Turnster Masela was bang voor coach Wevers hij volgende toernooi terug' 21 voor de shorttrackers een onwerkelijke situatie Of Otter nooit het idee had: wan neer houdt het een keer op? In de afgelopen jaren was er een ver meende dopingzaak van Yara van Kerkhof, die uiteindelijk door het WADA werd ingetrokken; De Vries brak haar enkel; talent Avalon Aardoom moest met hartproble men haar carrière beëindigen en er was het brandongeluk van Knegt. ,,En nu dit. Dan denk je soms: is dit nou inherent aan het leven, of komt het wel heel erg als regen over ons heen? Ik vergelijk niet met andere sporten, dus ik zou het niet weten, maar het komt bij mij wel als een beetje té over, ja'', zegt de bonds coach. Sinds vorige week staat de ploeg weer op het ijs in Nederland. Vorige week was ook de uitvaart op het strand bij Hoek van Holland, na een eerbetoon de avond ervoor in Hee- renveen. Confrontaties zijn soms lastig, zegt Otter, op veel plekken in Thialf is wel een herinnering te vinden, waarna hij vertelt zichzelf te kwellen met een screensaver waar zij groot op staat. ,,Aan de an dere kant denk ik ook maar: hoe mooi is het dat je die emotie in elk geval nog voelt?'' Vermoeidheid Er is psychologische hulp beschik baar voor wie de behoefte voelt. Te gelijkertijd gelooft Otter, die altijd heel hecht is met zijn schaatsers, in de kracht van het team. ,,Ik kan niet 21 hoofden op mijn schouders laten rusten. Mijn hele manier van wer ken is dat hij van hem leert'', zegt hij terwijl hij rond de groep om zich heen wijst. ,,En zij van haar. Dat ze onbewust allemaal van elkaar leren. We kunnen nu dus ook steun vin- den bij elkaar.'' Zijn ploeg heeft de mentale weer baarheid om hier overheen te ko men, zegt Otter. Al overheerst mo menteel bij velen vermoeidheid, ook bij de coach zelf, die aangeeft het er nog steeds zwaar mee te heb ben en merkt dat hij soms moeite heeft zich te concentreren. ,,Maar dit zijn allemaal jongelui. Ik heb een keer een jeugdvriend verloren, dit gaat weer aan je voor bij. Je denkt er nog wel aan, maar het wordt meer een mooie herin nering, dan dat je aan de tragedie denkt. Veel van deze atleten gaan het ook zo verwerken, gaan de mooie dingen zien. Je hebt een aan tal momenten: de eerste relay, de eerste podiumplek. De WK in Ahoy is er een, de Olympische Spelen is er een. Dan denk ik alleen maar: mooi.'' Wyomi Masela stopte drie jaar ge leden met turnen, maar nog altijd dreunen de jaren onder leiding van de strenge trainer Vincent Wevers na. Vooral de opmerkin gen over haar gewicht hakten erin. „Ga maar een extra rondje hardlopen. Je bent te zwaar. Hij heeft me niet heel erg geklei neerd, maar gaf me continu het gevoel dat ik het niet goed deed. Ik heb me daar heel rot over gevoeld en nog steeds." Joy Goedkoop deed zondag een boekje open over Wevers, onder wie ze als jonge turnster trainde. Ze vertelde dat hij haar heeft ge kleineerd, geschopt en geslagen. Ik was soms bang voor hem. Voor zijn stemming of reactie. Daar heb ik nu wel last van „Respect voor haar, het is niet makkelijk voor een turnster om j e uit te spreken", zegt Masela. „Maar het is niet mijn verhaal. In mijn beleving is mij fysiek nooit iets aangedaan. Ik heb ook niet gezien dat iemand anders is geslagen en geschopt. Maar dat wil niet zeg gen dat het niet is gebeurd. Ik weet het niet." „Joy was anders dan ik", gaat ze verder. „Als turnster ging het haar minder makkelijk af, maar ze was veel mondiger. Ik vind het heel erg dat ze het zo heeft ervaren. Ze gaf Vincent een weerwoord, ik