m r- - Aardappelplanten hebben weinig knollen en ze zijn meestal nog klein ook sum Tom Boere gaat zijnvoetbalgelukin München beproeven Frank Balkenende Schoondijke Het voorjaar is voor veel gewassen de ideale zaaitijd. De lente van 2020 was dat niet. Door de droogte was de bo dem op veel plaatsen een woestijn. Het gros van de akkerbouwers kon daar weinig aan veranderen, omdat ze niet of nauwelijks zoet water hebben om te kunnen beregenen. Sommige boeren, zoals op Noord-Beveland, lieten noodgedwongen binnen vaartschepen met zoet water uit de rivie ren aanrukken. Vooral op vel den met zware zeeklei was het ploeteren. „De struc tuur van; mijn zaai- bed op mijn' acht hectare aan zaai-uien was ge woon slecht. De grond was veel te hard en bevatte veel te grote klui ten. Er viel nog een buitje, waardoor de uien toch wilden kiemen. Toen de temperaturen opliepen en regen uit bleef, zijn al die kiemen verdroogd en door de oostenwind ook deels wegge waaid. Ik moest er noodgedwongen een streep door zetten. Ik heb toen maar bruine bonen gezaaid. Je maakt twee keer kosten, maar dan heb je ten minste iets", zegt Cammaert. Aardappelen en zaai-uien zijn twee intensieve gewassen waar de boeren doorgaans het beleg op de boterham mee verdienen. Maar op veel plaatsen zitten er weinig knollen aan de plant. En ze zijn klein. Maarten Janse uit Wolphaartsdijk: ,,Als de aardappel plant in het voorjaar te weinig water krijgt, denkt hij: ik moet zuinig aan doen. Dan produceert hij per plant minder knollen. En dat zie je nu: aard appelen met weinig en kleine knollen. In augustus kan het gewas nog bij trekken, maar duidelijk is dat de aard appeloogst geen topper gaat worden." Slap loof Maarten van Hal uit Sint Kruis onder streept dat, al boert hij op lichtere en daardoor beter bewerkbare grond, wat een voordeel is in de zaai-periode. ,,Ik heb poot- en consumptieaardappelen. Vooral in het pootgoed is het belang rijk dat er veel knollen aan zitten. Dat is dit seizoen helaas niet het geval. Als we een heel droge au gustusmaand krijgen, zal de opbrengst ver der dalen. De ondergrond is nog steeds te droog. Ik zie het in de suikerbieten. Het loof hangt er slap bij." Perry Verhage Breskens rept een redelijk goede knolzetting in de aardappelen. Ook zijn zaai- uien staan er mooi bij. „Ik heb met zaaien gewacht tot na een regenbui. Dat is een gelukje." Bij zijn collega Martijn Risseeuw uit Cadzand is de situatie minder floris sant. ,,De gewassen komen heel wis selend op. Sommige rijtjes wel, andere niet. Dat maakt rooien er straks niet eenvoudiger op. Aan de aardappelen zitten inderdaad weinig knollen. Ik moest er een streep door zetten. Ik heb toen maar bruine bonen gezaaid Sommige percelen zijn niet best. Dat geldt ook voor de uien. Ik heb minder planten per hectare, ondanks dat we twee keer met zoet water uit de sloot konden beregenen. Dat was klaar toen het waterpeil onder het zomerpeil kwam te staan. Dan mag je van het waterschap geen oppervlaktewater meer gebruiken." Frietindustrie De matige gewasontwikkeling speelt zich vooral afin Zuidwest-Nederland, mede door het gebrek aan zoet water. Wat dat betekent voor de prijzen is koffiedik kijken, zeggen akkerbou wers. De frietindustrie verwerkt mo menteel nog de aardappelen die tij dens de coronacrisis zijn blijven lig gen in schuren van akkerbouwers. Prijzen Risseeuw: ,,De afzetmarkt voor friet - van horeca tot pretparken - is door de coronacrisis gekrompen. Maar wat dat voor de prijzen betekent? Daar is geen slag naar te slaan. Het kan nog alle kanten op." It pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl dinsdag 28 juli 2020 ZEELAND 9 Boeren voorzien matige oogst Door het kurkdroge voorjaar lijken veel Zeeuwse boeren af te stevenen op kleinere oogsten. Vooral in de aardappelen en zaai- uien is het op verschillende perce len hommeles. Akkerbouwer Rudy Cammaert in Schoondijke heeft als noodsprong maar bruine bonen ge zaaid op een perceel waar zijn uien niet wilden opkomen. ,,Zo maak je twee keer kosten." Akkerbouwer Martijn Risseeuw uit Cadzand toont hoe klein de aardappelknollen zijn. FOTO'S PETER NICOLAI - Rudy Cammaert, akkerbouwer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29