Nieuw festival vervangt 'Woodstocktribute' Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? 5 GROENE VARKENSHOUDERIJ IJVERT VOOR TWEE KLEINE WINDMOLENS Met twee kleine windmolens erbij kan Arie van Dam zijn varkenshouderij zo groen mogelijk beheren. Daarom wil hij ze plaatsen. dinsdag 28 juli 2020 Emile Calon Aagtekerke Twee kleine windmo lens. Arie van Dam hoopt toestemming te krijgen van de ge meente Veere om die naast zijn vleesvarkenshouderij aan de Herenweg bij Aagtekerke te mogen neerzetten. ,,Geen grote", zo verzekert hij. ,,Met een as- hoogte van vijftien meter. Dat is lager dan de bomen die daar staan. Die zijn zo'n twintig meter hoog." Hij en zijn zoon Gert proberen hun bedrijf zo energieneutraal te exploiteren. Op het dak van de stallen liggen 130 zonnepanelen, en de hele bedrijfsvoering is zo af gestemd dat er zoveel mogelijk wordt geprofiteerd van de energie die varkens en mest opleveren. Als voorbeeld wijst Arie naar het ventilatiesysteem: ,,We benutten de warmte en kou. Zo wordt in de winter koude lucht ingelaten, die verwarmd wordt door de verse mest." Een warmtewisselaar en een warmtepomp zorgen er sa men voor dat warm water door de vloeren van de varkens stroomt; 17 graden bij de volwassen dieren en 35 graden bij de jonge biggen. Hij legt uit: ,,Met goede systemen kan je warmte en kou optimaal benut ten." Hij laat ook de mest en urine van zijn ruim 5000 varkens wekelijks afvoeren naar een vergistingsbe- drijf in Zeeuws-Vlaanderen ,,Dat maakt er stroom van. Zo'n 360.000 kilowatt per jaar; vier keer ons ei gen gebruik." Volgens eigen zeg- gen wil hij vooroplopen als het gaat om techniek en milieubespa ring. ,,Zo rij ik al bijna tien jaar in een elektrische auto. Ik heb inmid dels al mijn tweede." Glimlachend herinnert hij zich dat hij jaren geleden wel eens een discussie voerde met mensen van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), die destijds een elektrische auto nog te duur vonden. ,,Maar zeg nou zelf: wat is te duur als je het milieu kunt ontlasten?" Hij maakt het voer voor zijn var kens zelf: ,,Ik was één van de eerste varkensboeren die dat deed. Ik Ik rij al bijna tien jaar in een elektrische auto. Ik heb inmiddels al mijn tweede - Arie van Dam, varkenshouder maal en meng zélf de granen." Nu heeft hij zijn zinnen gezet op twee windmolens. Want de zon nepanelen leveren over het hele jaar onvoldoende op, zo vindt hij. Onder het motto 'Zon in de zo mer, wind in de winter' probeert hij de gemeente zover te krijgen dat hij ze mag plaatsen. Wintermaanden Zonnepanelen leveren in het na jaar en de wintermaanden maar relatief weinig energie op. En dat zijn juist de maanden dat het volop waait. Hij heeft uitgerekend dat zonnepanelen met de twee windmolens voor 69 procent in zijn directe energiebehoefte voor ziet. Dan hoeft hij maar een ge ringe hoeveelheid stroom aan het netwerk te leveren en weer af te nemen. ,,Dan wordt het netwerk zo min mogelijk belast." Hij weet dat binnen de Veerse politiek gediscussieerd wordt over het plaatsen van windmolens. Het dagelijks bestuur komt binnenkort met een voorstel, want er zijn meer ondernemers die molens willen neerzetten. De VVD heeft echter laten weten tegen het plaat sen van windmolens te zijn, be halve op Neeltje Jans. Arie: ,,Als je zo'n standpunt in neemt, mag je nooit meer spreken over duurzaamheid." MIDDELBURG Er komt geen Tri bute to Woodstock dit jaar in Mid delburg. Maar stichting Home of Jazz and Blues verwacht volgend jaar wel weer een driedaags mu ziekfestival op poten te zetten on der de titel With a little help from my friends. Als eerbetoon aan het befaamde Woodstockfestival werd vijftig jaar na dato vorig jaar een tribute- festival opgezet, met een keur aan Zeeuwse bands. Op en om het Koorkerkplein vond een 'vrolijke revival van de vrije jaren zestig' plaats, stelt voorzitter Anneke Meijering van Home of Jazz and Blues. Hoewel het muziekfestijn aanvankelijk was bedoeld als een- malige herdenkingsbijeenkomst, werd vrij snel na afloop al besloten dat een vervolg in 2020 logisch en gezellig zou zijn. Vanaf begin dit jaar waren de voorbereidingen voor het festival in volle gang, maar het coronavi rus gooit roet in het eten. De orga nisatie zet alle plannen 'in de ijs kast', maar belooft dat uitstel niet tot afstel leidt. Met het thema With a little help from my friends eert de organisatie iedereen die 'er in coronatijd voor een ander was' en refereert zo tegelijkertijd aan het Beatles-nummer waarmee Joe Cocker de peace-and-lovesfeer van het originele Woodstock ving. Arie van Dam (l) en zijn zoon Gert in de 'machinekamer' van hun bedrijf waar ze ook windenergie willen ontvangen. foto lex de meester Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. e&gm *Bezorging ma/vrij voor 07,00 uur, zat voor 08.00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar WA 'Zon in de zomer, wind in de winter'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33