1 Wie is er nu écht de baas op Schouwen-Duiveland? ZEELAND 3 VIER VRAGEN OVER RECREATIEPROJECT BROUWERSEILAND^ velen." Hij hoopt snel wat te horen, want dan kan hij weer aan de slag. Wie eenmaal is ingepland voor een afspraak mag de deur niet meer uit. ,,U mag niet naar het werk, school, of de winkel. U en uw huisgenoten mogen geen bezoek ontvangen. Heeft u koorts of last van be nauwdheid? Dan moeten uw huis genoten ook thuisblijven", valt op de site van Rijksoverheid te lezen. Bereidheid Diezelfde overheid maakte zich een paar weken geleden nog zor gen over de geringe bereidheid van Nederlanders om zich te laten tes ten. Er zou capaciteit genoeg zijn. Dat blijkt in de praktijk tegen te vallen, blijkt in verschillende re gio's in het land. Het nieuws van twee we ken geleden, dat in één weekend 25 mensen besmet bleken te zijn in Goes, zorgde er in Zeeland voor dat veel meer mensen zich meldden. Wie naar het landelijk call-cen trum belt voor een testafspraak kan niet altijd binnen 24 uur op de Ze proberen de 48 uur te halen, maar dit lukt helaas niet altijd. Oorzaak hiervan is dus de drukte dichtstbijzijnde locatie (Goes, Zie- rikzee ofTerneuzen) terecht. Zeeu wen krijgen soms de mogelijkheid aangeboden naar Breda of Middel- harnis te gaan. De ervaringen verschillen van persoon tot persoon. Een Zeeuwse had zich vanwege hoofdpijn en ver koudheid op donderdagochtend in Middelharnis laten testen. Ze moest haar diensten op het werk schuiven toen het resultaat lang op zich liet wachten. Ze kreeg na 53 uur de testuitslag. „Gelukkig was die negatief." Een ander had een week eerder wel keurig binnen 48 uur bericht gekregen. Achterstand De GGD Zeeland verwijst naar de landelijke dienst die de testafspra ken maakt en de uitslagen doorgeeft. Veel testen in het ene deel van het land kan tot vertraging elders lei den. ,,Ze proberen hierbij de 48 uur te halen, maar dit lukt helaas niet altijd. Oorzaak hiervan is dus de enorme drukte. Deze even tuele opgelopen achterstand is als het goed is lande lijk weggewerkt", laat de GGD Zeeland weten, die zelf geen rol 1 heeft in het maken van de afspraken. Alleen als iemand positief test en dus corona heeft, krijgt de regionale GGD hiervan een melding. In onze pro vincie neemt de GGD - Zeeland contact op met de posi tief geteste en dus besmette per soon. Daarna volgt bron- en contactonderzoek. Als er goed nieuws te melden is (dus bij een negatieve test) belt het lande lijke call-centrum naar de ge teste persoon. 1000testen per dag De GGD Zeeland liet vorige week weten dat de testcapaci teit in Zeeland was vergroot van 410 tot 580 per dag. De ko mende maand wil de GGD uit breiden naar 1000 testen per dag. In september zou dat moe ten stijgen naar 1500. Het plan is om begin augustus in Vlis- singen te gaan testen op corona. Op Walcheren is nu nog geen testlocatie. Na meer dan honderd uur wachten wist onze ondernemer maandag aan het einde van de middag nog steeds niets. De rijksoverheid heeft inmiddels de belofte van bericht krijgen binnen 48 uur van de site ge haald. Er staat nu: ,,U krijgt zo snel mogelijk telefonisch be richt. Dit duurt meestal niet meer dan 2 dagen." Meestal niet, maar soms wel. onbetrouwbare overheid te worden weggezet en een dikke schadeclaim van Brouwerseiland BV te riskeren. Ze hebben eerder samen een intentieovereenkomst af gesloten. Door het lange voortraject zijn verwachtingen gewekt bij de ini tiatiefnemers over de haalbaarheid. Maar de raad heeft een eigen ver antwoordelijkheid en bepaalt uitein delijk wat er gebeurt. Daarbij mag de democratische besluitvorming zich nooit laten leiden door welke drei gende claim dan ook. Zou dat wel meewegen, dan betekent dat in feite In de vergadering van oktober beslist de raad over het nieuwe bestemmingsplan. Pakt dat besluit inderdaad anders uit dan in 2017 dan heeft het college geen andere keus dan dat besluit te accepteren. Inzich ten veranderen nu eenmaal, verde digt de coalitie die ommezwaai. Lo kaal wordt inmiddels anders aange keken tegen de wenselijkheid van nieuwe, grootschalige recreatiepro jecten op Schouwen-Duiveland. Daarbij draait het dan om de vraag of de besluitvorming van de ge meenteraad wel 'zuiver' is. Maar de rechter mag niet op de stoel van het gemeentebestuur gaan zitten. Dus dat verandert niks aan het raadsbesluit Brou werseiland naar de prullenbak te verwijzen. Ook al hangt de gemeente dan mogelijk nog een schadeclaim boven het hoofd. Dat wordt een verhaal apart. dinsdag 28 juli 2020 wachten op de uitslag - GGD Zeeland Twee medewer kers van Zorg- Saam in Terneu- zen laten zien hoe de test in zijn werk gaat. fotos JOHAN VAN DER HEIJDEN HJK.J «UR1V Testbuisjes met watten staafjes. Marcel Modde Scharendijke De initiatiefnemers van Brou werseiland zijn er nog steeds heilig van overtuigd dat er grote vraag is naar 315 vakantievilla's op dertien kunstmatige eiland jes in de Grevelingen. Dus repa reerden ze de cruciale minpun ten waarop het plan vorig jaar bij de Raad van State sneuvelde. Burgemeester en wethouders staan achter die aangepaste versie. Hoe gaat dat nu verder? Vier vragen over Brouwersei land en wie er écht de baas is op Schouwen-Duiveland. j De gemeenteraad was er toch klaar mee? I Klopt. Stemde een krappe meer derheid van VVD, LSD, CDA, CU en SGP in 2017 nog vóór realisatie van Brouwerseiland, de nieuwe coalitie (zonder de VVD) keerde zich na de vernietigende uitspraak van de Raad van State met een motie tégen het plan. Daarin schuilt gelijk ook een belangrijk verschil met het eerdere raadsbesluit over het be stemmingsplan. De motie is feitelijk niets meer dan een 'politiek sig naal', dat B en W naast zich neer kunnen leggen. En dat is precies wat er nu gebeurt. Het college kan niet anders dan het aangepaste plan in behandeling nemen, aldus wethouder Jacqueline van Burg. 2 Hoezo? Het college waakt er voor als dat de 'macht van het geld' regeert. 3 Hoe nu verder? 4 En is het dan écht klaar? Voor de 315 vakantievilla's lijkt het daar dan wel op. Al volgt waarschijnlijk nog wel een nieuw juridisch steekspel. Met het verschil dat de gemeente deze keer naast de tegenstanders (na tuurbeschermers en windsurfers) van het eerste uur staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31