Zo kan het niet langer Vandaag bij deze krant Wereldwijd zijn er nu al te weinig diagnostische metingen JOL Uitslag coronatest verwisseld bij twee Zeeuwen van Argentinië totZuid-Afi-ika Tunrcoach Gerrit Beltman, hier in 1991 met turntalent Stasja Köhler, heeft bekend dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan fysieke en geestelijke mishandeling van zijn pupillen. Turntrainster Sophie Steevensz, die ook onder Beltman trainde: ,,De bond komt alleen met onderzoeken. - Maak eerst eens schoon schip.'' - ROOSENDAAL Vier West-Bra banders en twee Zeeuwen die zich hebben laten testen op het corona virus, hebben een verkeerde uitslag gekregen. Hun testuitslagen zijn per ongeluk met elkaar verwisseld. Twee West-Brabanders kregen een positieve uitslag terwijl ze niet besmet waren, en bij de andere twee was het precies andersom. Ook de uitslagen van de Zeeuwen waren onderling verwisseld. Ze zijn op de hoogte gebracht door de GGD's van West-Brabant en Zee land. ,,We vinden het natuurlijk heel vervelend dat het deze mensen treft'', zegt woordvoerder Linda Vlamings van GGD West-Brabant. ,,Voor zover we kunnen overzien, heeft de fout niet geleid tot meer be smettingen." De verwisseling is ergens tussen 19 juni en 24 juli gebeurd in de Roo- sendaalse vestiging van het medisch laboratorium Microvida. Een appa raat dat nog pas recent wordt ge bruikt voor deze onderzoeken, le verde deels verkeerde gegevens. Een medewerker ontdekte de fout. ,,Drie verwisselingen, dus zes ver keerde uitslagen, dat zijn er zes te veel", zegt directeur Bram Diederen van Microvida, dat met vestigingen in Zeeland en Noord-Brabant sinds 1 juni 28.000 coronatests heeft ge daan. ,,Dit is je ergste nachtmerrie." Dat stelt Edwin Boel, als project leider van het Landelijk Coördi natieteam Diagnostische Keten (LCDK) medeverantwoordelijk voor het testproces van GGD's en laboratoria. Momenteel voert Ne derland 20.000 diagnostische tests per dag uit. Twee weken ge leden waren dat er nog 13.000. Dit najaar moeten het er volgens een schatting van het RIVM dagelijks ongeveer 70.000 zijn. Een van de redenen is dat er dan meer men sen met verkoudheidsklachten rondlopen. Leveranciers Andere landen kampen met ver gelijkbare uitdagingen. Zo wil de Verenigde Staten zijn capaciteit uitbreiden van 800.000 naar mis schien wel 10 miljoen tests per dag. ,,De druk vanuit het buiten land is enorm, het blijft knokken om genoeg geleverd te krijgen'', Buitenlandse druk is enorm, het blijft knokken om genoeg geleverd te krijgen zegt Boel. Hij wijst ook op de kwetsbare positie van fabrikanten van testen, die hun productie in korte tijd extreem hebben moeten opvoeren, en daarbij op hun beurt weer erg afhankelijk zijn van hun leveranciers. In een recent rapport consta- teert consultancybureau McKin- sey dat er wereldwijd nu al tekor ten bestaan aan diagnostische tes ten. Die zijn volgens het bureau juist 'cruciaal' om de economie op een verantwoorde manier te kun nen heropenen, ook bij een laag aantal besmettingen. Voldoende testcapaciteit zorgt er immers voor dat mensen die het virus bij zich dragen snel opgespoord en geïsoleerd kunnen worden. Wachttijd In Nederland steeg de wachttijd voor een coronatest de afgelopen dagen, omdat de vraag ernaar in korte tijd sterk opliep. Volgens het LCDK is dat niet te voorkomen. ,,Als er plotseling een enorme toename van het aantal testaan- vragen komt, duurt het even voordat medewerkers beschikbaar zijn.'' Het aantal geconstateerde be smettingen in Nederland neemt de afgelopen weken weer wat toe, mede omdat er meer tests worden uitgevoerd. Gisteren werden er 205 nieuwe besmettingen gemeld door het RIVM. Bijna de helft van deze be smettingen werden vastgesteld in de omgeving van Amsterdam (47) en Rotterdam (49). »P5 en ZEELAND 2 21°C Nieuwsmedia It M WIJN-EN BI ER TIPS VAN hamersma ENKEMPEN Tekort aan coronatests dreigt Dit najaar dreigt een nieuw te kort aan coronatests. Neder land wil het aantal testen sterk opvoeren, maar er zijn zorgen over de beschikbaarheid. De concurrentie is wereldwijd enorm. ,,Het blijft knokken.'' Sander van Mersbergen Den Haag —Edwin Boel, projectleider LCDK Vrij koele westenwind pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1