niet. Ik was een jaknikker. Het was zwaar, maar ik zei niets om dat ik geen geschreeuw wilde, geen gezeik. Ik deed het gewoon. Ik was soms bang voor hem, voor zijn stemming of reactie, daar heb ik nu wel last van. Dat ik niet voor mezelf opkwam." Streng Ondanks de onzekerheid waar ze nog steeds mee worstelt, neemt ze Wevers niet alles kwalijk. „De trainers hebben destijds geen op leiding gehad. Ze namen het strenge regime van Rusland en China als voorbeeld. Wat als ze meer hulp hadden gehad van de KNGU, de gymnastiekbond? Het systeem heeft gefaald. Er waren zo veel signalen, daar is veel te lang niets mee gedaan." „De meiden van nu herkennen zich gelukkig niet in de verhalen van een jaar of zeven geleden. Vincent is niet meer de man van toen. Dat moet zo blijven. Het neemt niet weg dat ik me heel rot heb gevoeld over zijn gedrag. Te gelijk wil ik ook benadrukken dat ik de laatste jaren stevig in mijn schoenen sta." die hij aanraakte, veranderde in goud. Nu haalt hij zijn normale ni veau. Dat is gewoon nog altijd heel goed, maar niet zo verwoestend als in zijn topjaren.'' De commentator denkt dat het ook bij tegenstanders in het hoofd gaat spelen. ,,Destijds was hij ge woon onoverwinnelijk. Tegenstan ders gaan dubbels missen tegen je omdat ze weten dat hij genadeloos profiteert van fouten. Defearfactor, noemen ze dat. Nu hebben tegen standers het gevoel: misschien is hij wel te pakken.'' Het niveau van de tegenstanders is bovendien sterk toegenomen, stelt Stompé. ,,Jaren geleden was het verschil tussen de subtop en de wereldtop enorm groot. De laatste jaren zijn er veel subtoppers bijge komen, die steeds meer het niveau van de wereldtop naderen.'' Zo won de Belg Dimitri Van den Bergh, de nummer 29 van de we reld, zondagavond bij de World Matchplay voor het eerst in zijn loopbaan een grote tv-finale. De kenners zijn het eens: de ko mende jaren zal Van Gerwen nog altijd trofeeën in de wacht slepen. ,,Voorlopig behoort hij nog elk toer nooi tot de favorieten'', aldus Nieuwlaat. Daar sluit Stompé zich bij aan. ,,Hij is nog de nummer 1 van de wereld. Nu is er nog geen vuiltje aan de lucht, de voorsprong op de concurrentie is groot. Als zijn posi tie in gevaar komt, komt de echte winnaar in hem naar boven.'' „Momenteel heb ik niet bepaald het gevoel dat hij er alles aan doet om de beste te blijven. Het nieuwe is er voor hem ook een beetje af. Zelf merkte ik ook dat ik in mijn begin jaren tien uur per dag trainde, maar dat ik dat later in mijn carrière min der goed kon opbrengen. Je krijgt met een gezin en andere zaken ook nieuwe prioriteiten, zeker als je je al bewezen hebt.'' Subliem Het is volgens Nieuwlaat oneerlijk om de Van Gerwen anno 2020 te vergelijken met de sublieme versie van de jaren 2015 en 2016, waarin hij geen spaan heel liet van zijn oppo nenten. ,,In die jaren was Michael gewoon exceptioneel. Elke dartpijl dinsdag 28 juli 2020 GO Het verhaal van Wyomi Masela (26) is anders dan dat van Joy Goedkoop, benadrukt ze. De oud-turnster uit Rijssen trainde dertien jaar onder Vincent We vers, de trainer die zwaar onder vuur ligt wegens mis handeling van jonge turnsters. „Fysiek is me nooit wat aange daan, maar ik ben wel bang ge weest." Fardau Wagenaar Enschede -Wyomi Masela (26) Oud-turnster Wyomi Masela. FOTO ANP Michael van Gerwen is zit in een vormdip. Maar hij is nog altijd de nummer één van de wereld. foto ap Suzanne Schulting staart voor zich uit tijdens de training gisteren in Heerenveen. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21