromen wat voor spannends er die nacht is gebeurd. Nog steeds is Het werd zomer zin nenprikkelend, want op YouTube is het liedje maar liefst 2,7 miljoen keer bekeken. Niet slecht voor een liedje dat in de Nederlandse Top 40 slechts een tiende plek haalde. Het is nog vroeg op Flakkee als Cor Donselaar (49) aan zijn werkdag be gint. Even nog wat kaas laden, Zeeuwse eitjes ook. Die eitjes zijn zeer schappelijk geprijsd, goedkoper dan waar ook. ,,Een lokkertje", zegt Cor. ,,Je hoopt dat de klant meteen ook wat kaas of vleeswaar koopt." Wie ook aan boord stapt is Matthias, de 13-jarige zoon van Cor. Marktkoopman in de dop en sinds de uitbraak van corona een welkome hulp in de wagen. Ook nu in de zo mervakantie rijdt de leerling van het Prins Maurits College in Middelhar- nis de markten in Zeeland af, van Borssele tot Sint Annaland. Zoals vroeger zijn oudere zus Anne-Linde een bekend gezicht was voor veel klanten. Op de zaterdagmarkt in Wemeldinge draait Anne-Linde trouwens nog gewoon mee. Trouwe klanten herinneren zich ook Piet, de vader van Cor. In de eer ste jaren was Piet nog de steun en toeverlaat van Cor. ,,Ik heb ontzet tend veel aan hem te danken." De moderne verkoopwagen biedt vele voordelen. Eén druk op de knop en de luifel zakt. Binnen de kortste keren komt ook de vitrine naar bui ten. Een stuk of wat kazen worden prominent op de toonbank gelegd. Cor komt graag in Yerseke, een mooie markt in het hart van het dorp. De kaasboer heeft er een mooie plek, vlak bij het VVV-inspiratiepunt en tegen over de plaatselijke bakker. Precies in de loop van het publiek. Het marktkoopmanschap is een zaak van lange adem. Het is soms lang wachten, voordat je een stand plaats krijgt. Cor is klein begonnen, in 1997. Kleine markten, in kleine dorpjes, een klein karretje. Daarvoor werkte hij even in loondienst, bij een andere kaasboer. ,,Daar heb ik vooral geleerd hoe het niet moet." Cor heeft nog een blauwe maandag met diepvriesproducten langs de deur geleurd. ,,Niks voor mij." Eigenlijk wilde Cor altijd kok wor den. Voor dat vak heeft hij ook ge leerd. Zijn laatste baan in die branche was dieetkok, in het Ikazia- ziekenhuis in Rotterdam. Het was niet helemaal wat hij zocht. ,,Ik wilde contact met de mensen." Van ochtendhumeur heeft niemand in Yerseke last. Er wordt vrolijk ge groet en de loop zit er al vroeg in. Cor lijkt iedereen te kennen en iedereen kent Cor, na zoveel jaren. Dat levert dagelijks mooie ontmoetingen op. Ook in Yerseke is dat het geval. Over een jonge vrouw die zojuist met haar kaas is vertrokken: ,,Zij kwam als jong meisje in Borssele al kaas bij me halen, voor haar moeder." De kern van het marktkoopman- schap: vertrouwen opbouwen. Van dat vertrouwen zijn mooie voorbeel den te zien, in Yese en later op de dag ook in Smerdiek. Bij oudere klanten vooral, voor wie de markt nog vaak een sociale gebeurtenis is. Een senior houdt zijn portemonnee omhoog, voor het wisselgeld. Ongezien ver dwijnen de muntjes in de beurs. Cor is trots op dat opgebouwde vertrou wen. ,,Ik heb oudere klanten die me hun pincode vertellen." 09.00 uur, drukte Het assortiment van Cor is mettertijd flink uitgebreid. In de verkoopwagen zijn zo'n zestig vaderlandse kazen uit gestald. Plus een dertigtal kazen van buitenlandse herkomst, vaak soorten die je niet in de gemiddelde super markt tegenkomt en van beschermde oorsprong. In Yerseke vragen de klan ten het meest naar de bekende kazen, van jong en jong belegen tot kemiene. Boerenkazen uit Zeeland heeft Cor niet. ,,Ik ben er niet van gecharmeerd. Te wisselend van kwaliteit." Cor heeft klantenkennis, tot achter de komma. Vaak pakt hij al een kaas, voordat de bestelling is geplaatst. ,,Handig als het druk is." Namen kent Cor lang niet altijd. Maar als-ie thuis met Anne-Linde een dorp noemt, het tijdstip van de dag en het soort kaas, dan is het meteen duidelijk. ,,Zien we samen het gezicht erbij." Havenmeester Rinus Nieuwen- huize meldt zich aan de kraam. ,,Hien krom stikje, Cor, daar hou ik niet van." Hans Zoeteweij komt langs, vaart op een coaster en koopt om de andere week kaas bij Cor. De laatste jaren is het assortiment flink uitgebreid, met ook gedroogde zuid vruchten, noten en delicatessen. Zoe- teweij proeft een stukje onbekende kaas en heeft zijn boodschappen lijstje in het hoofd. ,,Die lekkere m. Ik ben niet gecharmeerd van boerenkazen uit Zeeland. Te wisselend van kwaliteit - Cor Donselaar, kaasboer dinsdag 28 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Jan van Damme elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Chef nieuwsdienst Ab van der Sluis kiest een zomerhit uit. edgar allan poe beroemde verhalen "HET WERDZOMER Na zoveel jaren kent iedereen kaasboer Cor GO Ben van den Aarssen Yerseke 06.00 uur, thuis in Melissant 07.00 uur, uitpakken in Yerseke <u ■u 07.30 uur, de eerste klanten Marktkoopman Cor (r) geeft Hans Zoete- weij een stukje kaas om te proeven. Cor Donselaar maakt samen met zoon Matthias de kaaskraam gereed. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34